Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

823 milionů na růst platů a mezd v sociálních službách míří ke krajům

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Marie Cvrčková, MoneyMAG.cz

Ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová vyhověla žádosti Asociace krajů ČR, která požadovala dofinancování sektoru sociálních služeb v kontextu čtyřprocentního navyšování platů před koncem roku 2016. Ministerstvo práce a sociálních věcí tak poskytne ze svého rozpočtu sociálním službám 823 milionů korun na platy a mzdy.

Ministerstvo financí schválilo rozpočtové opatření k výplatě dotace až 6. října, tedy těsně před uplynutím obvyklé 30denní lhůty.„O dofinancování platů v sociálních službách jsme jednali s Asociací krajů 1. září a bezprostředně poté jsme rozhodli o uvolnění prostředků. Ministerstvo financí ale bohužel rozhodlo o uvolnění peněz teprve před pár dny,“ uvedla ministryně Marksová.

Ministerstvo práce v předstihu realizovalo všechny kroky potřebné k urychlené výplatě finančních prostředků, takže kraje budou mít peníze na svých účtech již v průběhu příštího týdne. Dotace ze státního rozpočtu je účelově určena na dokrytí osobních nákladů pro všechny sociální služby zařazené do sítě sociálních služeb kraje.V posledních třech letech MPSV dofinancovalo platy a mzdy na sociální služby již několikrát. V říjnu 2014 proběhlo dofinancování ve výši 335 milionů korun, v červenci 2015 v celkové výši 720 milionů. V dubnu 2016 došlo k dofinancování ve výši 350 milionů korun, v červenci 2016 putovalo na navýšení platů a mezd v sociálních službách 270 milionů korun, celkové dofinancování v roce 2016 tedy dosáhlo výše 620 milionů korun. Vroce 2017 byly sociální služby dofinancovány již v červnu částkou ve výši 1,16 miliardkorun.

Témata:  Ministerstvo práce a sociálních věcí Michaela Marksová CZK

Související

Aktuálně se děje

20. listopadu 2024 11:28

20. listopadu 2024 11:08

18. listopadu 2024 10:44

Předpověď počasí na noc a úterý 19. listopadu

Přes naše území přejde od západu frontální systém, v noci teplá fronta a večer postupně fronta studená, informuje ČHMÚ.

Zdroj: Marie Dvořáková

Další zprávy

EUR

Špatná zpráva pro euro. Rostoucí ekonomické rozdíly mezi zeměmi ohrožují budoucnost eurozóny

Ekonomické rozdíly mezi zeměmi eurozóny se od jejího vzniku trendově stále zvětšují, a zvláště výrazně potom od roku 2019. Jednotná měna je přitom pro příslušnou měnovou unii přínosná jen tehdy, pokud jsou uvedené rozdíly dostatečně malé a ideálně pokud se jednotlivé země takové unie makroekonomicky sbližují. To právě ovšem není případ eurozóny, jak ve své nové studii dokumentují ekonomové Moritz Pfeifer a Gunther Schnabl z Institutu hospodářské politiky Lipské univerzity.