Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Poškrábaná podlaha, rozbité umyvadlo. Na co nezapomenout při převzetí bytu

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Pixabay

Spory o to, kdo poškrábal podlahu či rozbil umyvadlo, patří k nepříjemnému koloritu předávání pronajatého bytu zpět pronajímateli. Abyste se jim vyhnuli, je nutné podniknout řadu kroků už ve chvíli, kdy byt přejímáte a chystáte se do něj teprve nastěhovat. Základem je kvalitní předávací protokol.

Prvním předpokladem úspěšného převzetí nájemního bytu je samozřejmě platná nájemní smlouva. „Pokud ji uzavíráte před samotným převzetím bytu, je zapotřebí ve smlouvě den odevzdání bytu přesně označit, aby nevznikaly pochybnosti o tom, kdy má nájemce na nastěhování do bytu právo,“ řekl Lukáš Zelený, vedoucí právního oddělení dTestu.

Ujistěte se také, že byt vám předává oprávněná osoba. Často dochází k tomu, že byt předává nájemci do užívání někdo, kdo není jeho vlastníkem a ani k tomu nemá žádné pověření či souhlas.

Než podepíšete protokol o převzetí, měli byste si byt důkladně prohlédnout a seznámit se s jeho stavem, vybavením a ovládáním přítomného zařízení. Narazíte-li na vady, které brání řádnému užívání bytu, je zapotřebí tyto vady vždy pronajímateli vytknout, a to nejlépe hned v předávacím protokolu. Jako důkaz o existenci vad může posloužit například pořízená fotodokumentace.

Je vhodné seznámit se i se stavem společných prostor v domě. Nájemní smlouva by proto měla obsahovat popis společných částí domu, do nichž má mít nájemce přístup (například prádelna, sušárna, kočárkárna, zahrada). Pronajímatel by vám měl také ukázat, kde jsou umístěny uzávěry plynu, vody a vypínače elektrické energie. Platí-li v bytovém domě domovní řád, měli byste jej před převzetím bytu znát.

„Pronajímatel by měl také písemně upozornit budoucí uživatele bytu na případná rizika spojená s užíváním vybavení bytu a na povinnost provádět pravidelnou údržbu a případné povinné kontroly vybavení bytu. Platí zde doporučení: čím podrobněji, tím lépe. Nájemce a pronajímatel se tak do budoucna vyhnou sporům o případné závady nebo dokonce způsobenou škodu,“ doporučuje Lukáš Zelený.

Převzetí bytu by vždy mělo být potvrzeno písemným předávacím protokolem. Jaké základní údaje by měl obsahovat? 

Označení účastníků a jejich zástupců. Prohlášení pronajímatele, že byt odevzdává do užívání nájemci, a prohlášení nájemce, že byt přijímá do užívání. Seznam a popis vybavení bytu, které je nájemce oprávněn užívat spolu s bytem. Popis stavu bytu, zjištěných závad (např. nefunkční elektrická trouba) a poškození (např. prasklé umyvadlo).  Seznam a počet předávaných klíčů od bytu a společných prostor v domě. Stav, sériové číslo a umístění měřících zařízení pro odečet stavu odebrané vody, tepla, plynu a elektřiny, je-li byt takovými zařízeními vybaven. Výčet dokumentace předávané nájemci spolu s vybavením bytu (např. návod k obsluze plynového kotle či elektrických přístrojů).

Témata:  dTest bydlení byty

Související

Aktuálně se děje

4. července 2025 15:37

3. července 2025 14:26

26. června 2025 11:13

22. června 2025 6:40

Americký úder na jaderná zařízení: Skutečné obavy z íránské odvety a hrozba energetické krize

Prezident Donald Trump varoval, že Spojené státy mohou pokračovat v útocích na další cíle v reakci na možné odvetné kroky Íránu. Podle analytika CNN Baraka Ravida existuje „reálná obava“, že Írán zahájí odvetu proti americkým silám a zájmům v regionu Blízkého východu.

Zdroj: Radovan Majer

Další zprávy

Ilustrační fotografie

Města bez rodin. Nedostupné bydlení mění společnost

Vlastní byt býval cílem každé mladé rodiny. Dnes je realita jiná – ceny nemovitostí a náklady na hypotéky vylučují běžné domácnosti ze hry. Na trhu dominují bezdětné páry s dvěma nadprůměrnými příjmy, zatímco střední třída míří mimo centra měst. Tento posun má zásadní dopad nejen na dostupnost bydlení, ale i na podobu měst a celou společnost.