důchody

Ilustrační fotografie

Novinky ve spoření na důchod: Vyšší příspěvky i změny pro seniory

Půjčky a spoření

Od 1. července 2024 vstoupí v platnost nové změny týkající se Doplňkového penzijního spoření a Penzijního připojištění, které přinášejí významné úpravy ve výši státních příspěvků. Tyto změny mají za cíl motivovat občany k vyšším měsíčním úložkám, aby si účastníci mohli zajistit dostatečnou finanční rezervu na stáří. 

Marián Jurečka (KDU-ČSL)

Jurečka zvažuje návrh na úpravu věku odchodu do penze

Důchody a sociální podpora

Ministerstvo práce a sociálních věcí propočítá dopady pomalejšího růstu věku odchodu do důchodu na penzijní systém a jeho udržitelnost, řekl ministr Marian Jurečka (KDU-ČSL) po kulatém stole o důchodové reformě. Podle výsledků by ji pak bylo možné ještě upravit. 

Ilustrační fotografie

Spoření na důchod: Jak si díky penzijnímu spoření snížit daňový základ

Důchody a sociální podpora

Plánovaná důchodová reforma počítá s postupným zhoršováním výpočtu starobního důchodu a poklesu náhradového poměru při odchodu do starobního důchodu. Vlastní spoření a investování na důchod bude ještě důležitější, než je tomu nyní. Zodpovědní občané si přitom mohou díky penzijnímu spoření snižovat daňový základ. 

Ilustrační fotografie

Fiala ji zavede, Babiš zruší. Důchodová reforma si bere občany za rukojmí, budoucí důchodci se mají na co těšit

Důchody a sociální podpora Komentář

Každého dnešního padesátníka, ale i mladší populaci by měla zajímat aktuálně schválená důchodová reforma, kterou v Parlamentu schválila Fialova vláda. Reforma, či spíše významné úpravy stávajícího důchodového systému ovlivní v blízké budoucnosti životy nás všech. Opozice hrozí, že vládní návrh v příštím volebním období zruší, neboť zásadně nesouzní s vyšším odchodem do důchodu. Sám předseda hnutí ANO Andrej Babiš tvrdí, že žádná důchodová reforma není potřeba, neb má řešení, jak nalézt zdroje na financování penzijního systému.

Ilustrační fotografie

Valorizace důchodů 2025: První prognózy naznačují očekávané navýšení

Důchody a sociální podpora

Až na začátku příštího roku se lidem opět zvýší důchody. O výši příští valorizace by mělo být jasno v létě, vyšší penze pak budou senioři pobírat od ledna 2025. Podle odhadů ministerstva práce a sociálních věcí vedeného Marianem Jurečkou (KDU-ČSL) by důchody měly vzrůst přinejmenším o dvě procenta. 

Ilustrační fotografie

Důchody a sociální podpora

Jednání o důchodech bude pokračovat. Pavel zvažuje i kulatý stůl

Prezident Petr Pavel nadále plánuje pořádat jednání ohledně důchodové reformy a nevylučuje možnost svolání kulatého stolu s představiteli tripartity a odborníky. Tuto možnost zmínil na tiskové konferenci a navrhuje termín na přelomu května a června. 

Ilustrační fotografie

Velký přehled finančních novinek pro rok 2024. Dominuje zajištění na penzi

Finance

Zákonodárci se v závěru loňského roku činili a od 1. ledna platí, nebo v průběhu roku platit začne řada změn. Týká se to hlavně spoření na penzi a vzniku dlouhodobého investičního produktu (DIP), ale i hypoték, povinného ručení nebo stavebního spoření. Podívejme se přehledně na jednotlivé změny společně s expertem na legislativu a compliance Janem Pivodou z Broker Trustu.

Ilustrační fotografie

Snížení valorizace je v souladu s literou zákona, řekl soud

Důchody a sociální podpora

Komentář Lukáše Kovandy: Poslední naděje důchodců na vyšší penze padla. Ústavní soud nepřekvapivě zamítl stížnost ANO na loňské snížení mimořádné valorizace. Verdikt je třeba respektovat, navíc když k němu soudci dospěli jasnou většinou 12:3. Přesto je třeba opět, i po vynesení rozsudku, říci, že loňská lednová inflace byla sice vysoká, dokonce historicky rekordně, ne však nečekaně vysoká.

Ilustrační fotografie

Důchody a sociální podpora Komentář

Důchody u Ústavního soudu: Experti už nejpozději od podzimu museli vědět, že inflace v lednu 2023 bude enormní

Komentář Lukáše Kovandy: Důchodci se loni v červnu nakonec dočkali citelně slabšího navýšení penzí, než na jaké by měli nárok, pokud by Fialova vláda v únoru 2023 nepředstavila nový – a ad hoc – způsob valorizačního výpočtu. Kabinet tím jen loni ušetřil takřka dvacet miliard korun. Dvacet miliard korun, které měly jít důchodcům, avšak takto zůstaly „eráru“. Zásah vlády napadlo opoziční hnutí ANO u Ústavního soudu, který jej v těchto dnech projednává.

Ilustrační fotografie

O důchod můžete nově požádat i online, bez návštěvy úřadu

Důchody a sociální podpora

Od prosince 2023 mohou naši klienti podat svou žádost o důchod (starobní, invalidní i pozůstalostní) prostřednictvím internetové služby ePortálu ČSSZ „Žádost o důchod online“, a to s využitím své elektronické identifikace. Součástí služby je informativní odhad výše starobního důchodu podle zvoleného data pro odchod do důchodu a také možnost doložit chybějící dokumenty. Po vyplnění a odeslání žádosti klienti obratem obdrží potvrzení o přijetí žádosti. Jedná se o další významný krok v digitalizaci celého úřadu.

Marián Jurečka (KDU-ČSL)

Jurečka zajistil Soukupovi vyšší důchod. Prošetřeny budou i žádosti dalších disidentů

Důchody a sociální podpora

Ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka dnes rozhodl o přiznání průměrného starobního důchodu panu Karlu Soukupovi, bývalému disidentovi, signatáři a mluvčímu Charty 77. Ministerstvo volí postup, jaký je stanoven pro účastníky třetího odboje podle zákona č. 262/2011 Sb. Česká správa sociálního zabezpečení zároveň prošetří žádosti o zmírnění tvrdosti zákona také u dalších disidentů.

Poslanecká sněmovna Parlamentu ČR

Důchody a sociální podpora

Jurečka nařídil přešetřit žádosti o důchod u signatářů Charty 77

Ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka nařídil nové přešetření případu Karla Soukupa, který jako bývalý disident, signatář a mluvčí Charty 77 žádal o odstranění tvrdosti zákona č. 262/2011 Sb. Případem se bude hned v pondělí ráno zabývat Česká správa sociálního zabezpečení a dojde k novému přešetření všech příslušných dokladů.

Ilustrační fotografie

Důchodový věk se bude zvyšovat dle dožití. Každý se konkrétní věk dozví až při dosažení 50 let

Důchody a sociální podpora

Změnu systému musíme provést co nejdříve, jinak se naše děti férového důchodu nedočkají a ve stáří se budou muset postarat samy o sebe. Takový cíl má důchodová reforma, s níž přišlo MPSV. Konkrétní opatření jsme představili už na jaře. Nyní se posouváme do další fáze zavedení klíčových změn, které jsou součástí širší legislativy. Zítra bude předloha odeslána do meziresortního připomínkového řízení. Její součástí je například navázání hranice odchodu do důchodu na věk dožití, ale i celá řada dalších významných kroků, které podpoří rodiny.

Ilustrační fotografie

Do předčasného důchodu loni zamířil rekordní počet osob

Důchody a sociální podpora

Počet příjemců starobního důchodu v Česku se v roce 2022 meziročně snížil o 11 tisíc na 2,37 milionu osob. Ze 104 tisíc nově přiznaných starobních důchodů jich 45 tisíc bylo přiznáno lidem před dosažením řádného věku odchodu do důchodu. Průměrná výše starobního důchodu v prosinci 2022 činila 18 098 Kč, tedy meziročně o 2 645 Kč více.

Ilustrační foto

Pozůstalostní důchod: Kdo na něj má nárok

Důchody a sociální podpora

Pokud vám zemřel manžel/manželka, pak máte při splnění zákonných podmínek nárok na pozůstalostní důchod. Jeho účelem je zmírnění výpadku příjmů po takovém úmrtí. Aby vám začal být vyplácen, musíte splnit nejen zákonné podmínky, ale zároveň svůj nárok musíte uplatnit. Ne vždy však dostanete pozůstalostní důchod v plné výši, protože v případě souběhu důchodů je tento důchod krácen. Za jak dlouho vám vlastně začne být pozůstalostní důchod vyplácen? Může to být i několik měsíců.

Ilustrační fotografie

Důchody a sociální podpora

Kdy půjdeme do důchodu? Jaká jsou pravidla od roku 2023?

Několik let jsme si mysleli, že ohledně důchodového věku už máme jasno: 65 let. Jeden z nejvyšších na světě. S postupným přizpůsobováním se od předrevolučních 53 let (žena se dvěma dětmi), po novodobých 65 let. Ale nedávno vláda informovala, že posun na 65 let nebyl poslední. Dle prohlášení našich vrcholných představitelů je nutné věk odchodu do důchodu znovu navýšit. Tentokrát pružně, podle vývoje ukazatele střední délky života vypočítané vždy pro aktuální padesátníky. Jak vypadá změna věku odchodu do důchodu dle výpočtů ministerstva?

Ilustrační fotografie

Předčasný důchod se už nevyplatí

Důchody a sociální podpora

Zákonné důchodové změny značně znevýhodnily předčasné důchody přiznané od října. Rozdíl mezi řádným a předčasným důchodem se ještě více prohloubil. Jaký dopad bude toto opatření mít na pracovní trh a spoření na důchod?

Ilustrační fotografie

Nejlepší důchodový systém na světě má Nizozemsko

Důchody a sociální podpora

Komentář Lukáše Kovandy: Nejlepší důchodový systém na světě má Nizozemsko. Vyplývá to z dnes zveřejněného, letošního hodnocení poradenské společnosti Mercer, která od roku 2009 každoročně sestavuje ukazatel kvality penzijních systémů ve vybraných zemích světa. V letošním hodnocení jich posuzuje dosud nejvíce, a to 47. Druhý nejlepší důchodový systém má v tomto žebříčku Island, jenž loni obsadil první místo, třetí je pak Dánsko. Uvedené tři země ještě společně s Izraelem jsou jedinými, které v hodnocení získávají nejlepší hodnocení, „A“.

Aktuálně se děje

22. června 2024 12:06

21. června 2024 10:11

21. června 2024 9:46

Předpověď počasí na noc a sobotu 22. června

Za zvlněnou studenou frontou, která postoupí ze střední Evropy dále k východu, se k nám začne rozšiřovat výběžek vyššího tlaku vzduchu od západu, informuje ČHMÚ.

Zdroj: Marie Dvořáková

Další zprávy