Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Soudy začínají rušit nově přijaté stanovy bytových družstev

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Pixmac

Bytová družstva musela do půlky roku 2015 přizpůsobit své stanovy novému zákonu o obchodních korporacích (ZOK). Ten bytovým družstvům přikazuje, aby ve svých stanovách podrobně upravila práva a povinnosti svých členů, která souvisí s nájmem a užíváním jejich družstevních bytů. Pro schválení stanov vyžaduje ZOK souhlas všech členů BD, což ale v praxi často splněno není. Soudy teď začínají stanovy těchto družstev rušit.

Na jaře tohoto roku projednával Městský soud v Praze žalobu části členů jednoho pražského bytového družstva na nové stanovy. Ty obsahovaly pasáže, které zasahovaly do práv členů užívat své družstevní byty a proti kterým tito členové při projednávání protestovali. Stanovy například obsahovaly zákaz chovu domácích zvířat bez povolení představenstva, povinnost dostavit se na výzvu družstva k představenstvu, zákaz v družstevních bytech „pracovat“ a mnohé další omezující povinnosti, které mimořádně roli představenstva posilovaly a členy družstva stavěli pod úroveň prostých nájemníků.

Dotčení členové si to ale nenechali líbit a stanovy družstva napadli žalobou s tím, že nebylo dodrženo potřebné kvorum pro jejich přijetí. Městský soud jim dal za pravdu, když rozhodl, že bytové družstvo nemůže bez souhlasu všech svých členů upravit způsob užívání bytů v domě. Stanovy pak prohlásil za neplatné.

„Smyslem zákona je zabezpečit, aby nemohlo dojít ke zneužití většiny, která by prosadila stanovy neúměrně omezující členy družstva ve využívání jejich bytů“, dodává advokát Ondřej Preuss z webu DostupnyAdvokat.cz.

Asociace sdružující bytová družstva proti úpravě brojí s tím, že v podstatě nebude možné stanovy změnit. Vždy se totiž najde někdo, kdo nebude souhlasit, často i z kverulantských důvodů. Podle advokáta Preusse má ale tato úprava svůj smysl: „Členové bytového družstva jsou de facto ve svých bytech v nájmu. Je to obdobné, jako byste uzavřeli nájemní smlouvu, kterou by ale pronajímatel mohl kdykoli jednostranně změnit“.

Bytovým družstvům tak nezbude, než pečlivě každou změnu se svými členy dohodnout a neprosazovat změny silou.

Témata:  soudy Bytová družstva

Související

Aktuálně se děje

20. listopadu 2024 11:28

20. listopadu 2024 11:08

15. listopadu 2024 9:34

Západ se k Číně staví pragmatičtěji než Česko, které to může ekonomicky dále oslabit

Zdroje současného mdlého výkonu české ekonomiky nelze hledat pouze za hranicemi. Byť úpadek německého průmyslu, energetická krize či válka na Ukrajině rozhodně svůj původ za hranicemi mají a českou ekonomiku přímo či zprostředkovaně poškozují. Češi si ale škodí i sami. Třeba tím, že s oblibou bývají papežštější než papež a že se neméně rádi vydávají ode zdi ke zdi.

Zdroj: Lukáš Kovanda

Další zprávy