Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Nájemníci budou platit až o polovinu víc za opravy v bytech

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Michael Zelinka / INCORP images

Nájemce je povinen zajištovat a hradit běžnou údržbu a drobné opravy související s užíváním bytu. Za ostatní opravy pak odpovídá pronajímatel. Nařízení o běžné údržbě a drobných opravách vymezuje, co tyto dva pojmy znamenají, a stanovuje finanční limity. Nyní se projednává novela tohoto nařízení, která předpokládá navýšení stávajících limitů.

Momentální stav

Za drobnou opravu se podle nařízení považuje oprava věci dle věcného vymezení (oprava sprchy, umyvadel, zásuvek, vypínačů atd.). Jestliže nenaleznete danou věc ve výčtu věcného vymezení v nařízení o běžné údržbě a drobných opravách, tak se bude jednat o drobnou opravu, pouze pokud celá oprava vyjde na maximálně 1 000 korun. Do této ceny za jednu opravu se nezapočítávají náklady na dopravu a jiné náklady spojené s opravou. 

Kromě zmíněného také existuje roční limit nákladů, který může nájemník platit za opravy. Jakmile totiž součet nákladů na drobné opravy přesáhne částku 100 Kč/m2 podlahové plochy, tak se další opravy v daném kalendářním roce nepovažují za drobné. To znamená, že pokud si pronajímáte byt o rozloze 55 m2, tak za drobné opravy v bytě zaplatíte nejvýše 5 500 korun ročně. „Pamatujte také na to, že máte-li v nájemní smlouvě ujednáno, že jste povinni platit vyšší částku za drobné opravy, bude se jednat o neúčinné ustanovení,“ upozorňuje Eduarda Hekšová, ředitelka spotřebitelské organizace dTest. Naopak můžete mít v nájemní smlouvě stanoveno, že jste povinni hradit za opravu částku nižší. Od těchto ustanovení se totiž nelze odchýlit pouze v neprospěch nájemce.

Navrhované změny 

Momentálně je připravována novela nařízení o běžné údržbě a drobných opravách, která počítá s navýšením finančních limitů pro drobné opravy. „Vzhledem k tomu, že se současná úprava po dobu deseti let neměnila, lze to i vzhledem k vysoké inflaci z uplynulých let považovat za legitimní krok,“ vysvětluje Eduarda Hekšová. Věcné vymezení by mělo zůstat zachováno ve stejné podobě, cena za jednu opravu by se však měla zvýšit z dosavadních 1 000 korun na 1 500 korun. Dále by dle navrhovaných změn mělo dojít k navýšení také ročního limitu nákladů, a to konkrétně na 150 Kč/m² podlahové plochy.

Do tohoto návrhu je však zahrnuto také to, že by se částky měly každoročně zvyšovat o míru inflace, zveřejňovanou Českým statistickým úřadem – konkrétně o přírůstek průměrného indexu spotřebitelských cen za 12 měsíců posledního kalendářního roku ve srovnání s průměrem za předchozí rok. Aktualizované částky by pak měli spotřebitelé dohledat na internetových stránkách Ministerstva pro místní rozvoj. „S účinností nařízení bude tedy zapotřebí změny limitů každý rok kontrolovat. “ varuje Eduarda Hekšová.

Témata:  nájemné nájmy byty Peníze

Související

Aktuálně se děje

20. května 2025 12:26

14. května 2025 11:21

7. května 2025 14:38

5. května 2025 11:19

Ropa v korunách nejlevnější od února 2021: Trump otevřel benzinkám cestu k nižším cenám

Cena barelu ropy Brent dnes v přepočtu do korun spadla poprvé od 12. února 2021 pod úroveň 1300 Kč, vyplývá z údajů agentury Bloomberg (viz graf níže). Přitom 12. února 2021 stál litr benzínu v ČR průměrně 28,63 Kč a litr nafty 27,55 Kč, ukazují data CCS. Včera stál benzín 34,08 Kč/l a nafta 32,71 Kč/l. 

Zdroj: Lukáš Kovanda

Další zprávy