Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Přes dvě třetiny Čechů nakupují na internetu každý měsíc

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Pixabay

Více než dvě třetiny českých spotřebitelů nakupují na internetu alespoň každý měsíc, čtvrtina tak činí jednou za dva týdny a 14 procent nakupuje on-line každý týden. Internetové platby se největší popularitě těší mezi mladými lidmi do 34 let, zatímco platbu na dobírku upřednostňují zejména lidé starší 50 let a z nižší příjmové skupiny. Vyplývá to z průzkumu technologické společnosti Visa mezi tisícovkou respondentů.

Téměř 60 procent on-line nákupů v rámci českého trhu je placeno on-line, většinou platební kartou. Naopak občasní internetoví zákazníci upřednostňují platbu na dobírku či klasický bankovní převod.

Na 41 procent českých uživatelů internetu je flexibilních, co se plateb na internetu týče a používají vícero způsobů při on-line nákupech. Celkem 19 procent upřednostňuje pouze jeden způsob platby při nakupování na internetu a pokud ho určitý obchod nenabízí, tak nejsou ochotni tam nakoupit.

Internetové platby (včetně platby kartou on-line) jsou nejčastěji využívány při nákupu jízdenek na MHD (87 procent), kulturních akcí (75 procent) a služeb jako pojištění či doprava (72 procent). Platbu při převzetí lidé upřednostňují při objednávání jídla (44 procent), nakupování hraček (39 procent) a elektroniky (37 procent). Faktury jsou často placeny tradičním bankovním převodem (49 procent).

Zboží a služby, za které Češi nejčastěji platí on-line, jsou oblečení a obuv (56 procent internetových uživatelů koupilo takový produkt on-line v posledních šesti měsících), elektronika a doplňky (48 procent), léky (39 procent) a kosmetika (38 procent). Více než třetina Čechů si objednala jídlo on-line nebo pořídila nábytek či nářadí.

Průzkum jasně ukazuje, že platby na internetu jsou nejpopulárnější mezi mladými lidmi. Mileniálové upřednostňují on-line platby v každodenním životě. Platbu při převzetí a jiné více tradiční způsoby plateb nejčastěji volí lidé starší 50 let. Hlavním důvodem pro nepoužívání karty při on-line nákupech je touha platit až při převzetí zboží.

Chytré telefony, tablety a další zařízení umožňují nové způsoby plateb, od placení přímo v aplikacích až po on-line transakce. V ČR lidé nejčastěji on-line nakupují na osobních počítačích či chytrých telefonech. Zajímavostí je, že řada lidí použije stolní počítač pro vyhledávání zboží, ale zaplatí za něj přes chytrý telefon.

Témata:  internet e-shopy nákupy

Aktuálně se děje

16. dubna 2024 12:03

16. dubna 2024 10:45

12. dubna 2024 9:53

Prodejci kol v ČR mají potíže. Odbyt jde pomaleji, roste ale zájem o karbonové rámy

Čeští prodejci jízdních kol se aktuálně potýkají s problémy a mají plné sklady. Trh s cyklistikou se propadl přibližně o jednu třetinu a některé firmy musely snížit plánovanou výrobu nových kol. Nepomohla především skutečnost, že prodejcům se nepovedlo doprodat zásoby jízdních kol z roku 2022/23, a to i přes různé slevové akce.

Zdroj: Marie Dvořáková

Další zprávy

Ilustrační fotografie

Pozor na smlouvy s dodavateli energií. Co by měla obsahovat férová smlouva?

Dodavatele elektřiny nebo plynu mění ročně téměř půl milionu odběratelů. Tento krok sám o sobě není ničím složitým. Důležité ale je vybrat si dodavatele, na kterého se zákazník může spolehnout. A s ním pak podepsat výhodnou a férovou smlouvu. Odborníci Kalkulátor.cz přinášejí pět základních bodů, která by taková smlouva měla obsahovat.