důchody

Ilustrační fotografie

Důchody politiků? Penzisté se bouří: Máme sotva na léky, ať se uskromní i oni

Důchody a sociální podpora

Senioři kritizují rozhodnutí vlády, které podle nich zhorší jejich už tak obtížnou situaci. Kvůli rostoucím cenám potravin, služeb a energií se už nyní potýkají s finančními problémy. „Sotva máme na léky,“ stěžují si. Místo očekávaného navýšení o 1 770 korun měsíčně se důchody od června zvýší v průměru pouze o 760 korun.

Marián Jurečka (KDU-ČSL)

Nová pravidla pro předčasné důchody: Jaké podmínky musíte splnit? Může vás to překvapit

Důchody a sociální podpora

Pod vedením ministra práce a sociálních věcí Mariana Jurečky (KDU-ČSL) pokračují reformy v oblasti důchodového systému. Od října se znovu zpřísňují kritéria pro přiznání předčasného důchodu po ročním uvolnění. V tomto článku přinášíme přehled klíčových informací a odpovědí na nejpalčivější otázky týkající se předčasných důchodů.

Ilustrační fotografie

Zásadní změna v důchodech: Od října platí nové pravidlo pro předčasný odchod

Důchody a sociální podpora

Od 1. října dochází k úpravě jedné podmínky pro předčasný odchod do starobního důchodu, jak informovala Česká správa sociálního zabezpečení (ČSSZ). Nové bude třeba získat minimálně 40 let pojistné doby, které zahrnují nejen pracovní činnost, ale i náhradní doby pojištění. Pro srovnání, důchodci odcházející do předčasného důchodu mají v průměru za sebou 45 let důchodového pojištění.

Poslanecká sněmovna Parlamentu ČR

Důchody a sociální podpora

Důchody mohou i zrušit úplně. Věk pro penzi může růst až donekonečna, navrhli poslanci

Důchodová reforma, kterou loni navrhl ministr práce Marian Jurečka (KDU-ČSL), se dočká změn. Věk odchodu do penze se sice po dosažení 65 let zvýší, avšak pomaleji, než bylo plánováno; místo předpokládaných dvou měsíců to bude maximálně jeden měsíc ročně. Tento růst nebude nijak omezen, což znamená, že může pokračovat neomezeně dlouho. Dále se z reformy vyřadí zohlednění takzvané doby dožití, což znamená, že se nebude brát v úvahu, zda průměrná délka života seniorů stagnuje.

Aleš Juchelka (ANO)

Kritika Babišova střelce: Šetření na důchodech? Senioři padají do sociálního systému dávek

Důchody a sociální podpora

Vláda se rozhodla šetřit na důchodcích tím nejhorším možným způsobem, tvrdí místopředseda Poslanecké sněmovny Aleš Juchelka (ANO) v pořadu K věci na CNN Prima NEWS. Ačkoliv by úspory mohly ulehčit důchodovému systému, skutečný problém spočívá v tom, že senioři končí v dávkovém sociálním systému, kde budou trpět ještě více.

Ilustrační fotografie

Někteří důchodci dostanou méně peněz, koluje ve vládě

Důchody a sociální podpora

Diskuse o důchodové reformě začne v Poslanecké sněmovně příští měsíc. Změny se dotknou milionů lidí a strany budou mít silnou motivaci přizpůsobit své návrhy před nadcházejícími krajskými a senátními volbami.

Ilustrační fotografie

Důchody a sociální podpora

Důchodci jsou teď nejbohatší. Budoucnost může být katastrofální

Kvůli zhoršujícím se veřejným financím a nepříznivému demografickému vývoji se budou muset budoucí generace důchodců více spoléhat na vlastní přípravu na penzi. Zatímco dnes připadají na jednoho důchodce tři a půl ekonomicky aktivních lidí, za 30 let to budou pouze dva. I když jsou dnešní důchodci v poměru k hrubé mzdě na vrcholu svého bohatství, očekávají se změny v důchodovém systému, které tento trend zvrátí.

Ilustrační fotografie

Důchody se od ledna 2025 opět zvýší. Víme kolik důchodci dostanou

Důchody a sociální podpora

Od ledna příštího roku dojde v Česku k průměrnému zvýšení starobního důchodu o 355 korun, čímž se průměrná výše důchodu vyšplhá na 21 059 korun. Příjemci starobních, invalidních a pozůstalostních penzí získají navíc 290 korun, a jejich zásluhový díl se zvýší o 0,4 procenta. Stejné procento se projeví i u důchodových příplatků pro odbojáře, vězně komunistického režimu a jejich pozůstalé. Tento návrh nařízení byl nedávno zveřejněn vládou.

Ilustrační fotografie

Vzhůru do penze. Kolik si naspořit na důstojný důchod

Důchody a sociální podpora

Zvyšování odchodového věku do důchodu,  zpomalení růstu penzí a další nepopulární kroky státu jasně signalizují, jakým směrem se pro zajištění důstojného stáří vydat. Strom života ukazuje, že nastupující generace dvacátníků se snižuje a proto početně na udržení financování systému nestačí. Paleta řešení pro finanční zajištění na důchod je pestrá, ale vše popořadě. 

Ilustrační fotografie

Jurečka vyzval členské státy EU ke zrychlení vyřizování důchodů pro občany, kteří pracovali v různých evropských zemích

Důchody a sociální podpora

V Bruselu jednali ministryně a ministři v rámci Rady EU pro zaměstnanost, sociální politiku, zdraví a ochranu spotřebitele (EPSCO). Českou delegaci vedl ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka. Ten na plénu předložil iniciativu, kterou vyzval ostatní ministry a ministryně, aby se ve svých zemích zabývali otázkou zrychlení vyřizování důchodů pro ty evropské občany, kteří využili svobody volného pohybu, a např. pracovali v různých státech EU. Rada se také zabývala otázkou nedostatku kvalifikovaných pracovních sil a začleněním osob se zdravotním postižením na trh práce. 

Ilustrační fotografie

Novinky ve spoření na důchod: Vyšší příspěvky i změny pro seniory

Půjčky a spoření

Od 1. července 2024 vstoupí v platnost nové změny týkající se Doplňkového penzijního spoření a Penzijního připojištění, které přinášejí významné úpravy ve výši státních příspěvků. Tyto změny mají za cíl motivovat občany k vyšším měsíčním úložkám, aby si účastníci mohli zajistit dostatečnou finanční rezervu na stáří. 

Marián Jurečka (KDU-ČSL)

Jurečka zvažuje návrh na úpravu věku odchodu do penze

Důchody a sociální podpora

Ministerstvo práce a sociálních věcí propočítá dopady pomalejšího růstu věku odchodu do důchodu na penzijní systém a jeho udržitelnost, řekl ministr Marian Jurečka (KDU-ČSL) po kulatém stole o důchodové reformě. Podle výsledků by ji pak bylo možné ještě upravit. 

Ilustrační fotografie

Spoření na důchod: Jak si díky penzijnímu spoření snížit daňový základ

Důchody a sociální podpora

Plánovaná důchodová reforma počítá s postupným zhoršováním výpočtu starobního důchodu a poklesu náhradového poměru při odchodu do starobního důchodu. Vlastní spoření a investování na důchod bude ještě důležitější, než je tomu nyní. Zodpovědní občané si přitom mohou díky penzijnímu spoření snižovat daňový základ. 

Ilustrační fotografie

Důchody a sociální podpora Komentář

Fiala ji zavede, Babiš zruší. Důchodová reforma si bere občany za rukojmí, budoucí důchodci se mají na co těšit

Každého dnešního padesátníka, ale i mladší populaci by měla zajímat aktuálně schválená důchodová reforma, kterou v Parlamentu schválila Fialova vláda. Reforma, či spíše významné úpravy stávajícího důchodového systému ovlivní v blízké budoucnosti životy nás všech. Opozice hrozí, že vládní návrh v příštím volebním období zruší, neboť zásadně nesouzní s vyšším odchodem do důchodu. Sám předseda hnutí ANO Andrej Babiš tvrdí, že žádná důchodová reforma není potřeba, neb má řešení, jak nalézt zdroje na financování penzijního systému.

Ilustrační fotografie

Důchody a sociální podpora

Valorizace důchodů 2025: První prognózy naznačují očekávané navýšení

Až na začátku příštího roku se lidem opět zvýší důchody. O výši příští valorizace by mělo být jasno v létě, vyšší penze pak budou senioři pobírat od ledna 2025. Podle odhadů ministerstva práce a sociálních věcí vedeného Marianem Jurečkou (KDU-ČSL) by důchody měly vzrůst přinejmenším o dvě procenta. 

Ilustrační fotografie

Jednání o důchodech bude pokračovat. Pavel zvažuje i kulatý stůl

Důchody a sociální podpora

Prezident Petr Pavel nadále plánuje pořádat jednání ohledně důchodové reformy a nevylučuje možnost svolání kulatého stolu s představiteli tripartity a odborníky. Tuto možnost zmínil na tiskové konferenci a navrhuje termín na přelomu května a června. 

Aktuálně se děje

20. listopadu 2024 11:28

20. listopadu 2024 11:08

15. listopadu 2024 9:34

Západ se k Číně staví pragmatičtěji než Česko, které to může ekonomicky dále oslabit

Zdroje současného mdlého výkonu české ekonomiky nelze hledat pouze za hranicemi. Byť úpadek německého průmyslu, energetická krize či válka na Ukrajině rozhodně svůj původ za hranicemi mají a českou ekonomiku přímo či zprostředkovaně poškozují. Češi si ale škodí i sami. Třeba tím, že s oblibou bývají papežštější než papež a že se neméně rádi vydávají ode zdi ke zdi.

Zdroj: Lukáš Kovanda

Další zprávy