Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Uprchlí Rusové do zahraničí vracejí teď své majetky, aby podpořili Putinovu ​​válečnou ekonomiku

Moskva, ilustrační fotografie
Moskva, ilustrační fotografie
Foto: Pixabay

Agentura Bloomberg informovala, že někteří ruští miliardáři vzdávají své úsilí udržet peníze na Západě a nyní odmítají myšlenku jejich repatriace zpět do Ruska. Bojí se možnosti, že by jejich jmění mohl Kreml zabavit, což je v jejich rodné zemi reálné riziko.

Nejbohatší Rusové, kteří jsou čím dál více izolováni od západních bankovních a finančních služeb, se ocitají v dilematu ohledně předání svého majetku další generaci. Většina sankcionovaných miliardářů se podle tiskové agentury rozhodla vrátit svůj majetek zpátky do Ruska.

„Osud tohoto obrovského bohatství má zásadní důsledky pro Rusko, protože zůstává z velké části odříznuto od většiny zbytku světa,“ uvedla agentura a dodala, že 26 Rusů na Bloomberg Billionaires Index má dohromady asi 350 miliard dolarů.

„Jejich průměrný věk je 63 let, což znamená, že to, jak a kde se rozhodnou předávat své jmění v nadcházejících desetiletích, se odrazí v ekonomice a napříč podnikatelskými sektory."

Dva takoví miliardáři anonymně řekli Bloombergu, že nyní mohou podnikat pouze v Rusku a jednoduše se rozhodli nemyslet na potenciální konfiskaci majetku.

Další sankcionovaný magnát, který přesunul majetek zpět domů, řekl, že ještě nepřišel na to, jak naložit se svým nástupnictvím, ale že se on a jeho rodina uchýlili k vybudování nového života v Rusku.

Hrozba zabavení majetku je velmi reálná – zpráva ministerstva obrany Spojeného království z minulého měsíce uvedla, že Kreml od začátku rozsáhlé invaze na Ukrajinu převzal kontrolu nad přibližně 180 společnostmi v hodnotě asi 11,5 miliardy USD.

„Téměř jistě byly upřednostněny zahraniční společnosti, včetně společností vlastněných Rusy žijícími v zahraničí," uvádí zpráva.

„Ruský stát přerozděluje majetek obchodníkům spojeným s Kremlem, kteří podporují válku na Ukrajině,“ uvádí se dále.

V rámci belgického předsednictví EU bylo 8. května oznámeno, že ohledně zmrazených ruských aktiv v zahraničí se velvyslanci EU zásadně shodli na krocích týkajících se použití získaných prostředků na podporu obnovy Ukrajiny a vojenských potřeb. 

Západní partneři Ukrajiny a další spojenci zmrazili ruská aktiva v hodnotě přibližně 300 miliard dolarů od začátku rozsáhlé invaze v roce 2022. Téměř dvě třetiny těchto aktiv drží belgická společnost Euroclear, která poskytuje finanční služby.

„Vítám dnešní politickou dohodu o našem návrhu použít výnosy z imobilizovaných ruských aktiv pro Ukrajinu," řekla předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová na síti X.

„Nemůže být silnější symbol a větší využití pro tyto peníze, než udělat z Ukrajiny a celé Evropy bezpečnější místo pro život."

Zatímco USA navrhovaly přímo zabavit ruský majetek podle jejich nedávno přijatého zákona o REPO, EU byla opatrnější, protože se obávala právních a fiskálních komplikací spojených s konfiskací.

Témata:  válka na Ukrajině Rusko

Aktuálně se děje

16. května 2024 10:57

Spoření na důchod: Jak si díky penzijnímu spoření snížit daňový základ

Plánovaná důchodová reforma počítá s postupným zhoršováním výpočtu starobního důchodu a poklesu náhradového poměru při odchodu do starobního důchodu. Vlastní spoření a investování na důchod bude ještě důležitější, než je tomu nyní. Zodpovědní občané si přitom mohou díky penzijnímu spoření snižovat daňový základ. 

Zdroj: Marie Dvořáková

Další zprávy

Ilustrační fotografie

Zájem o brigádníky letos poklesl

Zájem firem o brigádníky a sezónní pracovníky letos ve srovnání s předchozími lety poklesl. Zatímco ještě vloni nabídka letních brigád převyšovala poptávku ze strany uchazečů, tohle léto se podobná situace neočekává. Když už se nějaká nabídka objeví, jedná se ve valné většině případů o manuální práci. Uchazeči ovšem nejčastěji preferují brigády v kanceláři. Mzdové ohodnocení se podle dat personální agentury Grafton Recruitment oproti loňskému roku nezměnilo, dle novely zákoníku práce však brigádníci mohou získat nárok na dovolenou.