Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Důchody se od ledna 2025 opět zvýší. Víme kolik důchodci dostanou

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Michael Zelinka / INCORP images

Od ledna příštího roku dojde v Česku k průměrnému zvýšení starobního důchodu o 355 korun, čímž se průměrná výše důchodu vyšplhá na 21 059 korun. Příjemci starobních, invalidních a pozůstalostních penzí získají navíc 290 korun, a jejich zásluhový díl se zvýší o 0,4 procenta. Stejné procento se projeví i u důchodových příplatků pro odbojáře, vězně komunistického režimu a jejich pozůstalé. Tento návrh nařízení byl nedávno zveřejněn vládou.

Vláda v týdnu oznámila, že průměrná výše starobního důchodu byla v červnu 20 704 korun. Důchody vyplácené systémem resortů vnitra, spravedlnosti a obrany jsou o několik tisíc korun vyšší.

Ministr práce Marian Jurečka (KDU-ČSL) již před měsícem oznámil plán na zvýšení důchodů. Ministerstvo práce nyní připravilo nařízení podle zákonných pravidel, které od ledna navýší průměrný starobní důchod o 355 korun. Toto zvýšení je výsledkem růstu cen domácností důchodců o 1,7 procenta a 0,4 procentního navýšení zásluhového dílu.

Solidární část důchodu se zvýší z 4400 na 4690 korun, zatímco zásluhová část se navýší o 62 korun. Valorizace výchovného příspěvku také vzroste o dvě koruny. Penzisté s podprůměrným důchodem obdrží méně, přičemž osoby, které odešly do předčasného důchodu po říjnu loňského roku, budou mít zvýšenou pouze solidární část.

Průměrný starobní důchod v Česku by měl v příštím roce odpovídat 42,7 procenta průměrné hrubé mzdy a 53,9 procenta mzdy čisté, což představuje pokles o 1,6 procentního bodu ve srovnání s letoškem. Solidární díl důchodu vzroste z 21,3 procenta na 22,2 procenta. Ministerstvo práce odhaduje, že na důchody bude příští rok vyčleněno přibližně 705,9 miliardy korun, přičemž 12,2 miliardy korun půjde na valorizaci. Systém důchodového pojištění bude nadále v deficitu, který dosáhne asi 18,3 miliardy korun. Česká správa sociálního zabezpečení (ČSSZ) vyplácí důchody přibližně 2,85 milionu lidí, přičemž na konci prvního pololetí letošního roku poskytovala 2,37 milionu starobních důchodů, 412 800 invalidních a 66 100 vdovských, vdoveckých a sirotčích důchodů.

Témata:  důchody důchodci vláda

Související

Aktuálně se děje

24. dubna 2026 12:06

17. dubna 2026 16:48

9. dubna 2026 17:51

Války otevírají dveře hackerům. Útoky jdou přes slabé články

Geopolitické konflikty dnes probíhají nejen na fyzickém bojišti, ale stále častěji také v digitálním prostoru. Aktuální vývoj na Blízkém východě podle poradenské společnosti BDO ukazuje, jak rychle může eskalace konfliktu zvýšit aktivitu hackerů. Bezpečnostní analýzy naznačují, že po vypuknutí konfliktu došlo v regionu k výraznému nárůstu kybernetických incidentů. Dle Cloudsec bylo v prvních dnech konfliktu více než 150 incidentů.

Zdroj: Marie Dvořáková

Další zprávy