300 poboček České pošty se ode dneška neotevře

Síť poboček České pošty se ode dneška zmenšila o 300 na 2900 poboček. Ztrátový státní podnik je uzavřel kvůli klesajícímu objemu provozu a úsporám. Mají dosáhnout zhruba 700 milionů korun.

Česká pošta

Nejvíce poboček, 47, pošta zrušila v Moravskoslezském kraji, dále v Praze, kde zavřela 35 pošt, a 27 poboček skončilo v Ústeckém kraji. Některé obce už projevily zájem rušené pošty nahradit poštami Partner+, které by provozovaly na vlastní náklady. Dvě pošty Partner+ už fungují v Praze 5 a 6. Od tohoto měsíce se pošty Partner+ otevřou v Plzni, dvě v Jindřichově Hradci, v Jihlavě, Ostravě, Šumperku a Prostějově.

Z České pošty odešlo v souvislosti s rušením poboček 496 zaměstnanců, což je o třetinu méně, než se původně čekalo. Podnik kvůli snížení počtu pošt zrušil 924 pracovních pozic, ale 350 zaměstnanců přešlo většinou do nástupnických poboček a zbytek byla neobsazená místa. O měsíc později, tedy ke konci července, podnik zruší navíc 529 doručovatelských pracovních pozic. Část zaměstnanců na poště zůstane na jiných místech.

Snížení počtu poboček na 2900 schválila vláda. Pošta neruší pobočky tam, kde byla pouze jedna. Docházková vzdálenost na poštu se po redukci sítě zvýšila z dosavadních dvou na tři kilometry. Část rušených pošt, které podnik vlastní, chce nabídnout v aukcích k prodeji.

Pošta ve čtvrtek oznámila, že díky úsporám i vyššímu objemu doručování doporučených zásilek letos vykáže ztrátu okolo 1,5 miliardy korun proti původně předpokládaným 3,5 miliardy korun. Loni byl propad 1,73 miliardy korun.

Doporučujeme

Související:

Fokus
Aktuálně
Doporučujeme
Zobrazit: mobil | klasicky