Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Válečný konflikt neodradí: Více než polovina Čechů by odjela na dovolenou i do rizikových destinací

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Pixabay

I v případě válečného konfliktu by více než polovina Čechů neodstoupila od plánované dovolené kvůli finančním ztrátám. Průzkum insurtech společnosti Tuito ukazuje, že 60 % Čechů by pokračovalo v cestě i při živelních událostech v cílové destinaci. Dokonce i při akutním onemocnění, úrazu nebo úmrtí v rodině by téměř 40 % lidí neodřeklo svou dovolenou.

Podle průzkumu více než pětina Čechů někdy zrušila dovolenou těsně před odjezdem. Češi však ruší dovolené kvůli finančním ztrátám jen velmi neochotně. „Dovolené, na které často šetří celý rok, se Češi nechtějí vzdát bez boje. Ztráta peněz je pro ně natolik bolestivá, že mnohdy raději cestují i za nepříznivých okolností,“ říká Michal Urbánek, zakládající partner společnosti Tuito.

Navzdory loňským událostem, jako byly požáry v Řecku, sesuvy půdy ve Slovinsku, zemětřesení v Turecku a válečný konflikt v Izraeli, se ukazuje, že Čechy od plánované dovolené neodradí ani zásadní rizika. Podle aktuálního průzkumu by více než polovina Čechů vycestovala i v případě válečného konfliktu, a 60 % by pokračovalo v cestě i při živelních událostech v cílové destinaci. Více než 80 % turistů by odcestovalo i při zamítnutí dovolené zaměstnavatelem, 80 % by se neváhalo vydat na cestu i při ztrátě cestovního dokladu, a téměř 40 % by cestovalo i při akutním onemocnění, úrazu nebo úmrtí v rodině.

Absence pojištění, které by chránilo turisty před finančními ztrátami v případě negativních událostí v cílové destinaci nebo při rozhodnutí neodcestovat, je zásadním problémem,  vysvětluje Urbánek. Až do loňska český trh toto pojištění nenabízel, přičemž více než 80 % lidí má zájem o tzv. „cancel for any reason“ pojištění. Průzkum ukazuje, že pětina Čechů by toto pojištění využila vždy, 30 % v případě dražších cest nebo zásadních zásahů do rozpočtu, a pětina při zahraničních cestách. Z pětiny, která by pojištění nevyužila, většina tvrdí, že se na jejich cestování nevztahuje, 15 % věří, že se nic nestane, a zbytek si nemůže dovolit investovat další peníze.

Cestování se stává stále dražší a rizikovější, což zvyšuje potřebu nejen ochrany zdraví, ale i financí. Zatímco storno pojištění zájezdu, které dnes využívá 7 z 10 lidí, bylo donedávna méně obvyklé, nyní se ukazuje, že nepostačuje vzhledem k novým rizikům. Michal Urbánek z Tuita upozorňuje, že cestovní kanceláře a agentury budou muset reagovat na tuto situaci a nabídnout nové možnosti, jako je pojištění „cancel for any reason“, které poskytuje větší flexibilitu a ochranu proti finančním ztrátám.

Témata:  dovolená Cestování cestovní pojištění

Související

Aktuálně se děje

20. listopadu 2024 11:28

20. listopadu 2024 11:08

14. listopadu 2024 16:19

Předpověď počasí na noc a pátek 15. listopadu

Od západu se začne do střední Evropy rozšiřovat tlaková výše, informuje ČHMÚ.

Zdroj: Marie Dvořáková

Další zprávy