Navzdory počátečnímu optimismu zůstávají hypoteční sazby vysoké. Očekávání, že sazby klesnou pod čtyři procenta, se nenaplnila. V říjnu byla průměrná sazba podle Broker Consulting Indexu 5,09 %. Sazby se letos snižují jen mírně, a prudký pokles se neočekává ani do konce roku.
„Na snížení úrokových sazeb by mohl mít vliv jen konkurenční boj jednotlivých bank. Nicméně ty drží prozatím za jedno a sazby stále zůstávají nad pěti procenty. Za poslední kvartál došlo ke snížení o pouhé tři bazické body a úrokové sazby se drží nad hlavní úrokovou sazbou České národní banky,“ komentuje vývoj hypotečních sazeb Michaela Pudilová, analytička hypotečních a spotřebitelských úvěrů ze společnosti Broker Consulting.
Kolik lidé v praxi ušetří díky snížení úrokových sazeb?
Jestliže si klient od banky vypůjčí 5 miliónů korun se splatností 30 let při úrokové sazbě 5,09 procenta, bude měsíční splátka činit 27 117 korun. V porovnání s předchozím měsícem, kdy se sazby pohybovaly okolo 5,11 procenta, jde o téměř neznatelný pokles ve výsledné splátce, a to o 61 korun. Snížením sazby o jeden procentní bod (4,09 %) by výsledná splátka klesla o více než tři tisíce korun, konkrétně na 24 131 korun.
Broker Consulting Index, sledující vývoj průměrné úrokové sazby u hypotečních úvěrů, zaznamenal v měsíci říjnu mírný pokles. Průměrná nabídková sazba, za kterou banky poskytovaly v uplynulém měsíci svým klientům hypoteční úvěry, dosáhla na 5,09 procenta a drží se tak stále nad hlavní úrokovou sazbou, která činí po posledním zasedání ČNB 4,25 procenta. „Předpokládáme, že ani listopadové zasedání rady České národní banky výrazně neovlivní současný trend hypotečních sazeb. Na jejich vývoj by mohlo mít vliv pouze zásadní rozhodnutí centrální banky o úpravě klíčových sazeb, což však v tuto chvíli neočekáváme,“ komentuje Michaela Pudilová ze společnosti Broker Consulting.
Zajištění stability pro dlouhodobé splácení
Při sjednávání hypotéky je zásadní myslet nejen na současné možnosti, ale i na dlouhodobou finanční stabilitu. Hypoteční splátky ovlivní rodinný rozpočet po mnoho let, a proto je důležité mít odpovídající finanční zajištění. „Základem je pojištění nemovitosti, která je předmětem zástavy – bez něj by banka úvěr neschválila. Dále je vhodné sjednat životní pojištění, které poskytne finanční krytí v případě úrazu, vážné nemoci nebo dlouhodobé pracovní neschopnosti. Taková pojistka vám může pomoci udržet stabilitu rozpočtu, i když příjem dočasně vypadne,“ radí Michaela Pudilová ze společnosti Broker Consulting.
Doporučuje se mít také dostatečnou krátkodobou finanční rezervu, která pokryje nečekané výdaje a předejde nutnosti vzít další půjčku. „S dostatečným pojištěním a rezervou budete lépe chráněni před rizikem zadlužení a v důsledku toho i před problémy se splácením hypotéky. Kromě toho je výhodné sestavit dlouhodobý finanční plán, který vám umožní lépe předvídat a reagovat na případné finanční výkyvy. Finanční poradce vám může pomoci optimalizovat jak pojištění, tak plán rezerv, aby byly plně v souladu s vašimi potřebami a cíli. S dobře promyšleným plánem a vhodným pojištěním bude splácení hypotéky snazší a bezpečnější pro celou vaši domácnost," uzavírá Michaela Pudilová.
Související
6. prosince 2024 8:14
20. listopadu 2024 11:28
15. listopadu 2024 10:29
11. října 2024 9:52
4. října 2024 8:59
6. září 2024 8:26