Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Krize má i své klady: Češi se už tolik nezadlužují

Krize má i své klady: Češi se už tolik nezadlužují

Foto: Pixmac

I přes opatrnost firem a spotřebitelů při nakládání s finančními prostředky během současné ekonomické krize nadále vzrůstá počet bankami poskytnutých úvěrů. Na konci listopadu 2012 měly banky ve svých portfoliích 2,352 bilionu korun (meziročně +2,2 %), informovala v pondělí Česká bankovní asociace.

Dynamika zadlužování se přesto během sledovaného období snížila o 0,6 procentního bodu z říjnových 2,8 procenta.

Úvěry nefinančním podnikům přitom zaznamenaly růst jen o 0,1 procenta. Toto zpomalování můžeme podle České bankovní asociace považovat za zpožděný projev ekonomické recese, v níž se Česká republika nachází.

Recese se u obyvatel projevuje mimo jiné větší opatrností při zadlužování, kterou dokládá pokles objemu spotřebitelských úvěrů o dvě procenta. "Proti tomu výrazný meziroční růst o 6,7 procenta stále vidíme u hypotečních úvěrů," říká k aktuální situaci Jan Matoušek, náměstek výkonného ředitele České bankovní asociace.

Průměrné nominální sazby z nových úvěrů podnikům v listopadu dále klesaly, a částečně tak kopírovaly trend snižování sazeb ze strany České národní banky. U nových úvěrů kontokorentních, revolvingových a pohledávek z karet klesla průměrná sazba na 2,82 procenta, u ostatních úvěrů na 2,28 procenta.

Témata:  krize

Související

Aktuálně se děje

11. dubna 2025 10:26

9. dubna 2025 11:15

7. dubna 2025 10:00

5. dubna 2025 19:37

Vrací se zimní počasí. Do Česka už proudí arktický vzduch, může i sněžit

Do Česka dnes začal proudit chladný arktický vzduch, jehož příliv se již projevuje na teplotách. Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) upozornil, že může sněžit ve všech polohách. Nejméně dvě následující noci budou mrazivé. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

Ilustrační fotografie

Komentář

Čína balancuje na hraně. Deflace může spustit domino efekt

Čína se dál potýká s deflací. Spotřebitelské ceny v březnu meziročně klesly o 0,1 procenta, což může na první pohled působit pozitivně, zboží zlevňuje. Podle analytika Tomáše Volfa ze společnosti Citfin ale může jít o varovný signál, že čínská ekonomika čelí hlubším problémům.