Profil editora - Natálie Novoměstská

Lukáš Kratochvíl

Lukáš Kratochvíl

Externí spolupracovník serveru MoneyMag.cz se věnuje především populárním ekonomickým a finančním tématům. Jeho cílem je přiblížit ekonomické záležitosti co nejvíce běžným občanům bez potřeby znalostí rozsáhlých ekonomických struktur.

Napište autorovi

Přečtěte si poučení o sbírání a ukládání informací, souvisejících s vaším dotazem.

Ilustrační fotografie

Umělá inteligence pomůže s personální krizí ve zdravotnictví

Magazín

Sledování přítomnosti pacienta v pokoji, vyhodnocování jeho pohybu uvnitř a okamžité upozornění například v případě záchvatu nebo pádu. Umělá inteligence ve spojení s kamerami dokáže výrazně zjednodušit pravidelnou kontrolu stavu pacientů, která patří k časově nejnáročnějším činnostem zdravotních sester. Těch podle loňského průzkumu Ústavu zdravotnických informací a statistiky chybí v České republice až čtyři tisíce. Z analýzy Konica Minolta přitom vyplývá, že s využitím chytrých kamer lze zvýšit efektivitu ošetřující péče až o 30 %.

Ilustrační fotografie

Balkon, lodžie, terasa. Víte jaký je v nich rozdíl?

Bydlení

Pokud prodáváte nebo pronajímáte byt, je vlastní balkon či terasa velké plus, které může nalákat řadu zájemců. Jak ale tuto plochu správně zahrnout do inzerátu? A jaký je vlastně rozdíl mezi balkonem, lodžií a terasou? Přinášíme několik tipů, jak se vyhnout nedorozumění při komunikaci se zájemci a balkon představit jako přednost.

elektrokolo

Hodnota ukradených jízdních kol a elektrokol roste. Kde se ztrácí nejvíce?

Pojištění

I v loňském roce pokračoval trend rostoucích škod z krádeží jízdních kol a elektrokol. Celkem jich bylo ukradeno 4 820. Škoda dosáhla částky 144,4 milionů korun, což je při obdobném počtu téměř o pět milionů korun více než v roce 2021. Ještě v roce 2019 přitom škody dosáhly „jen“ 108 milionů korun. Policii se ale bohužel podařilo v minulém roce objasnit pouze každou čtvrtou krádež. Nejčastěji jsou kola odcizena vloupáním.

Ilustrační fotografie

Spořicí účty jsou u Čechů stále oblíbené, skoro polovina ale neví, kolik jim vynáší

Půjčky a spoření

Pro většinu Čechů je spořicí účet součástí jejich bankovního portfolia. Téměř polovina ale neví, jakým procentem se jejich naspořené peníze úročí. Pro 40 % Čechů je spořicí účet místem, kam odkládají peníze nepravidelně, pokud jim nějaké po uhrazení výdajů zbydou. Majiteli jsou většinou Češi s maturitou nebo vysokoškolským titulem. Data vyplynula z reprezentativního průzkumu NMS Market Research pro Raiffeisenbank.

Ilustrační fotografie

Stavebnictví zažívá nejhorší měsíce za posledních 10 let, ceny stavebního materiálu klesají

Aktuality

Duben a květen jsou z pohledu stavebního trhu nejhorší měsíce za posledních 10 let. Květen je přitom zatím ještě horší než duben v počtu objednávek stavebního materiálu, současná situace na stavebním trhu tak nahrává lidem, kteří chtějí rekonstruovat. Velká část cen stavebního materiálu je teď na nejnižší ceně, vyplývá ze zjištění společnosti Betonpres.

Česká národní banka (ČNB)

ČNB poprvé udělila ocenění za přínos pro rozvoj finanční a ekonomické gramotnosti

Aktuality

Guvernér ČNB Aleš Michl předal historicky první ocenění za mimořádný přínos pro rozvoj finanční a ekonomické gramotnosti. Jeho držitelkou se stala Jana Doležalová, učitelka matematiky a biologie ze základní školy ve Vimperku. Cenu z rukou guvernéra převzala 20. května 2023 při příležitosti oslav jednoho roku od otevření Návštěvnického centra ČNB. Banka o tom informovala v tiskové zprávě.

Ilustrační fotografie

Kdo je pojistník a kdo pojistitel, když sjednáváte povinné ručení?

Pojištění

Potřebujete si sjednat pojištění, hledáte to nejvýhodnější a nejlepší, přitom všude narážíte na nejrůznější pojmy, ve kterých se nedá na první dobrou vyznat. Pojistník, pojistitel, zúčastněný, pojištěný, někdy navíc ještě oprávněný. Kdo se v tom má zorientovat?

CZK

Platební morálka lidí se v Česku dále výrazně zlepšuje

Půjčky a spoření

Platební morálka lidí se v Česku dále výrazně zlepšuje, a to především mezi mladými lidmi a také lidmi s úvěry na bydlení. Na konci prvního pololetí řádně nesplácelo hypotéky a úvěry ze stavebního spoření 12.000 lidí, o třetinu méně než o rok dříve. Počet lidí, kteří nespláceli úvěry na spotřebu, se meziročně snížil o šest procent na 180.000. Vyplývá to z dat Bankovního a Nebankovního registru klientských informací.

Ilustrační fotografie

Plat části hygieniků by mohl výrazně vzrůst

Daně a mzdy

Někteří pracovníci hygienické služby by mohli od příštího roku vydělávat výrazně víc než dosud. Lidem na klíčových postech by se tarif mohl až zdvojnásobit, ostatním by ale mohl klesnout. Hygienici, kteří pracují v terénu, by mohli pobírat vyšší příplatky. Změny nařízení, které upravuje odměňování lékařů hygien ve státní službě, se chystá v pondělí projednávat vláda. Podle podkladů k chystanému předpisu se ale nepočítá s tím, že by se celková suma na výdělky hygieniků zvedla.

Ilustrační fotografie

Česko-německá nákupní turistika se vzpamatovává z koronaviru

Magazín

Němci nakupují v Česku, Češi jezdí na nákupy do Německa. Co bylo do nedávna samozřejmostí, se za koronavirové pandemie načas přerušilo. Od té doby se napevno zavedla pravidla výjimek pro malý přeshraniční provoz. Podle zástupců průmyslu a politiků se ale předkrizová úroveň ještě dlouho nevrátí, píše agentura DPA.

CZK

Bankovní spořicí účty se nyní znehodnocují. Analytici se shodli na potřebě investic

Finance

Výnosy na spořicích účtech českých bank jsou nyní v desetinách procent, takže vzhledem k letošní inflaci se tyto peníze znehodnocují o zhruba tři procenta ročně. Vyplývá to ze srovnání analytiků oslovených ČTK. Pro uchovávání hodnoty je podle nich potřeba investovat do jiných produktů, což je ale vždy spojeno s vyšší mírou rizika a pravděpodobně horší likviditou.

Penny Market

Nakupování v Česku se mění. Lidé si zvykají na nové typy pokladen

Magazín

V potravinářských řetězcích podle zjištění ČTK přibývají samoobslužné pokladny i jiná řešení pro rychlé odbavení bez obsluhy. Zákazníkům jsou k dispozici nákupní skenery, nákup si mohou případně evidovat prostřednictvím mobilních aplikací. O samoobslužné nákupy dlouhodobě roste zájem, obliba tohoto řešení ještě více stoupla v průběhu pandemie koronaviru.

Ilustrační fotografie

Kdy Češi dostanou peníze od cestovek za zrušené zájezdy?

Finance

Velké cestovní kanceláře (CK) chtějí zvládnout vrátit peníze za loni zrušené zájezdy kvůli pandemii koronaviru před zákonným termínem, který připadá na 15. září. Lidé mají možnost poukaz, který jim byl vydán podle zákona tzv. lex voucher, do konce srpna uplatnit na jiný pobyt.

Ilustrační fotografie

Důchody budou ještě vyšší, než si dosud kdokoliv myslel

Důchody a sociální podpora

Komentář Lukáše Kovandy - Důchody budou kvůli rychlejší inflaci vyšší, než se dosud myslelo. Valorizovaná složka se zvyšuje z necelých 460 na více než 500 korun, důchodci si v průměru tedy polepší o více než 800 korun

Ilustrační fotografie

Ekonom popsal, co druhá vlna covidu udělá s ekonomikou

Ekonomika

Závažná druhá vlna pandemie připraví českou ekonomiku až takřka o bilion korun, veřejnou kasu pak o minimálně o další desítky miliard. Měla by ale i své pozitiv, i když jak pro koho. Třeba by zlevnila některé nemovitosti. Ve svém komentáři, jehož celé znění přinášíme níže, to tvrdí ekonom Lukáš Kovanda.

Ilustrační fotografie

V pětině domácností si během pandemie změnili pravidla, aby spolu vydrželi

Magazín

Více než polovina (58 %) Čechů, kteří kvůli koronavirové pandemii museli pracovat z domova tvrdí, že si tím potvrdili, že dokážou být s partnerem dlouhodobě v jedné místnosti či bytě, aniž by si lezli na nervy. Naopak 15 % prohlásilo, že na základě zkušeností z pandemie spolu dlouhodobě v jedné místnosti či bytě nevydrží. Téměř pětina (19 %) dotázaných připustila, že si museli nastavit nová pravidla fungování domácnosti. Ukázal to průzkum banky ING Česká republika na reprezentativním vzorku pracující české populace.

Ilustrační fotografie

Češi chtějí stále více bydlet ve vlastním. I navzdory rostoucím cenám nemovitostí

Bydlení

Rostoucí ceny nemovitostí nutí Čechy sjednávat si vyšší hypotéky. Oproti roku 2010 vzrostla průměrná výše hypotéky o více než jeden milion korun. Vysoký zájem o hypotéky na vlastní bydlení udržují velmi nízké úrokové sazby. Češi si chtějí výhodné sazby udržet co nejdéle a stále častěji volí delší dobu fixace hypotéky.

Aktuálně se děje

22. června 2024 12:06

21. června 2024 10:11

21. června 2024 9:46

Předpověď počasí na noc a sobotu 22. června

Za zvlněnou studenou frontou, která postoupí ze střední Evropy dále k východu, se k nám začne rozšiřovat výběžek vyššího tlaku vzduchu od západu, informuje ČHMÚ.

Zdroj: Marie Dvořáková

Další zprávy