Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Polepší si důchodci příští rok? Tohle se změní

Peníze CZK, ilustrační fotografie
Peníze CZK, ilustrační fotografie
Foto: Adam Mráček / INCORP images

Důchodový účet bude příští rok poprvé po deseti letech v plusu. Podle předpokladů bude na pojistném v příštím roce vybráno o devět miliard korun víc, než bude vyplaceno na důchodech. A to i přesto, že lednová valorizace počítá s rekordním zvýšením v průměru o 475 korun. Naposledy byl na důchodovém účtu přebytek v roce 2007.

„Díky ekonomickému růstu máme rekordně nízkou nezaměstnanost a také velmi solidní růst platů. A to všechno se odráží v tom, že jsou do sociálního pojištění odváděny mnohem větší částky a platí ho více lidí,“ uvedla ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová.

Státní rozpočet pro příští rok počítá s rekordními odvody na důchodové pojištění, plánuje vybrat 443 miliard korun.

„Česká republika má i v mezinárodním srovnání velmi stabilní a dobře fungující veřejný důchodový systém. Určitě potřebujeme různé parametrické změny včetně posílení a větší motivace pro zaměstnance i zaměstnavatele pro soukromé připojištění v tzv. třetím pilíři. Ale nějakou radikální reformu náš systém nepotřebuje,“ doplnila ministryně Marksová.

Příští rok si důchodci polepší v průměru o 475 korun měsíčně, což je nejvyšší zvýšení od roku 2008. Díky návrhu, který prosadila ministryně Marksová, porostou důchody každý rok výrazněji. Do zvýšení se totiž poprvé promítne polovina růstu reálných mezd v roce 2016, zatímco doposud byl růst mezd zohledněn pouze jednou třetinou. Kdyby se valorizace počítala podle vzorce, který platil při nástupu této vlády, činilo by navýšení jen polovinu – 234 korun.

Témata:  Michaela Marksová důchody

Související

Aktuálně se děje

20. listopadu 2024 11:28

20. listopadu 2024 11:08

15. listopadu 2024 9:34

Západ se k Číně staví pragmatičtěji než Česko, které to může ekonomicky dále oslabit

Zdroje současného mdlého výkonu české ekonomiky nelze hledat pouze za hranicemi. Byť úpadek německého průmyslu, energetická krize či válka na Ukrajině rozhodně svůj původ za hranicemi mají a českou ekonomiku přímo či zprostředkovaně poškozují. Češi si ale škodí i sami. Třeba tím, že s oblibou bývají papežštější než papež a že se neméně rádi vydávají ode zdi ke zdi.

Zdroj: Lukáš Kovanda

Další zprávy

Marian Jurečka

Poslanci schválili důchodovou reformu. Budou důchody férovější pro současnou i budoucí generaci?

Současný důchodový systém je dlouhodobě neudržitelný. Prodlužuje se doba dožití a zvyšuje se podíl seniorů nad 65 let. Lidé častěji studují a nastupují do práce později, než tomu bylo dříve, a rodí se méně dětí, než tomu bylo zvykem u našich rodičů nebo babiček. Chceme-li pro další generace v České republice zajistit důstojné stáří, jsou úpravy důchodového systému reagující na změny ve společnosti nezbytné. Dnes v Poslanecké sněmovně proběhlo třetí, tedy závěrečné, čtení návrhu MPSV. Reforma byla přijata s některými pozměňovacími návrhy.