Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Zima nahrává plísním v bytech, nenechte si zničit zdraví

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Pixabay

Příchod chladnějších období roku s sebou každoročně do mnoha domácností nezvaného hosta – plíseň. Podle nedávného průzkumu agentury STEM/MARK se s plísní potýká každá pátá česká domácnost. Státní zdravotní ústav přitom varuje, že špatné vnitřní prostředí budov má přímý negativní dopad na zdraví obyvatel. Podle ústavu dokonce více než 50 procent onemocnění souvisí právě s nevyhovujícími podmínkami bydlení. Právě plísně mohou být při dlouhodobém působení příčinou zánětů dýchacích cest i očí, alergií, astmatu, kožních onemocnění, bolestí kloubů či revmatismu. Nejohroženější jsou děti a starší lidé.

Riziko vzniku plísně mohou lidé sami snížit, například správným větráním. „Při nedostatečném větrání se v interiéru usazuje vlhkost, což spolu s teplem vytváří ideální podmínky pro vznik plísní. Rizikové jsou především staré rodinné a cihlové domy s takzvanými tepelnými mapami. U nich ani pravidelné větrání nemusí pomoci a je nutné přistoupit k velmi nákladným stavebním úpravám,“ upozorňuje Evžen Korec, generální ředitel a předseda představenstva společnosti EKOSPOL, která je lídrem bytové výstavby v České republice. Ani celková rekonstrukce či zateplení podle Korce nemusí pomoci, naopak často se plíseň objeví právě po instalaci tepelné izolace, protože dům přestane „dýchat“.

Řešením, které se s plísněmi vypořádá jednou pro vždy, je koupě bytu v novostavbě. U nových bytů se totiž plísně objevují výrazně méně, dodavatelé EKOSPOLU navíc při stavbě bytů používají jen kvalitní materiály, které riziko plísní úplně minimalizují. „Při předání bytu klientovi takéřádně vysvětlíme, jak má byt správně užívat, aby byl spokojený. Hlavně v zimních měsících je samozřejmostí pravidelné větrání,“ zdůraznil Evžen Korec.

Témata:  bydlení zima

Související

Aktuálně se děje

3. července 2025 14:26

26. června 2025 11:13

20. června 2025 11:23

Kolik stojí rozvod? Češi za něj běžně zaplatí desítky tisíc, ale i víc než 100 tisíc korun

V České republice se ročně rozvede zhruba 20 tisíc párů. A i když je rozvod především citlivou osobní záležitostí, pro mnohé znamená i značnou finanční zátěž. O výši nákladů rozhoduje hlavně to, zda se manželé dokážou dohodnout, nebo se vše řeší u soudu. Analytici z Banky.cz připravili detailní přehled toho, co všechno může rozvod stát.

Zdroj: Tomáš Karas

Další zprávy

Ilustrační fotografie

Města bez rodin. Nedostupné bydlení mění společnost

Vlastní byt býval cílem každé mladé rodiny. Dnes je realita jiná – ceny nemovitostí a náklady na hypotéky vylučují běžné domácnosti ze hry. Na trhu dominují bezdětné páry s dvěma nadprůměrnými příjmy, zatímco střední třída míří mimo centra měst. Tento posun má zásadní dopad nejen na dostupnost bydlení, ale i na podobu měst a celou společnost.