Na internetu se objevily podvodné e-shopy s rouškami

Na internetu se objevily podvodné e-shopy v češtině se zdravotními rouškami a bezkontaktními teploměry. Útočníci zneužívají obavy lidí z koronaviru a snaží se od nich získat osobní údaje. Oznámila to dnes antivirová firma Eset. Dosud se bezpečnostní experti společnosti ve vztahu ke koronavirové epidemii v Česku setkávali pouze s cizojazyčnými obchody, phishingem a poplašnými zprávami.

Ilustrační fotografie
reklama

Útočníci, kteří za podvodnými obchody stojí, zneužívají nejistoty lidí a nedostatku zdravotních roušek v lékárnách. Odkazy na falešné e-shopy šíří prostřednictvím spamových kampaní. Na konkrétní stránky již analytici upozornili Českou obchodní inspekci, která podvodné e-shopy monitoruje.

"Tyto weby se snaží odcizit osobní údaje lidí, kteří si chtějí ochranné pomůcky objednat. Jejich tvůrci přitom zjevně ovládají češtinu, stránky totiž neobsahují překlepy ani zjevný strojový překlad. Obě podvodné stránky jsou takřka identické a zachytili jsme je ve stejné podobě i na Slovensku," uvedl expert Esetu na digitální bezpečnost Ondrej Kubovič.

Ke zvýšení důvěryhodnosti stránek používají útočníci i falešné recenze uživatelů z celé republiky. Objednávkový formulář není nijak šifrovaný. Osobní údaje, jako jméno, adresu, telefon či e-mail, tak krom podvodníků mohou zachytit i další útočníci.

Jen před několika málo dny společnost ESET vydala varování před podvodnými e-maily, které také zneužívají obavy lidí před nemocí. Prozatím je ale stále většina zpráv, které kolují v České republice, v angličtině, případně jiném cizím jazyce.

Loading...

Související:

reklama
Fokus
Aktuálně
Doporučujeme
Zobrazit: mobil | klasicky