Česká pošta

Česká pošta

Česká pošta od října zdraží některé služby SIPO

Ekonomika

Česká pošta od října zdraží některé služby SIPO. Zaslání potvrzení o platbě SIPO bude nově stát 18 korun namísto současných 15 korun. Pošta zároveň zruší službu odvolání souhlasu s platební transakcí, která dosud stála 200 korun.

Česká pošta

300 poboček České pošty se ode dneška neotevře

Aktuality

Síť poboček České pošty se ode dneška zmenšila o 300 na 2900 poboček. Ztrátový státní podnik je uzavřel kvůli klesajícímu objemu provozu a úsporám. Mají dosáhnout zhruba 700 milionů korun.

Česká pošta

ÚOHS: Česká pošta nesmí koupit největšího distributora tisku PNS

Ekonomika

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) zakázal České poště koupit největšího distributora tisku a zároveň největšího alternativního poštovního operátora, První novinovou společnost (PNS). Důvodem je to, že spojení by podstatně narušilo hospodářskou soutěž. Úřad o tom informoval v tiskové zprávě, zákaz spojení úřad používá pouze výjimečně. Rozhodnutí zatím není pravomocné a je možné proti němu podat rozklad k předsedovi úřadu. Dozorčí rada pošty ale začátkem letošního března plánovaný nákup neschválila, státní podnik v posledních letech hospodaří v červených číslech.

Česká pošta

Aktuality

Pošta spustila informační kampaň pro zákazníky rušených poboček

Česká pošta v souvislosti s redukcí své pobočkové sítě připravila pro zákazníky informační kampaň. Poskytne jim informace o nástupnických poštách za zrušené pobočky a tipy, jak zefektivnit využívání poštovních služeb. Česká pošta to uvedla v tiskové zprávě. Od července se sníží počet poboček o 300 na 2900.

Česká pošta

Česká pošta chce prodloužit dobu ekonomického doručování na tři dny

Ekonomika

Česká pošta chce kvůli úsporným opatřením prodloužit dobu doručování u ekonomických zásilek na tři dny od podání ze současných dvou. Ušetřit tím hodlá část doručovatelů, protože v polovině roku plánuje jejich počet snížit o 500. Odborům se opatření nelíbí, protože půjde o snížení kvality a dostupnosti poštovních služeb. Zástupci odborů to uvedli na dnešním jednání s managementem pošty.

Česká pošta

Pošta kvůli rušení poboček zruší 950 míst, dalších 500 škrtne v logistice

Ekonomika

Česká pošta kvůli snížení počtu poboček o 300 zruší k polovině roku 950 pracovních míst. Dalších 500 míst ke stejnému datu škrtne v logistické síti. Původně podnik uváděl, že celkově v polovině roku propustí 1600 pošťáků a zruší až 2269 pracovních míst. Na dnešní tiskové konferenci to uvedl pověřený generální ředitel Miroslav Štěpán.

Česká pošta

Ekonomika

Česká pošta zruší nejvíce poboček ve velkých městech

Česká pošta zruší nejvíce poboček v Praze, Ostravě, Brně a Plzni. V Praze má ubýt 35 pošt, v Ostravě 27, v Brně a Plzni po 12. Vyplývá to z pracovní verze materiálu pošty, který dnes zveřejnil web Seznam Zprávy. Mluvčí pošty Matyáš Vitík ČTK řekl, že seznam konkrétních rušených poboček podnik zveřejní zřejmě v pátek. Celkově se má v polovině roku uzavřít 300 z 3200 poboček. Návrh snížení počtu provozovaných pošt musí ještě schválit vláda.

Česká pošta

Pošta by mohla propustit až 4000 lidí

Ekonomika

Česká pošta by podle odhadu odborářů mohla v polovině roku propustit až 4000 z celkem 25.000 lidí. Většinou půjde o zaměstnance z 300 rušených poboček, ale i další profese. Uvedl to předseda Odborového hnutí zaměstnanců České pošty Evžen Dvorský. Hnutí, které patří k menším odborovým centrálám na poště, zároveň ode dneška zahájilo stávkovou pohotovost. Další odborové organizace se k vyhlášení stávkové pohotovosti podle informací ČTK nepřipojily.

Česká pošta

Česká pošta propustí tisíce zaměstnanců, uzavře 300 poboček

Ekonomika

Česká pošta (ČP) letos propustí několik tisíc zaměstnanců. Budou mezi nimi doručovatelé, zaměstnanci na přepážkách i lidé ze správního aparátu podniku, řekl pověřený ředitel pošty Miroslav Štěpán webu Seznam Zprávy. Důvodem je klesající zájem o poštovní služby. Zároveň potvrdil již dříve zveřejněný záměr uzavřít 300 poboček pošty. Státní podnik v současnosti provozuje 3200 poboček a zaměstnává zhruba 25.000 lidí.

Ilustrační fotografie

Aktuality

Hnutí ANO vyvolalo další schůzi Sněmovny, tentokrát k České poště

Poslanci opozičního hnutí ANO vyvolali pátou mimořádnou schůzi Sněmovny v poslední době, tentokrát k situaci v České poště. Předsedkyně dolní komory Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) dnes svolala tuto schůzi na středu 8. března odpoledne, informoval ČTK její mluvčí Martin Churavý. Předtím se ve stejný den poslanci sejdou na dvojici jiných schůzí svolaných rovněž z podnětů ANO k návrhu hnutí na zvýšení rodičovského příspěvku o třetinu s následnou pravidelnou valorizací a k cenám potravin.

Ilustrační fotografie

Pošta ode dneška zdražila známku na dopis na 23 Kč

Ekonomika

Česká pošta ode dneška zvýšila cenu za doručení obyčejného dopisu o dvě koruny na 23 korun. Známka pro prioritní doručení zdražila z 28 na 30 korun. Vzrostly rovněž ceny za poslání doporučených zásilek nebo poštovních poukázek. Vyplývá to z ceníku na stránkách České pošty. Zdražování je podle zástupců pošty reakcí na rostoucí náklady, zejména drahé energie a pohonné hmoty.

Česká pošta

Česká pošta chystá od ledna další zdražení. Postupuje „salámovou metodou“, zdražila už totiž nyní v listopadu

Ekonomika

Komentář Lukáše Kovandy: Státní podnik Česká pošta chystá začátkem příštího roku další zdražení. Vyplývá to z informací, které dnes poskytla ČTK. Pošta tak postupuje „salámovou metodou“, neboť zdražovala už nyní v listopadu. Zřejmě vyhodnotila postupné zdražování, „kolečko po kolečku“, jako přijatelnější jak z hlediska veřejnosti, tak politické reprezentace, zejména pak ministerstva vnitra, které má Českou poštu coby její formální zakladatel v gesci.

Česká pošta

Ekonomika

Česká pošta od listopadu zdraží. Připlatíte si za dopisy i balíky

Česká pošta od listopadu zdraží posílání dopisů, balíků i poštovních poukázek. Doručení obyčejného dopisu podraží o dvě koruny na 21 korun, prioritní psaní doručované do druhého dne pak vyjde na 28 Kč namísto 26 Kč. Důvodem jsou rostoucí náklady, řekl ČTK mluvčí pošty Matyáš Vitík. Na zdražení upozornil server Peníze.cz. Cenu za známku na obyčejný dopis pošta zvyšovala naposled v roce 2018, a to o tři koruny.

Česká pošta

Rakušan chce odvolat šéfa České pošty Knapa. Potkal se s obviněným Redlem

Aktuality

Ministr vnitra a předseda hnutí Starostové a nezávislí (STAN) Vít Rakušan plánuje odvolání generálního ředitele České pošty Romana Knapa. Sejde se s ním příští týden, aby s ním projednal termín a způsob jeho odchodu. Na funkci chce vypsat výběrové řízení. Uvedl to dnes v pořadu Otázky Václava Moravce v České televizi (ČT). Podle vyjádření mluvčího České pošty je záměr odvolat Knapa pouze politické rozhodnutí, které nemá z hlediska fungování pošty logiku.

Česká pošta

Všechny pobočky České pošty zůstanou o víkendu zavřené

Aktuality

Pobočky České pošty, které zajišťují víkendový provoz, se dnes ani v neděli neotevřou. Důvodem je údržba datových center. Odstávka se dotkne i Balíkoven Partner, které nebudou o víkendu vydávat ani přijímat zásilky. Systém datových schránek zůstane podle dřívějších informací pošty v provozu.

Česká pošta

Česká pošta o víkendu zavře všechny pobočky kvůli údržbě data center

Aktuality

Česká pošta v sobotu a v neděli 19. a 20. března uzavře všechny pobočky, které zajišťují víkendový provoz. Důvodem je provozní údržba datových center. Odstávka se bude týkat jak poboček České pošty, tak Balíkoven Partner. Ty nebudou v době odstávky poskytovat výdej zásilek a nebudou je ani přijímat. Systém datových schránek bude v provozu. Pošta to dnes uvedla v tiskové zprávě.

Česká pošta

Aktuality

Rakušan odvolal osm z 15 členů dozorčí rady České pošty

Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) odvolal osm členů dozorčí rady České pošty. Devátý člen rezignoval sám minulý týden. V radě zůstali zástupci zaměstnanců. Noví členové budou vybráni tento týden. Oznámilo to dnes tiskové oddělení ministerstva vnitra.

Česká pošta

Česká pošta zruší 669 pracovních míst, chce ušetřit půl miliardy ročně

Ekonomika

Česká pošta zruší od letošního května 669 pracovních míst, zejména manažerských a úřednických. Státní podnik si od toho slibuje úsporu 500 milionů korun ročně. Podle vedení pošty jde o další krok k optimalizaci nákladů. Na webu pošty o tom dnes informoval její mluvčí Matyáš Vitík. Česká pošta zaměstnává celkem 27.000 pracovníků.

Česká pošta

Počet balíků na poště v nynější špičce stoupl o 200 procent na 750 000 denně

Aktuality

Počet přepravovaných balíků v síti České pošty se v současné předvánoční špičce pohybuje okolo 750.000 denně, což je o 150 až 200 procent více proti zbytku roku. Je to zároveň o půl milionu zásilek méně proti loňskému maximu, které výrazně ovlivnilo uzavření kamenných obchodů kvůli koronaviru. Nejsilnější provoz pošta čeká dnes a v pátek. Uvedl to dnes mluvčí České pošty Matyáš Vitík.

Aktuálně se děje

23. dubna 2024 12:35

22. dubna 2024 20:08

22. dubna 2024 18:27

Vysoké úroky povzbuzují ekonomiku, soudí američtí finančníci i ekonomové. MMF ale varuje

Mezinárodní měnový fond (MMF) se v minulém týdnu nezvykle ostře pustil do Spojených států. Vadí mu jejich rozhazovačnost. Ta jim prý sice dopomáhá k impresivnímu ekonomickému růstu, leč není dlouhodobě udržitelná. Přílišné výdaje Washingtonu mohou podle MMF celosvětově opětovně zvýšit inflaci a ohrozit rozpočtovou a finanční stabilitu. Jinými slovy, hrozí, že za velké americké dluhy nakonec zaplatíme všichni – ať už krizemi či pořádnou inflací.

Zdroj: Lukáš Kovanda

Další zprávy