internet

Ilustrační fotografie

Nevěřte všemu, co se na internetu nabízí

Magazín

Internet je plný nabídek na nákupy zajímavých produktů stejně jako na úspory a investice. Někdy jsou však tyto produkty pouhým podvodem. V některých případech jsou také tyto produkty nabízeny dezinformační scénou, kdy spotřebitelé spoléhají na „autoritu“, které bezmezně věří. Ať už daný produkt propaguje kdokoliv, je vždy potřeba použít zdravý rozum a nenaletět.

Ilustrační fotografie

Neoprávněně stržené peníze za služby na internetu. Na co si dát pozor a co v takové situaci dělat?

Finance

Skrze internet se dá najít obrovské množství rozličných služeb, od úvěrových kalkulaček, přes aplikace na tvorbu životopisu, slovníky a překladače až po výukové lekce téměř jakýchkoliv dovedností. Nemalá část z těchto služeb může být zpoplatněna. Může se stát, že si taková služba strhne peníze z karty spotřebitele neoprávněně, anebo mu neočekávaně naúčtuje poplatek bez předchozího upozornění. Na co si dát pozor a co v takové situaci dělat?

Ilustrační foto

Scam – pozor na podvodná schémata na internetu

Magazín

Scam – vydávání se za jinou osobu a vytváření klamavé reality s cílem se obohatit je druhem podvodného jednání. Na internetu mohou být podvody skryté a podvodníci těžko dohledatelní. Scamy mohou mít různou formu, ale v poslední době se scammeři soustředili na reklamy na sociálních sítích. Spotřebitelé by měli být obezřetní, zdrženliví a měli by používat zdravý rozum, než se nechají zlákat reklamou na internetu k přímému jednání, zejména k bezprostředním platbám.

Ilustrační foto

České weby čelí útokům hackerů

Aktuality

Na některé české weby zaútočili podle Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) hackeři. Situaci úřad vyhodnocuje, závažné dopady zatím neeviduje. NÚKIB o tom dnes informoval na svém twitterovém účtu. Úřad na něm také odkázal na své varování před kyberútoky v souvislosti s děním na Ukrajině. Podle zjištění ČTK se nynější hackerský útok týká například Českých drah nebo systému některých tuzemských letišť.

Ilustrační fotografie

Finance

Žena ze Zlínska přišla vinou neopatrnosti na internetu o 1,25 milionu korun

Dvaačtyřicetiletá žena z obce na Zlínsku přišla podle policie vinou neopatrného počínání na internetu o 1,25 milionu korun, které chtěla investovat do kryptoměny. Jejím trestním oznámením se nyní zabývají kriminalisté. Pachatele podezírají z podvodu, za který mu hrozí až osmileté vězení. V tiskové zprávě to dnes ČTK sdělila policejní mluvčí Monika Kozumplíková.

Ilustrační fotografie

Přes dvě třetiny Čechů nakupují na internetu každý měsíc

Ekonomika

Více než dvě třetiny českých spotřebitelů nakupují na internetu alespoň každý měsíc, čtvrtina tak činí jednou za dva týdny a 14 procent nakupuje on-line každý týden. Internetové platby se největší popularitě těší mezi mladými lidmi do 34 let, zatímco platbu na dobírku upřednostňují zejména lidé starší 50 let a z nižší příjmové skupiny. Vyplývá to z průzkumu technologické společnosti Visa mezi tisícovkou respondentů.

Ilustrační fotografie

Kupujete na internetu použité zboží? A víte, jak jej případně reklamovat?

Ekonomika

E-shopů s použitým zbožím je na internetu celá řada. Lze tu sehnat knihu, která je již v knihkupectvích vyprodaná, značkovou kabelku za zlomek ceny nebo zboží, které bylo pouze rozbaleno a nikdy nepoužito. Co když se ale na takto zakoupené věci objeví vady? Jaké nedostatky se dají považovat za vadu a jaké ne? Je možné reklamovat použité zboží?

Ilustrační fotografie

Rusko je připraveno odpojit se od globálního internetu, tvrdí Medveděv

Ekonomika

Rusko je připraveno - technicky a právně - odpojit se od globálního internetu. Prohlásil to v rozhovoru s ruskými novináři bývalý prezident a premiér Dmitrij Medveděv, který je nyní zástupcem předsedy bezpečnostní rady. Současně zdůraznil, že by šlo o krajní opatření, ke kterému by Moskva "velice nechtěla" sáhnout.

Ilustrační fotografie

Magazín

Jak postupovat při reklamaci nekvalitního internetového připojení

Spotřebitelská poradna dTestu se v uplynulých měsících opakovaně zabývala stížnostmi na nekvalitní internetové připojení a s nimi souvisejícími dotazy na změnu jeho poskytovatele. Zlobí i vás internetové připojení? Zaznamenáváte jeho časté výpadky? Komplikuje vám to práci z domova či distanční výuku? Nemůžete si nerušeně užívat své oblíbené seriály a videohovory s přáteli? Podívejte se, na co máte právo a jak můžete tuto situaci řešit.

Ilustrační fotografie

Proč Evropa nemá žádné Googly, Facebooky, ani Alibaby? Evropské firmy a značky povážlivě ztrácejí na světovém významu

Ekonomika

Dobře je to patrné z žebříčku BrandZ nejhodnotnějších značek světa pro rok 2020, který byl zveřejněn tento týden. Hodnota značky plyne především z know-how a inovativnosti příslušné firmy a její schopnosti prosadit se na trhu. Země, jejichž firmy se na globálním trhu neprosadí jako dříve, nemohou pomýšlet na to, že si alespoň udrží dosavadní ekonomické, případně geopolitické postavení. Píše pro MoneyMAG.cz Lukáš Kovanda.

Ilustrační fotografie

Jak postupovat při reklamaci mobilních služeb, pevné linky, internetu či kabelové televize

Aktuality

Zavřené školy, omezená veřejné doprava, uzavřené hranice, izolovaní senioři, zásadní omezení shromažďování, masové rozšíření home office mezi zaměstnanci. Tím vším si lidé prošli v poslední době. Potřeba využívat služby elektronických komunikací podstatně vzrostla a s tím i možnost snížení kvality služeb či častější výskyt chyb v jejich vyúčtování. Jakým způsobem lze tyto zásadní služby pro práci i život nás všech reklamovat?

Ilustrační fotografie

Na internetu se objevily podvodné e-shopy s rouškami

Aktuality

Na internetu se objevily podvodné e-shopy v češtině se zdravotními rouškami a bezkontaktními teploměry. Útočníci zneužívají obavy lidí z koronaviru a snaží se od nich získat osobní údaje. Oznámila to dnes antivirová firma Eset. Dosud se bezpečnostní experti společnosti ve vztahu ke koronavirové epidemii v Česku setkávali pouze s cizojazyčnými obchody, phishingem a poplašnými zprávami.

Ilustrační fotografie

Aktuality

V Japonsku vznikne obří internetový gigant, aby konkuroval Googlu

Internetové firmy Line a Yahoo Japan se spojí, aby lépe konkurovaly zahraničním rivalům Google a Amazon. Dnes to oznámily jejich majitelé - firma Z Holdings, kterou spravuje japonská SoftBank, a jihokorejská společnost Naver, jež má většinový podíl v Line. Hodnota nově vytvořeného podniku se odhaduje na 30 miliard dolarů (694 miliard Kč) a jejich společné tržby by podle tiskové agentury Kjódó byly vyšší než tržby největšího japonského internetového maloobchodu Rakuten.

Ilustrační fotografie

Českému venkovu chybí vysokorychlostní internet. Nejen mladí odcházejí do města

Ekonomika

Bez internetu si v současnosti už málokdo dokáže život představit. Na venkově a v malých obcích se však často obyvatelé musí smířit s pomalým připojením, nebo dokonce s žádným. Nemožnost pracovat z domu, sledovat on-line videa ve vysokém rozlišení nebo rychle stahovat soubory z internetových úložišť nutí zejména mladé venkov opouštět.

Ilustrační fotografie

Jak je to s osobními údaji na internetu?

Ekonomika

Se svými osobními údaji nakládáme na internetu v podstatě denně. Internetové společnosti běžně využívají osobní údaje k cílenému marketingu. Díky tomu se Google dostal mezi tři nejvíce ceněné značky na světě. Loňská aféra s britskou konzultantskou společností Cambridge Analytica také ukázala, že osobní údaje zadané samotnými uživateli na sociální sítě mohou být zneužity dokonce k ovlivnění voleb. Co všechno se rozumí osobními údaji a jaká práva v souvislosti s nimi mají fyzické osoby?

Ilustrační fotografie

MS v hokeji 2019: ČOI varuje před nákupem vstupenek přes Viagogo.com

Aktuality

Česká obchodní inspekce (ČOI) varuje před nákupem vstupenek na hokejový šampionát na Slovensku přes webové stránky Viagogo.com. Za poslední rok inspekce eviduje víc než 140 podání spotřebitelů, kteří si nejčastěji stěžují na zvýšení ceny vstupného během objednávky a nemožnost stornovat transakci. Stížnosti se týkaly také neplatných vstupenek nebo nevrácení peněz za vstupenku na zrušený koncert. ČOI to dnes oznámila ČTK.

Ilustrační fotografie

Česká Wikipedie se vypne. Na protest proti evropské změně autorského práva

Aktuality

Česká verze Wikipedie nebude ve čtvrtek jeden den fungovat. Její editoři tím chtějí protestovat proti chystané celoevropské reformě autorského práva. Podle nich omezí možnost citovat uvedené zdroje, a bude tak složitější zajistit kvalitu obsahu encyklopedie. ČTK o tom dnes informoval předseda spolku Wikimedia Česká republika Vojtěch Dostál. Evropský parlament bude o reformě autorského práva hlasovat na přelomu března a dubna.

Ilustrační fotografie

Jak vybrat správný e-shop a nespálit se?

Aktuality

Řada lidí dává před náročnou túrou po nákupních centrech přednost pohodlí online nakupování. Špatný výběr internetového obchodu může vést k pozdějším reklamacím či náročnému vymáhání spotřebitelských práv. Jak vybrat správný e-shop a nespálit se?

Ilustrační fotografie

Ekonomika

E-shopy se neptají. Pozor na předem zaškrtnutá políčka

Prodejci si v posledních letech navykli ke zboží objednanému přes internet připojovat další položky, které jsou automaticky předvolené. Pokud o ně nemáte zájem, musíte je ze seznamu odkliknout. Takovéto dodatečné platby, které e-shopy účtují bez výslovného souhlasu zákazníka, jsou přitom protiprávní. Jedná se například o pojištění zásilky. Běžně tyto praktiky používá řada českých e-shopů.

Ilustrační fotografie

Pomalý a nekvalitní internet: Home office je venkově téměř nemožný

Ekonomika

Možnost pracovat z domova patří mezi nejžádanější benefity a množství firem, které to svým zaměstnancům umožňují, výrazně narostlo. Zároveň také vzrůstá poptávka po homeworkingu – modelu, kdy zaměstnanec pracuje z domova a do práce nedochází. Tyto možnosti ale nemají všichni. Lidé na vesnicích a v malých městech se kvůli špatnému internetovému připojení musí těchto výhod vzdát, nebo se přestěhovat do míst, kde je internetová síť kvalitnější.

Ilustrační fotografie

Lidé jsou příliš důvěřiví. Online seznámení na Valentýna? Raději ne

Finance

Šmejdů, kteří vydělávají na důvěřivosti tuzemských uživatelů internetu, neustále přibývá. Provozovatelé podvodných online seznamek cílí na všechny věkové kategorie, a proto je nutné mít se před nimi na pozoru. Obzvláště pak v období roku, kdy je marketingový tlak na seznámení nejvyšší a odevšad se na nás valí dárky ve tvaru srdcí i agresivní internetová inzerce.

Aktuálně se děje

23. dubna 2024 12:35

22. dubna 2024 20:08

18. dubna 2024 12:55

Koupil jsem si prodlouženou záruku, nebo je to pojištění?

Spotřebitelé se dnes mohou velmi často setkat s nabídkou prodloužené záruky na zboží, které kupují. Někdy bývá tato smluvní záruka nabízena automaticky, jindy je za příplatek. Nemálo spotřebitelů si tak prodlouženou záruku přikoupí, zejména na spotřební elektroniku, která bývá na poruchy náchylná. Někteří z nich však mohou být posléze nepříjemně překvapeni, když jim s reklamací nevyhoví, buď kvůli podmínkám smluvní záruky, nebo protože se vlastně vůbec nejedná o záruku, ale o pojištění. Na co by si měl spotřebitel pozor, než si za takovou nadstandardní službu připlatí?

Zdroj: Marie Dvořáková

Další zprávy