Česká pošta chystá od ledna další zdražení. Postupuje „salámovou metodou“, zdražila už totiž nyní v listopadu

Komentář Lukáše Kovandy: Státní podnik Česká pošta chystá začátkem příštího roku další zdražení. Vyplývá to z informací, které dnes poskytla ČTK. Pošta tak postupuje „salámovou metodou“, neboť zdražovala už nyní v listopadu. Zřejmě vyhodnotila postupné zdražování, „kolečko po kolečku“, jako přijatelnější jak z hlediska veřejnosti, tak politické reprezentace, zejména pak ministerstva vnitra, které má Českou poštu coby její formální zakladatel v gesci.

Česká pošta

V lednu by ceny měly stoupnout například u obyčejných nebo doporučených psaní, a to řádově o jednotky korun.

Nyní v listopadu přitom citelně zdražilo zasílání dopisů i balíků. Poštu ke zdražení donutily výrazně zdražující energie a pohonné hmoty. A ovšem rostoucí platové náklady. Podobné důvody stojí také za chystaným lednovým zdražením.

Obyčejné psaní do 50 gramů hmotnosti a bez prioritizace zdražuje teď od listopadu z 19 na 21 korun, tedy o bezmála 11 procent. S dvoukorunovým cenovým nárůstem musí počítat také zákazníci posílající psaní větších hmotností. A také zákazníci zasílající prioritizovaná psaní. Ta jsou zpravidla doručována hned následující pracovní den po dni podání.

Před listopadovým zdražením i po něm ovšem prioritizovaná psaní vyjdou o sedm korun dráže než psaní bez prioritizace.

Zasílání balíků v základní variantě zdražuje od listopadu o deset korun, z 65 na 75 korun, tedy o více než patnáct procent.

Zdražování České pošty není kvůli obecně vysoké inflaci v ČR překvapivé. Bude však další zátěží rozpočtů četných sociálně zranitelných domácností, jako jsou zejména domácnosti seniorů, kteří nikdy příliš neuvykli elektronické komunikaci.

Při zohlednění jak proběhlého listopadového, tak chystaného lednového zdražení lze konstatovat, že Česká pošta dohromady – v těchto dvou fázích – zdraží své služby o výši letošní inflace, případně v rozsahu, který letošní inflaci mírně převyšuje. Inflace letos podle nově zveřejněné prognózy České národní banky vykáže celoroční úroveň necelých šestnáct procent.

Související:

Fokus
Aktuálně
Doporučujeme
Zobrazit: mobil | klasicky