Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Německá ekonomika se propadá. Klesla o 0,1 procenta, potvrdili statistici

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Pixabay

Hrubý domácí produkt (HDP) Německa ve druhém čtvrtletí klesl o 0,1 procenta po nárůstu o 0,4 procenta v prvním kvartálu. Ve své konečné zprávě to dnes uvedl spolkový statistický úřad, který tak potvrdil předběžné údaje z poloviny srpna. Hospodářství největší ekonomiky Evropské unie se v období od dubna do června ocitlo na pokraji recese, zejména kvůli slabšímu vývozu.

Export se po očištění od sezonních a kalendářních vlivů proti předchozím třem měsícům snížil o 1,3 procenta, zatímco dovoz klesl o 0,3 procenta. To znamená, že čistý obchod z celkového výkonu německé proexportně orientované ekonomiky ubral 0,5 procentního bodu. Pozitivní vliv na HDP měla spotřeba domácností, která stoupla o 0,1 procenta, a také vyšší výdaje státu a vyšší investice s výjimkou investic stavebních.

V meziročním srovnání růst ekonomiky podle sezonně přepočtených údajů dosáhl 0,4 procenta.

Navzdory nejednoznačnému výkonu ekonomiky v prvních šesti měsících roku se německému státu podařilo v prvním pololetí docílit rekordního rozpočtového přebytku. Ten se podle statistiků vyšplhal na 45,3 miliardy eur (1,2 bilionu Kč), což představuje 2,7 procenta HDP. Německé vládě přebytek veřejných financí otevírá možnost podpořit hospodářství daňovými pobídkami.

"Určité uvolnění situace v obchodu by mohlo ke konci roku snadno přinést oživení. Fiskální pobídky by mohly posílit důvěru a v následujících letech zlepšit strukturální růst," uvedl k tomu analytik Carsten Brzeski z finanční společnosti ING.

Německé hospodářství se v poslední době potýká se slabší globální poptávkou, která má negativní dopad na německý export a průmysl. K potížím německé ekonomiky přispívá obchodní konflikt mezi Spojenými státy a Čínou a také nejistota kolem odchodu Británie z Evropské unie.

Německá centrální banka minulý týden uvedla, že německá ekonomika by v létě mohla opět mírně klesnout. To by znamenalo, že Německo by se ocitlo v hospodářské recesi, která se obvykle definuje jako dvě čtvrtletí poklesu HDP za sebou.

Témata:  Německo ekonomika

Související

Aktuálně se děje

12. dubna 2025 15:41

11. dubna 2025 10:26

10. dubna 2025 9:17

Trumpův velký omyl: Obchodní válka mu přerostla přes hlavu, dolar padá

Administrativa amerického prezidenta Donalda Trumpa se zásadně přepočítala. Nemá obchodní válku, kterou rozjela, plně pod kontrolou. Alespoň podle vývoje kursu dolaru. Americká měna ji zrazuje, protože Trumpovi lidé čekali posilování dolaru, který ovšem místo toho oslabuje. Třeba česká koruna si vůči němu za dnešek připisuje (v čase 15:35) výrazné takřka procento. 

Zdroj: Lukáš Kovanda

Další zprávy

Ilustrační fotografie

Komentář

Benzín je v Česku nejlevnější za 3,5 roku. Trump srazil ceny jako covid

Pohonné hmoty v Česku v předvelikonočním období výrazně zlevnily. Průměrná cena benzinu klesla za poslední týden o 59 haléřů na 34,32 koruny za litr. Naposledy byl levnější počátkem října 2021, tedy před třemi a půl lety. O 76 haléřů na litru zlevnila za poslední týden nafta. Za litr dieselu teď řidiči dají průměrně 33,24 koruny, což je nejnižší cena od předloňského července.