Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Uprchlí Rusové do zahraničí vracejí teď své majetky, aby podpořili Putinovu ​​válečnou ekonomiku

Moskva, ilustrační fotografie
Moskva, ilustrační fotografie
Foto: Pixabay

Agentura Bloomberg informovala, že někteří ruští miliardáři vzdávají své úsilí udržet peníze na Západě a nyní odmítají myšlenku jejich repatriace zpět do Ruska. Bojí se možnosti, že by jejich jmění mohl Kreml zabavit, což je v jejich rodné zemi reálné riziko.

Nejbohatší Rusové, kteří jsou čím dál více izolováni od západních bankovních a finančních služeb, se ocitají v dilematu ohledně předání svého majetku další generaci. Většina sankcionovaných miliardářů se podle tiskové agentury rozhodla vrátit svůj majetek zpátky do Ruska.

„Osud tohoto obrovského bohatství má zásadní důsledky pro Rusko, protože zůstává z velké části odříznuto od většiny zbytku světa,“ uvedla agentura a dodala, že 26 Rusů na Bloomberg Billionaires Index má dohromady asi 350 miliard dolarů.

„Jejich průměrný věk je 63 let, což znamená, že to, jak a kde se rozhodnou předávat své jmění v nadcházejících desetiletích, se odrazí v ekonomice a napříč podnikatelskými sektory."

Dva takoví miliardáři anonymně řekli Bloombergu, že nyní mohou podnikat pouze v Rusku a jednoduše se rozhodli nemyslet na potenciální konfiskaci majetku.

Další sankcionovaný magnát, který přesunul majetek zpět domů, řekl, že ještě nepřišel na to, jak naložit se svým nástupnictvím, ale že se on a jeho rodina uchýlili k vybudování nového života v Rusku.

Hrozba zabavení majetku je velmi reálná – zpráva ministerstva obrany Spojeného království z minulého měsíce uvedla, že Kreml od začátku rozsáhlé invaze na Ukrajinu převzal kontrolu nad přibližně 180 společnostmi v hodnotě asi 11,5 miliardy USD.

„Téměř jistě byly upřednostněny zahraniční společnosti, včetně společností vlastněných Rusy žijícími v zahraničí," uvádí zpráva.

„Ruský stát přerozděluje majetek obchodníkům spojeným s Kremlem, kteří podporují válku na Ukrajině,“ uvádí se dále.

V rámci belgického předsednictví EU bylo 8. května oznámeno, že ohledně zmrazených ruských aktiv v zahraničí se velvyslanci EU zásadně shodli na krocích týkajících se použití získaných prostředků na podporu obnovy Ukrajiny a vojenských potřeb. 

Západní partneři Ukrajiny a další spojenci zmrazili ruská aktiva v hodnotě přibližně 300 miliard dolarů od začátku rozsáhlé invaze v roce 2022. Téměř dvě třetiny těchto aktiv drží belgická společnost Euroclear, která poskytuje finanční služby.

„Vítám dnešní politickou dohodu o našem návrhu použít výnosy z imobilizovaných ruských aktiv pro Ukrajinu," řekla předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová na síti X.

„Nemůže být silnější symbol a větší využití pro tyto peníze, než udělat z Ukrajiny a celé Evropy bezpečnější místo pro život."

Zatímco USA navrhovaly přímo zabavit ruský majetek podle jejich nedávno přijatého zákona o REPO, EU byla opatrnější, protože se obávala právních a fiskálních komplikací spojených s konfiskací.

Témata:  válka na Ukrajině Rusko

Související

Aktuálně se děje

26. června 2025 11:13

17. června 2025 12:34

Dovolená snů se může změnit v noční můru

Na vlastní pěst, nebo si užít připraveného balíčku, to je dilema mnoha cestovatelů, kteří se chystají na dovolenou. Zájezd spotřebitelům přináší mnoho výhod a robustnější ochranu. Kdy se objednané služby považují za zájezd a na co si dát pozor při jeho nákupu? 

Zdroj: Marie Dvořáková

Další zprávy

Poslanecká sněmovna Parlamentu ČR

Stát hospodaří nejlépe za 6 let. Brzy ale přijde účet za obranu i Green Deal

Vládě se v červnu podařilo přebytkovým hospodařením snížit letošní kumulovaný deficit státního rozpočtu, který tak v polovině roku činil 152,4 miliardy korun, o takřka dvacet miliard méně než koncem května. Oproti loňskému konci června je nynější deficit o 26,2 miliardy korun nižší. To svědčí o pozvolně pokračujícím ozdravování veřejných financí. Naposledy byl červnový deficit státního rozpočtu nižší roku 2019, tedy před propuknutím covidové pandemie.