Vláda se rozhodla šetřit na důchodcích tím nejhorším možným způsobem, tvrdí místopředseda Poslanecké sněmovny Aleš Juchelka (ANO) v pořadu K věci na CNN Prima NEWS. Ačkoliv by úspory mohly ulehčit důchodovému systému, skutečný problém spočívá v tom, že senioři končí v dávkovém sociálním systému, kde budou trpět ještě více.
Důchodová reforma ministra Mariana Jurečky (KDU-ČSL) se setkává s ostrou kritikou od místopředsedy Poslanecké sněmovny Aleše Juchelky. Ten tvrdí, že reforma je nevyhovující a že bude nutné provést důkladnou revizi jejích parametrů. „Reálné příjmy důchodců klesají kvůli inflaci i konsolidačnímu balíčku vlády. Už nyní vidíme trend, kdy senioři přecházejí do dávkového sociálního systému,“ uvedl Juchelka.
Kromě toho nesouhlasí s plánovaným posunem věku odchodu do důchodu. „Chceme věk odchodu do důchodu zastropovat na 65 let. To je pro nás nevyhnutelná změna, se kterou plánujeme jít na plénum Poslanecké sněmovny,“ dodal Juchelka.
Vláda se minulý týden dohodla na pomalejším zvyšování důchodového věku, než jak bylo původně plánováno. Místo zvyšování o dva měsíce ročně se bude důchodový věk posouvat pouze o jeden měsíc ročně. „Preferuji variantu, abychom to zpomalili, aby tempo růstu nebylo o dva měsíce ročně, ale o jeden měsíc. Toto byla jedna z věcí, kterou jsme v úterý probírali na jednání koalice. Na tom máme koaliční dohodu,“ uvedl ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka.
Jurečka zároveň podotkl, že po reformě by deficit mohl činit kolem jednoho procenta HDP. Pomalejší posouvání důchodového věku by však tento deficit mohl zvýšit o 0,3 až 0,4 procenta HDP. „Je o něco dražší... Zároveň ale vnímáme nějakou společenskou rovnováhu. Tohle opatření bylo nejčastěji v průzkumech veřejného mínění zmiňováno jako to, které lidé vnímají nejvíc bolestivě v reformě, o které ale jinak říkají, že ji chtějí. Je to kompromis, který vůbec neohrožuje původní cíl. Reforma přinese stabilitu a udržitelnost do budoucna a tuto drobnou úpravu si může dovolit,“ dodal Jurečka.
Juchelka kritizuje také důchodovou reformu za problémové vymezení tzv. náročných profesí, které považuje za „spíchnuté horkou jehlou“. Varuje, že špatně nastavená kritéria mohou poškodit jak zaměstnance, tak zaměstnavatele a vyvolat napětí mezi profesemi. Dále upozorňuje, že reforma obsahuje položky, které do důchodového systému nepatří, například výchovné, které prodražují systém o 19 miliard korun. Podle něj by tyto dávky měly být financovány z jiné rozpočtové kapitoly.
Témata: důchodci, důchody, Aleš Juchelka (ANO)
Související
1. října 2024 9:48
10. září 2024 21:28
29. srpna 2024 14:58
28. srpna 2024 14:24
13. srpna 2024 19:11
13. srpna 2024 16:38