Odboráři z Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS) dnes předali sněmovnímu petičnímu výboru petici proti zvyšování důchodového věku na 68 let a za dřívější odchod do penze zaměstnanců v náročných profesích. Podle předsedy výboru Tomia Okamury (SPD) má 81.801 podpisů. Na tiskové konferenci uvedl, že veřejné slyšení k petici ve Sněmovně by se mohlo uskutečnit 6. června odpoledne, dnes ještě k věci výbor zasedne.
Podle Okamury jde počtem podpisů o největší petici, kterou v tomto volebním období výbor obdržel. Sám stojí na straně petentů a pod petici se ještě podepíše.
Vláda podle šéfa ČMKOS Josefa Středuly předložila návrh důchodové reformy, kde místo toho, aby zablokovala věk odchodu do důchodu na 65 letech, stanoví takzvaný nekonečný věk odchodu do penze. Při ustavení petice odboráři zvolili věk 68 let, neboť se daná hranice v té době na veřejnosti probírala. Uvedl také, že český zaměstnanec ve srovnání s německým navíc během svého ekonomicky aktivního života odpracuje o 11 let více z důvodu delší pracovní doby.
Ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL) zhruba před třemi týdny představil reformní změny ke zmírnění zadlužování důchodového systému a k zajištění jeho udržitelnosti. Důchodový věk by se měl nově nastavit podle vývoje doby dožití každý rok lidem, kterým je 50 let. Penze by měla trvat v průměru 21,5 roku. Zaručený důchod by měl odpovídat 20 procentům průměrné mzdy. Nové důchody by měly být o něco nižší než dnes.
Jurečka už dřív řekl, že ročně by se věková hranice pro nárok na penzi podle doby dožití mohla odsouvat nejvýš o dva měsíce. Za desetiletí by se tak oddálila zhruba o rok. V 68 letech by se tedy případně mohlo odcházet do důchodu za tři desetiletí v polovině století, pokud by se život prodlužoval. Důchodový věk se posouvá už nyní. U mužů se zvedá o dva měsíce ročně, u žen obvykle o čtyři. Podle nynějšího zákona se má zastavit na 65 letech. V tomto věku jako první do penze půjdou muži, bezdětné ženy a matky jednoho dítěte s rokem narození 1965. U matek více dětí by se hranice na 65 let měla dostat postupně do roku 2036. Další postupné navyšování by mohlo začít u lidí s rokem narození 1966, upřesnilo už dřív ministerstvo.
Část příjmu ve stáří by mělo zajistit spoření se státním příspěvkem. Postupně by se mohly zvýšit odvody živnostníkům a víc by mohli odvádět i dohodáři. Podle Jurečky reforma počítá i se společným základem pro výpočet penze manželů či zohledněním péče ve výši důchodu.
Témata: důchodový věk, odbory, důchodci
Související
14. února 2023 9:48
13. února 2023 9:37
20. ledna 2020 17:24
16. prosince 2019 20:38
8. září 2019 18:03
2. září 2019 17:47