Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Nájmy rostou napříč Českem. Nejdražší jsou v Praze

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Pixabay

Nájemné bytů v Česku stabilně roste, a to už od roku 2014. Ve třetím čtvrtletí letošního roku se průměrný nájem v ČR vyšplhal na 266 Kč za m2, oproti loňsku se jedná skoro o 5% nárůst. V Praze se průměrná cena zastavila na 351 Kč za m2. Téměř všechna města zaznamenala meziroční nárůst, výjimku tvoří Ostrava, kde nájemné lehce pokleslo na hodnotu 209 Kč/m2.

„Při analýze průměrného nájemného bytů v celé ČR pozorujeme od roku 2014 stabilní a srovnatelný nárůst. Aktuální průměrné nájemné činí 266 Kč/m2, což je o 121 Kč více než před deseti lety. Celkový nárůst tak činí 83 %. V průměru nájemné v České republice zdražuje ročně o 6,2 procenta,“ říká Iztok Toplak z RE/MAX G8 Reality.Podíváme-li se na nájemné za průměrný byt, v letošním roce se v České republice pronajímá byt s plochou 53 m2 v průměru za 14 100 Kč. Ještě před deseti lety vyšel byt se stejným výměrem o 6 200 Kč levněji. Nyní nájemci zaplatí o 87 % více, roční nárůst zde činí 6,4 %.Letošní nárůst nájemného je vzhledem k současné inflaci poměrně umírněný. Během posledních 13 let byly ceny nájmů vystaveny největšímu růstu v letech 2014 až 2019, potom znovu po ukončení pandemie v roce 2022.„V Praze se nájemné v letech 2014 až 2019 také nejvíce zvýšilo, s tím rozdílem, že v letech 2020 a 2021 prudce kleslo a v roce 2022 prudce vzrostlo a vrátilo se k předchozímu růstovému trendu. To jen potvrzuje, že nájemné úzce souvisí s výší mezd a ekonomickou situací na trhu,“ dodává Iztok Toplak.

V některých městech jako je Ostrava, Plzeň, České Budějovice a Ústí nad Labem lze pozorovat podobný vývoj nájemného jako ve zbytku České republiky. Ceny zde stabilně rostou. Další města ovšem kopírují vývoj cen podobný tomu v Praze. Například Kladno zažilo během pandemie propad, od začátku loňského roku se zde ale cena opět navyšuje.

„Letošní vývoj nájemného se liší od dlouhodobého trendu. V Praze nájemné dosáhlo vrcholu na začátku letošního roku a poté se stabilizovalo nebo dokonce kleslo. V Brně byl vrchol již na konci loňského roku. Mimo Prahu a Brno se nájemné od konce loňského roku zvýšilo v průměru pouze o 300 Kč za byt,“ popisuje Iztok Toplak.Nájemné je silně v korelaci s růstem mezd. V době ekonomického poklesu, v tomto případě na konci recesního období v roce 2014, kleslo průměrné nájemné dokonce pod 35 % průměrné mzdy. Tyto rozdíly v průměru nepřesahují 5 % průměrné mzdy, což při dnešní mzdě znamená rozdíl cca 2 000 Kč za byt o velikosti 60 m2. Dnes se takový byt pronajímá za průměrné nájemné kolem 16 000 Kč. Nižší hodnota v době recese by tedy byla 15 000 Kč, vyšší naopak v době růstu 17 000 Kč za byt.

Témata:  nájemné bydlení

Související

Aktuálně se děje

15. října 2024 18:09

České školství se mění: Od roku 2025 se zavádí nový obor všeobecné lyceum

Česká vláda oznámila vznik nového středoškolského oboru nazvaného všeobecné lyceum, který bude spuštěn od příštího roku. Tento krok je součástí snahy modernizovat český vzdělávací systém a přizpůsobit ho potřebám společnosti ve 21. století. Novinku v úterý představil premiér Petr Fiala společně s ministrem školství Mikulášem Bekem.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Ilustrační fotografie

Jak nenaletět dodavatelům energií při skončení nájmu nebo prodeji nemovitosti?

Při výpovědi smlouvy z důvodu ztráty vlastnického nebo užívacího práva někteří dodavatelé energií vyzývají odběratele, aby si podali žádost o ukončení smlouvy. V takovém případě však může být odběratel nemile překvapen, když mu smlouva skončí až s měsíčním zpožděním. Jak smlouvu s dodavatelem ukončit a nenaletět?