Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Vláda už má jasno: Přebytek státního rozpočtu by měl být využit jako rezerva na důchody

Michaela Marksová
Michaela Marksová
Foto: Mikuláš Křepelka, EuroZprávy.cz

Ministryně práce Michaela Marksová navrhne, aby byl přebytek státního rozpočtu z roku 2016 převeden na speciální účet jako rezerva na důchody. Uspořených 62 miliard korun by tak mohlo být využito na výplatu a valorizaci důchodů v příštích letech. 

„Máme možnost postupovat sociálně odpovědně a vytvořit rezervu na horší časy. Využití přebytku státního rozpočtu tímto způsobem by umožnilo, aby mohly být penze valorizovány i v době, kdy ekonomika neprochází obdobím hospodářského růstu,“ uvedla ministryně Marksová.

Na tzv. důchodovém účtu je v současné době 22 miliard korun. Společně s přebytkem státního rozpočtu (62 miliard korun) by tak vznikla rezerva na důchody ve výši 84 miliard korun.

„Částka 62 miliard představuje zhruba 15 procent letošního rozpočtu na důchody a odpovídá výplatě důchodů na dva měsíce. Pro srovnání – výplata jednorázového navýšení důchodu o 1 200 korun v loňském roce si vyžádala výdaje v objemu 3,5 miliardy korun,“ dodala ministryně.

Pro správu a vedení vzniklé rezervy na budoucí důchody by mohl být využit tzv. Zvláštní účet rezervy pro důchodovou reformu, na který Ministerstvo financí za každý rok, ve kterém byly příjmy z pojistného vyšší než výdaje na důchody, převádí ze státního rozpočtu částku ve výši rozdílu těchto příjmů a výdajů. Peněžní prostředky tohoto účtu se používají na důchodovou reformu, a to na základě usnesení Poslanecké sněmovny na návrh vlády. Rezerva, na tomto zvláštním účtu, by tedy byla čistě vázána výhradně na výplatu důchodů a ani budoucí vlády by ji nemohly využít jiným způsobem. 

 

Témata:  Michaela Marksová důchody státní rozpočet

Související

Aktuálně se děje

20. listopadu 2024 11:28

20. listopadu 2024 11:08

15. listopadu 2024 9:34

Západ se k Číně staví pragmatičtěji než Česko, které to může ekonomicky dále oslabit

Zdroje současného mdlého výkonu české ekonomiky nelze hledat pouze za hranicemi. Byť úpadek německého průmyslu, energetická krize či válka na Ukrajině rozhodně svůj původ za hranicemi mají a českou ekonomiku přímo či zprostředkovaně poškozují. Češi si ale škodí i sami. Třeba tím, že s oblibou bývají papežštější než papež a že se neméně rádi vydávají ode zdi ke zdi.

Zdroj: Lukáš Kovanda

Další zprávy

Marian Jurečka

Poslanci schválili důchodovou reformu. Budou důchody férovější pro současnou i budoucí generaci?

Současný důchodový systém je dlouhodobě neudržitelný. Prodlužuje se doba dožití a zvyšuje se podíl seniorů nad 65 let. Lidé častěji studují a nastupují do práce později, než tomu bylo dříve, a rodí se méně dětí, než tomu bylo zvykem u našich rodičů nebo babiček. Chceme-li pro další generace v České republice zajistit důstojné stáří, jsou úpravy důchodového systému reagující na změny ve společnosti nezbytné. Dnes v Poslanecké sněmovně proběhlo třetí, tedy závěrečné, čtení návrhu MPSV. Reforma byla přijata s některými pozměňovacími návrhy.