Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Nešidí vás šéfové? Podívejte se na srovnání zaměstnaneckých výhod a benefitů

Nešidí vás šéfové? Podívejte se na srovnání zaměstnaneckých výhod a benefitů

Foto: Aspen

Benefity a zaměstnanecké výhody různé hodnoty i charakteru se staly běžnou součástí pracovního života drtivě většiny Čechů. Aktuálně svým zaměstnancům nabízí „něco navíc“ až 99 procent společností. Platí přitom jednoduchá rovnice: Čím větší společnost, tím více benefitů.

Mezi nejoblíbenější zaměstnanecké výhody v Česku patří stále mobilní telefon nebo vzdělávání, které svým pracovníkům nabízí 87, respektive 85 procent firem. Velké oblíbenosti se však stále těší rovněž klasické stravenky. „U mobilních telefonů je však nutné podotknout, že už je mnozí ani nepovažují za výhodu, ale pouze za pracovní nástroj," říká Kateřina Štěrbová, ředitelka sekce benefitů ING Pojišťovny.Naopak na ústupu jsou po penzijní reformě nejrůznější formy podpory spoření na stáří. I tak toto zvýhodnění stále poskytuje každý sedmý zaměstnavatel. „Penzijní připojištění patřilo po mnoho let k benefitům, jejichž popularita rostla. Letos poprvé jsme zaznamenali pokles. Pojistné produkty jsou však již nedílnou součástí nabídky firem a zájem se tak od zajištění na penzi přesunul k ochraně života před nepředvídatelnými událostmi," doplnila Kateřina Štěrbová.

Pokud se podíváme na trendy a novinky v oddílu zaměstnaneckých výhod, tak je možné říci, že se do popředí dostává například možnost lékařské prohlídky zprostředkované zaměstnavatelem nebo takzvané sick days – dny volna, které si zaměstnanec nemusí odečítat z dovolené. Rostoucí trend oblíbenosti se dá také předpokládat u vzdělávání.

„Zajímavý je rovněž trend nárůstu počtu firem, které poskytují svým zaměstnancům 13. Plat. Jejich téměř 40procentní podíl koresponduje se stejným podílem společností, které podle našeho červnového zjištění letos očekávají nárůst zakázek," zakončil viceprezident Svazu průmyslu a dopravy ČR Radek Špicar.

Na trhu je však možné nalézt i velké množství dalších, méně tradičních, benefitů. Mezi ty mohou patřit například zaměstnanecké školky, odstupné nad rámec zákona nebo vyšší počet dní dovolené.

Průzkumu se zúčastnilo celkem 155 společností z celé České republiky. Z toho pětina firem má sídlo v Praze, necelá polovina v Čechách (mimo hlavní město) a další třetina dotazovaných je z Moravy.

Témata:  zaměstnanci

Související

Aktuálně se děje

20. listopadu 2024 11:28

20. listopadu 2024 11:08

19. listopadu 2024 10:26

Česko odebírá tolik ruského plynu jako už dlouho ne. Politici by to měli přiznat

Prý jsme se zbavili závislosti na ruském plynu, dozvídáme se už i z billboardů. Volby se blíží a kampaň startuje. Jenže zrovna v době, kdy Česko odebírá tolik ruského plynu jako už dlouho ne. Takže kampaň míří poněkud „mimo“. Přes 90 procent plynu, který do Česka nyní teče, je z totiž „ruského směru“, ponejvíce přímo z Ruska. Pokud odněkud dovážíme přes 90 procent tak důležité suroviny, jakou plyn představuje, je zvláštní hovořit o zbavení se závislosti. Laická veřejnost si pod tím nejspíše představí, že ruský plyn neodebíráme. Což ale není pravda.

Zdroj: Lukáš Kovanda

Další zprávy

EUR

Špatná zpráva pro euro. Rostoucí ekonomické rozdíly mezi zeměmi ohrožují budoucnost eurozóny

Ekonomické rozdíly mezi zeměmi eurozóny se od jejího vzniku trendově stále zvětšují, a zvláště výrazně potom od roku 2019. Jednotná měna je přitom pro příslušnou měnovou unii přínosná jen tehdy, pokud jsou uvedené rozdíly dostatečně malé a ideálně pokud se jednotlivé země takové unie makroekonomicky sbližují. To právě ovšem není případ eurozóny, jak ve své nové studii dokumentují ekonomové Moritz Pfeifer a Gunther Schnabl z Institutu hospodářské politiky Lipské univerzity.