Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Platíte vysoké částky za elektřinu? Chyba může být i tam, kde byste ji nečekali

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Pixabay

Elektřina se na celkových výdajích českých domácností za bydlení a energie podílí v průměru 22 procenty. Její cena v poměru k průměrnému měsíčnímu platu v roce 1989 zhruba o třetinu stoupla. Ve srovnání s plynem a vodným a stočným si však stojí výrazně lépe.

Když cenu elektřiny porovnáme s jinými platbami spojenými s vedením domácnosti, zjistíme, že daleko více vzrostla cena třeba u plynu. Ten dnes vyjde v poměru k tehdejším a současným průměrným platům zhruba na dvojnásobek. Zdaleka nejvíc ale stouply naše výdaje na vodné a stočné – v poměru k našim mzdám víc jak na desetinásobek!

Elektřina oproti tomu v posledních letech mírně zlevnila a výhodou elektřiny navíc je, že dnešní moderní spotřebiče jí spotřebují mnohem méně než tehdy.

Neplaťte víc, než musíte

Stará, ale dobrá, řeknete si možná o své televizi nebo pračce. A asi budete mít pravdu, ty starší věci totiž tak nějak víc vydrží. Jenže, už jste si spočítali, kolik takový retro spotřebič spotřebuje elektřiny?

I tak je na místě zamyslet se nad tím, jak srazit účty za elektřinu co nejníž. Stačí, když efektivně snížíte spotřebu elektřiny v domácnosti.

První úsporný krok za nás dokonce vyřešil někdo jiný. To když Evropská unie zakázala prodej klasických žárovek. Používáním úsporných žárovek sice ušetříte, ale nezbohatnete. V domácnosti totiž máme daleko větší žrouty elektřiny, než jsou světla.

Do šrotu s nimi

Tak třeba lednička se na spotřebě elektřiny v běžné domácnosti podílí zhruba jednou pětinou. Pokud máte starý typ ještě z devadesátých let, tak vězte, že spotřeba elektřiny takové lednice je třikrát větší než nové lednice s energetickou třídou A+, což už je dnes naprostý standard. Koupě nového spotřebiče se dnes vrátí velmi rychle, protože například roční provoz staré lednice může znamenat tři až pět tisíc korun ročně, které utratíte zcela zbytečně.

Jestli si ale nejste jistí, jakou spotřebu má Váš milovaný domácí spotřebič, požádejte svého dodavatele o zapůjčení měřiče. Tím rychle odhalíte nejsilnějšího kandidáta na výměnu. Kvalitní dodavatele energie na svých pobočkách disponuji nejenom měřiči, ale přes své odborníky dokážou kromě výběru správného tarifů poradit i v individuálních požadavcích, které jsou s dodávkou energii spojené.

Pračka se na spotřebě běžné domácnosti podílí zhruba z 5 procent. Až polovinu této energie lze ušetřit praním na 40 °C namísto 60 °C. Většina nových praček má také úsporné programy, praní s nimi sice trvá o něco déle, ale vyplatí se.

Témata:  energetika elektřina

Související

Aktuálně se děje

20. listopadu 2024 11:28

20. listopadu 2024 11:08

18. listopadu 2024 10:19

Fiala slibuje platy jako v Německu do pěti let. Realita je vzdálená desítky let

Premiér Petr Fiala v Otázkách Václava Moravce několikrát uvedl, že pokud bude jeho vláda pokračovat i v příštím volebním období, budou mít Češi nakonec mzdy jako Němci nebo Rakušani. Tedy zhruba během pěti let. To je ovšem vysoce nereálné. Skutečností je naopak to, že jak Německo, tak zejména Rakousko během posledních pěti lety Česku mzdově dále utekly, jak vyplývá z dat OECD. Takže mzdy v Česku zaostávají nyní za mzdami v Rakousku a Německu ještě výrazněji než roku 2019. 

Zdroj: Lukáš Kovanda

Další zprávy

Ilustrační fotografie

Novinky v nájemním právu: Jak se změní pravidla pro vyklizení bytu

Od poloviny roku 2025 má začít platit novela občanského soudního řádu, která přináší přínos pro pronajímatele. Nový institut rozkazu k vyklizení umožní nahradit klasickou žalobu v případech neoprávněného setrvání nájemce po skončení nájmu. Tato změna by měla usnadnit a zrychlit proces vystěhování neplatících či problematických nájemců, říká advokátka Kateřina Obertová z  advokátní kanceláře endors.