důchodci

Aleš Juchelka (ANO)

Kritika Babišova střelce: Šetření na důchodech? Senioři padají do sociálního systému dávek

Důchody a sociální podpora

Vláda se rozhodla šetřit na důchodcích tím nejhorším možným způsobem, tvrdí místopředseda Poslanecké sněmovny Aleš Juchelka (ANO) v pořadu K věci na CNN Prima NEWS. Ačkoliv by úspory mohly ulehčit důchodovému systému, skutečný problém spočívá v tom, že senioři končí v dávkovém sociálním systému, kde budou trpět ještě více.

Marián Jurečka (KDU-ČSL)

Penzijní reforma: Vláda náhle mění plány, důchodový věk poroste pomaleji

Důchody a sociální podpora

Penzijní reforma, která teprve čeká na projednání v Poslanecké sněmovně, se dočká úpravy ještě před jejím schválením. Koalice se rozhodla změnit plán automatického zvyšování věku odchodu do důchodu. Zatímco původně se měl věk prodlužovat až o dva měsíce ročně, nově by měl růst maximálně o jeden měsíc za rok.

Ilustrační fotografie

České domácnosti živoří? Na hraně nejčastěji žijí důchodci a samoživitelé

Aktuality

Nerovnost v majetku v Česku je jednou z nejvyšších mezi vyspělými zeměmi, a propast mezi bohatými a chudými se neustále zvětšuje. Roste také počet domácností, které žijí na finanční hranici, což podle údajů společnosti PAQ Research nyní zahrnuje více než čtvrtinu populace. Tvrzení, že Česko je rovnostářskou zemí, se proto stává čím dál méně udržitelným.

Ilustrační fotografie

Důchody a sociální podpora

Někteří důchodci dostanou méně peněz, koluje ve vládě

Diskuse o důchodové reformě začne v Poslanecké sněmovně příští měsíc. Změny se dotknou milionů lidí a strany budou mít silnou motivaci přizpůsobit své návrhy před nadcházejícími krajskými a senátními volbami.

Ilustrační fotografie

Důchodci jsou teď nejbohatší. Budoucnost může být katastrofální

Důchody a sociální podpora

Kvůli zhoršujícím se veřejným financím a nepříznivému demografickému vývoji se budou muset budoucí generace důchodců více spoléhat na vlastní přípravu na penzi. Zatímco dnes připadají na jednoho důchodce tři a půl ekonomicky aktivních lidí, za 30 let to budou pouze dva. I když jsou dnešní důchodci v poměru k hrubé mzdě na vrcholu svého bohatství, očekávají se změny v důchodovém systému, které tento trend zvrátí.

Ilustrační fotografie

Důchody se od ledna 2025 opět zvýší. Víme kolik důchodci dostanou

Důchody a sociální podpora

Od ledna příštího roku dojde v Česku k průměrnému zvýšení starobního důchodu o 355 korun, čímž se průměrná výše důchodu vyšplhá na 21 059 korun. Příjemci starobních, invalidních a pozůstalostních penzí získají navíc 290 korun, a jejich zásluhový díl se zvýší o 0,4 procenta. Stejné procento se projeví i u důchodových příplatků pro odbojáře, vězně komunistického režimu a jejich pozůstalé. Tento návrh nařízení byl nedávno zveřejněn vládou.

Ilustrační fotografie

Vzhůru do penze. Kolik si naspořit na důstojný důchod

Důchody a sociální podpora

Zvyšování odchodového věku do důchodu,  zpomalení růstu penzí a další nepopulární kroky státu jasně signalizují, jakým směrem se pro zajištění důstojného stáří vydat. Strom života ukazuje, že nastupující generace dvacátníků se snižuje a proto početně na udržení financování systému nestačí. Paleta řešení pro finanční zajištění na důchod je pestrá, ale vše popořadě. 

Ilustrační fotografie

Důchody a sociální podpora Komentář

Fiala ji zavede, Babiš zruší. Důchodová reforma si bere občany za rukojmí, budoucí důchodci se mají na co těšit

Každého dnešního padesátníka, ale i mladší populaci by měla zajímat aktuálně schválená důchodová reforma, kterou v Parlamentu schválila Fialova vláda. Reforma, či spíše významné úpravy stávajícího důchodového systému ovlivní v blízké budoucnosti životy nás všech. Opozice hrozí, že vládní návrh v příštím volebním období zruší, neboť zásadně nesouzní s vyšším odchodem do důchodu. Sám předseda hnutí ANO Andrej Babiš tvrdí, že žádná důchodová reforma není potřeba, neb má řešení, jak nalézt zdroje na financování penzijního systému.

Ilustrační fotografie

Valorizace důchodů 2025: První prognózy naznačují očekávané navýšení

Důchody a sociální podpora

Až na začátku příštího roku se lidem opět zvýší důchody. O výši příští valorizace by mělo být jasno v létě, vyšší penze pak budou senioři pobírat od ledna 2025. Podle odhadů ministerstva práce a sociálních věcí vedeného Marianem Jurečkou (KDU-ČSL) by důchody měly vzrůst přinejmenším o dvě procenta. 

Ilustrační fotografie

Důchody a sociální podpora

Důchodový věk se bude zvyšovat dle dožití. Každý se konkrétní věk dozví až při dosažení 50 let

Změnu systému musíme provést co nejdříve, jinak se naše děti férového důchodu nedočkají a ve stáří se budou muset postarat samy o sebe. Takový cíl má důchodová reforma, s níž přišlo MPSV. Konkrétní opatření jsme představili už na jaře. Nyní se posouváme do další fáze zavedení klíčových změn, které jsou součástí širší legislativy. Zítra bude předloha odeslána do meziresortního připomínkového řízení. Její součástí je například navázání hranice odchodu do důchodu na věk dožití, ale i celá řada dalších významných kroků, které podpoří rodiny.

Ilustrační fotografie

Kdy půjdeme do důchodu? Jaká jsou pravidla od roku 2023?

Důchody a sociální podpora

Několik let jsme si mysleli, že ohledně důchodového věku už máme jasno: 65 let. Jeden z nejvyšších na světě. S postupným přizpůsobováním se od předrevolučních 53 let (žena se dvěma dětmi), po novodobých 65 let. Ale nedávno vláda informovala, že posun na 65 let nebyl poslední. Dle prohlášení našich vrcholných představitelů je nutné věk odchodu do důchodu znovu navýšit. Tentokrát pružně, podle vývoje ukazatele střední délky života vypočítané vždy pro aktuální padesátníky. Jak vypadá změna věku odchodu do důchodu dle výpočtů ministerstva?

Ilustrační fotografie

Předčasný důchod se už nevyplatí

Důchody a sociální podpora

Zákonné důchodové změny značně znevýhodnily předčasné důchody přiznané od října. Rozdíl mezi řádným a předčasným důchodem se ještě více prohloubil. Jaký dopad bude toto opatření mít na pracovní trh a spoření na důchod?

Ilustrační fotografie

Nejlepší důchodový systém na světě má Nizozemsko

Důchody a sociální podpora

Komentář Lukáše Kovandy: Nejlepší důchodový systém na světě má Nizozemsko. Vyplývá to z dnes zveřejněného, letošního hodnocení poradenské společnosti Mercer, která od roku 2009 každoročně sestavuje ukazatel kvality penzijních systémů ve vybraných zemích světa. V letošním hodnocení jich posuzuje dosud nejvíce, a to 47. Druhý nejlepší důchodový systém má v tomto žebříčku Island, jenž loni obsadil první místo, třetí je pak Dánsko. Uvedené tři země ještě společně s Izraelem jsou jedinými, které v hodnocení získávají nejlepší hodnocení, „A“.

Ilustrační fotografie

Inflace nejvíce zasáhla důchodce, nejméně rodiny s dětmi, vyplývá ze studie

Ekonomika

Inflace v posledních třech letech v Česku nejvíce zasáhla důchodce, nejméně rodiny s dětmi. Rozdíly jsou ale malé. Rozdílné dopady jsou způsobené různou mírou zdražování u různých typů zboží a služeb a také různým podílem výdajů na jednotlivé typy zboží a služeb u jednotlivých skupin obyvatel.

Ilustrační fotografie

Odboráři předali výboru petici proti zvyšování důchodového věku na 68 let

Důchody a sociální podpora

Odboráři z Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS) dnes předali sněmovnímu petičnímu výboru petici proti zvyšování důchodového věku na 68 let a za dřívější odchod do penze zaměstnanců v náročných profesích. Podle předsedy výboru Tomia Okamury (SPD) má 81.801 podpisů. Na tiskové konferenci uvedl, že veřejné slyšení k petici ve Sněmovně by se mohlo uskutečnit 6. června odpoledne, dnes ještě k věci výbor zasedne.

Ilustrační fotografie

Vláda chce zrušit navyšování penze pracujícím důchodcům

Důchody a sociální podpora

Podpora práce v důchodovém věku by se mohla od července příštího roku změnit. Místo mírného navyšování penze by se seniorům a seniorkám mohly odpustit sociální odvody. Zůstalo by jim tak 6,5 procenta peněz ze základu výdělku. Obdobně by se odvodová sazba snížila i živnostníkům.

Důchodci, ilustrační fotografie

Důchody a sociální podpora

Stanjura: Legislativní nouze k důchodům je nutná, hrozí hospodářské škody

Projednání nižší mimořádné valorizace důchodů ve Sněmovně ve stavu legislativní nouze je oprávněné, protože státu hrozí velké hospodářské škody. Novinářům to dnes řekl ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS). Neobává se, že by kvůli využití stavu legislativní nouze mohl zákon zrušit Ústavní soud. Vláda podle něj nepřipravuje náhradní způsoby, jak by v takovém případě valorizaci snížila.

Ilustrační fotografie

Dnešní padesátníci půjdou do důchodu v 66 letech, třicátníci v 68 letech, uvedla ČT

Důchody a sociální podpora

Dnešní padesátníci by měli jít do důchodu v 66 letech. Čtyřicátníci mají mít nárok na důchod v 67 letech a lidé staří 34 let a méně by měli jít do penze v 68 letech. Zjistila to Česká televize z materiálu ministerstva práce a sociálních věcí dohodnutého na koaliční radě minulý týden. Podle mluvčího vlády Václava Smolky ale vládní koalice ještě změnu neschválila, jde jen o jeden z návrhů ekonomů. Na svém twitteru dnes uvedl, že informace, které dnes zveřejnila ČT, jsou nesprávně prezentovány. Nyní je věk pro odchod do penze pro muže a bezdětné ženy 64 let.

Ilustrační fotografie

Důchody od června opět vzrostou

Důchody a sociální podpora

Starobní, invalidní a pozůstalostní penze by se mohly kvůli inflaci v červnu znovu mimořádně zvýšit. Ministr práce Marian Jurečka (KDU-ČSL) dnes ČTK sdělil, že podmínky pro valorizaci se naplnily. Podrobnosti o případné částce a podobě přidání by jeho úřad měl mít příští týden. Penzi od České správy sociálního zabezpečení (ČSSZ) pobíralo na konci minulého roku přes 2,84 milionu lidí, z nich 2,37 milionu mělo důchod starobní. Průměrná starobní penze v lednu činila podle ministerstva 19.438 korun. Své důchodové systémy mají pak i resorty vnitra, obrany a spravedlnosti.

Aktuálně se děje

17. září 2024 12:59

16. září 2024 11:28

13. září 2024 14:32

Sto tisíc hasičů v pohotovosti: Česko se připravuje na nejhorší scénář

V Česku má intenzivně pršet až do pondělní noci. Odborníci varují, že by za určitých okolností mohlo dojít k opakování povodňových situací z let 1997 a 2002. Premiér Petr Fiala proto svolal Ústřední krizový štáb, který se v pátek ráno sešel na ministerstvu vnitra za přítomnosti šéfa resortu Víta Rakušana.

Zdroj: Karolína Svobodová

Další zprávy

Poslanecká sněmovna Parlamentu ČR

Komentář

Vyrovnané české rozpočty už v příštím roce? Jde to. Vláda ale výrazně snižuje reálné výdaje na vědu, výzkum a inovace

Od poslední minuty letošního srpna je oficiálně známa výše schodku státního rozpočtu navrhovaná pro příští rok – 230 miliard korun. Pokud by se toto číslo skutečně naplnilo, Fialova vláda za čtyři roky svého vládnutí vytvoří nominálně o zhruba o 320 miliard vyšší dluh než předchozí kabinet Babišův. Přesto by mohla už v příštím roce veřejné rozpočty dokonce vyrovnat, pokud by chtěla.