energetika

Ilustrační fotografie

Jak nenaletět dodavatelům energií při skončení nájmu nebo prodeji nemovitosti?

Bydlení

Při výpovědi smlouvy z důvodu ztráty vlastnického nebo užívacího práva někteří dodavatelé energií vyzývají odběratele, aby si podali žádost o ukončení smlouvy. V takovém případě však může být odběratel nemile překvapen, když mu smlouva skončí až s měsíčním zpožděním. Jak smlouvu s dodavatelem ukončit a nenaletět?

Ilustrační fotografie

ZMĚNA OD 1. ČERVENCE: Získejte chytrý elektroměr. Distribuční společnosti na to mají tři roky

Aktuality

Od 1. července 2024 začíná tříletá lhůta pro instalace nových chytrých elektroměrů všem zákazníkům s roční spotřebou elektřiny nad 6 MWh. Tato moderní zařízení přinesou spotřebitelům řadu výhod a podpoří efektivní řízení spotřeby elektřiny. Instalace bude probíhat bezplatně a zákazníci o ně distributora nemusí žádat, výměnu elektroměrů zajistí distribuční společnosti podle svého harmonogramu.

Ilustrační fotografie

Pozor na smlouvy s dodavateli energií. Co by měla obsahovat férová smlouva?

Ekonomika

Dodavatele elektřiny nebo plynu mění ročně téměř půl milionu odběratelů. Tento krok sám o sobě není ničím složitým. Důležité ale je vybrat si dodavatele, na kterého se zákazník může spolehnout. A s ním pak podepsat výhodnou a férovou smlouvu. Odborníci Kalkulátor.cz přinášejí pět základních bodů, která by taková smlouva měla obsahovat.

Ilustrační fotografie

Reklamace vyúčtování energií. Jak na to?

Ekonomika

Jaro je mimo jiné zpravidla obdobím vyúčtování spotřebovaných energií. V případě dobře nastavených záloh se jedná o záležitost s minimální důležitostí – spotřebitelé obdrží, případně doplatí malou částku, která nijak neovlivní jejich život. V případě špatného nastavení záloh, či neočekávané změně ve spotřebě, však již může jít i o tisíce až desetitisíce korun. Ti šťastnější je obdrží, avšak nemalá část spotřebitelů je bude nucena uhradit. Někdy jde však o sporné situace, kdy se spotřebitel domnívá, že mu byla naúčtována příliš vysoká spotřeba, případně vyšší cena, než kterou si s dodavatelem vyjednal. Co lze v takovém případě dělat a jak se lze bránit?

Ilustrační fotografie

Ekonomika

Zvýšila se regulovaná složka energií. Proč se vyplatí ještě více si hlídat zálohy?

Poslední listopadový den tohoto roku Energetický regulační úřad (ERÚ) ohlásil změnu v distribučních poplatcích a znovu účtování poplatků za obnovitelné zdroje energie (POZE). Jaký bude dopad této změny na domácnosti a koncové zákazníky? Kolik budeme nově platit na zálohách? Co můžeme udělat pro kontrolu nad našimi náklady, a to i bez pomoci dodavatele?

Zemní plyn

Pozor na skryté pasti “zlevňovacích” dopisů od dodavatelů energií

Ekonomika

S koncem roku 2023 se očekává, že většina dodavatelů elektřiny a plynu pošle svým stávajícím zákazníkům informaci o tom, že jim od 1.1. 2024 upraví ceny. Máte-li smlouvu, kde není cena garantována, půjde pravděpodobně jen o oznámení. Pokud však máte podepsanou smlouvu, kde je cena pro zákazníka fixně stanovena, pak bude dopis obsahovat informaci s návrhem na uzavření nové smlouvy za “výhodnějších” podmínek. Zákazníci tedy budou dostávat jakési “zlevňovací dopisy”.

Ilustrační fotografie

Proč nebývale zdraží regulovaná cena elektřiny?

Ekonomika

Komentář Lukáše Kovandy: Zdražení regulované složky plateb za elektřinu domácnostem o 71 procent je nebývalé. Meziročně totiž zpravidla dochází ke změnám v rozsahu jednotek procent, a to často spíše nižších jednotek. Jistou výjimkou byl loňský rok, kdy Energetický regulační úřad redukoval regulovanou složku o bezmála sedmnáct procent. Jakkoli toto snížení bylo nebývale rozsáhlým meziročním pohybem, v porovnání s nyní zamýšleným zdražením, o oněch 71 procent, byl jeho rozsah pouze zhruba čtvrtinový.

Zemní plyn

Ceny energií klesají. Mnoho lidí ale bude mít zálohy ještě vyšší

Ekonomika

I když poslední zprávy napříč trhem hovoří o poklesu cen energií o 10 až 30 %, netýká se to zdaleka všech a ihned. V reálném vyúčtování od dodavatelů totiž chodí nové rozpisy záloh o stovky procent vyšší. Důvod je čistě pragmatický. Dodavatelé nezlevňují vždy všechny své produkty najednou a u téměř všech smluv na dobu určitou máte nastavenou automatickou prolongaci do jiné produktové řady nebo do právě aktuální ceny daného produktu.

Ilustrační fotografie

Magazín

Jak si nastavit zálohy při změně dodavatele elektřiny nebo plynu

Výše záloh na dodávku elektřiny, plynu nebo tepelné energie musí být stanovena nejvýše v rozsahu důvodně předpokládané spotřeby elektřiny, plynu nebo tepelné energie v následujícím zúčtovacím období. Každé odběrné místo má však termín odečtu spotřeby jiný. Při změně dodavatele by spotřebitelé měli u kratších zúčtovacích období, které proběhnou přes topnou sezónu, zvážit nastavení vyšších záloh, aby jejich vyúčtování neskončilo vysokým nedoplatkem. Následně si spotřebitelé musí zkontrolovat správnou výši záloh na další roční zúčtovací období.

Energetika, ilustrační fotografie

Po dvou letech od pádu Bohemia Energy čeká řadu odběratelů energií nepříjemné překvapení

Ekonomika

Je tomu už dva roky, co skupina Bohemia Energy ukončila svou činnost. V aktuální době všeobecného snižování cen energií bude vybrané domácnosti a firmy paradoxně vůbec poprvé čekat nepříjemné zdražení. Nicméně ostatní, kteří budou v následujícím období řešit změny smluv, čekají v případě ceny silové elektřiny a plynu spíše pozitivní vyhlídky. Kdo se bude těšit a kdo se má naopak obávat? A na co se mají odběratelé připravit v roce 2024?

Ilustrační fotografie

Odpovědnost pronajímatele za dluhy nájemce vůči dodavatelům energií

Ekonomika

Život nám může přinést nelehké životní situace, se kterými se musíme popasovat. Jednou z nich může být i případ, kdy nájemce v průběhu nájemního vztahu přestane platit zálohy na dodávky energie, čímž může způsobit řadu problémů i svému pronajímateli. Kdo a za jakých podmínek je vlastně za tyto dluhy odpovědný? Jakým nástrahám je pronajímatel vystaven?

Ilustrační fotografie

Konec vládního stropu přinese pro vybrané domácnosti a firmy cenový šok

Ekonomika

Na řadu odběratelů se i přes všeobecné zlevňování energií řítí další velký problém. Blížící se konec vládních stropů na ceny za elektřinu a plyn, který – pokud se nic nestane – má nastat od roku 2024, přinese řadu výzev k řešení. A to jak pro odběratele, tak dodavatele. Co se stane a co s tím lze dělat?

Ilustrační fotografie

Ekonomika

Jurečka: Průměrná domácnost platí za energie o 62 procent víc než před 2 lety

Průměrná domácnost platila v červnu za energie o 15 procent víc než před rokem a o 62 procent víc než před dvěma lety. Nejvíc zdražení postihlo penzisty, rodiny neúplné, s nízkým příjmem či z malých obcí a také vlastníky domů. Zjištění Výzkumného ústavu práce a sociálních věcí (RILSA) dnes na tiskové konferenci představil ministr práce Marian Jurečka (KDU-ČSL). Podle něj se díky zastropování cen energií i příspěvku na bydlení podařilo situaci zvládnout, je ale potřeba se připravit na přicházející topnou sezonu a dál podnikat úsporná opatření.

Ilustrační fotografie

Evropu čeká velmi obtížné desetiletí, kvůli drahým energiím a invazi čínských elektromobilů, varují experti

Ekonomika

Komentář Lukáše Kovandy: Evropu čeká velmi složitých deset let, kdy se její ekonomika bude muset utkat s povážlivou ztrátou konkurenceschopnosti. Starý kontinent totiž ve světě stále povážlivěji zaostává, zejména za USA, a kombinace drahých energií a přílivu čínských elektromobilů situaci může dále výrazně zhoršují. Varují tak experti, které cituje agentura Bloomberg.

Petr Fiala (ODS)

Fiala: Trendy ukazují, že by ceny energií měly vydržet, opatření zafungovala

Ekonomika

Opatření, která vláda udělala v souvislosti s extrémními cenami energií, zafungovala a je dobře, že v současnosti všichni distributoři nabízejí energie pod vládou stanovenými limity. V rozhovoru s ČTK to řekl premiér Petr Fiala (ODS). Všechny trendy i předpovědi expertů ukazují, že by tento stav měl vydržet a že by se ceny neměly vracet do extrémních výšek, uvedl předseda vlády na dotaz, zda se neobává skoku po skončení opatření.

Ilustrační fotografie

Jak se může nájemce bránit nesprávnému vyúčtování energií?

Ekonomika

Pronajímatel má povinnost zajistit služby související s užíváním bytu, na nichž se s nájemcem dohodne v nájemní smlouvě, jinak služby nezbytné. Tyto služby jsou zpravidla hrazeny ve formě záloh a následně vyúčtovány. Pokud vyúčtování nesplňuje stanovené požadavky, má nájemce několik možností, jak se bránit.

Ilustrační fotografie

Jak na vyúčtování energií

Ekonomika

Spotřebitelé očekávají s obavami své vyúčtování elektřiny a plynu, které jim jednou za rok posílá dodavatel. Kladou si otázku, zda se dokázali vejít do svého domácího rozpočtu, či zda je čeká zaplacení nedoplatku. Zvažují, jestli se jim vyplatí zůstat u současného dodavatele, nebo se mají raději poohlédnout po novém. Někteří spotřebitelé vyúčtování očekávají v písemné formě a netuší, že jim ho dodavatel zaslal na e-mailovou adresu. dTest odpovídá na obvyklé otázky spotřebitelů, které mu spotřebitelé kladou v jeho poradně.

Zemní plyn

Spotřebitelé už zase mohou měnit dodavatele energií

Ekonomika

S uklidněním situace na velkoobchodním trhu s energiemi přichází dodavatelé energií i s novými ceníky pro dodávky plynu a elektřiny koncovým zákazníkům. Mezi jednotlivými dodavateli tak zase začíná fungovat konkurence a spotřebitelé si mohou mezi jednotlivými dodavateli vybrat. Zprostředkovatelé toho využívají a přichází za spotřebiteli s novými nabídkami smluv na dodávky elektřiny a plynu. dTest upozorňuje na práva spotřebitelů v situacích spojených s účastí zprostředkovatele při změně dodavatele energií.

Aktuálně se děje

7. října 2024 20:08

4. října 2024 9:04

Skandální premiér: Fico zaklekl redaktora Bárdyho. Požaduje 5 milionů

Slovenský premiér Robert Fico se rozhodl podat žalobu na šéfredaktora portálu Aktuality.sk Petera Bárdyho kvůli jeho knize, která se zaměřuje na jeho osobu. Fico má výhrady k použití své fotografie na obálce a požaduje od Bárdyho a vydavatele knihy odškodné ve výši 100 tisíc eur (přes 2,5 milionu korun) a omluvu. Bárdy žalobu považuje za formu šikany a plánuje se proti ní bránit u soudu, přičemž stejnou částku chce Fico vymáhat také po nakladatelství Ringier Slovakia Media.

Zdroj: Martin Hájek

Další zprávy

Ilustrační fotografie

Zlato láme rekordy, měď a železná ruda na vzestupu. Komodity zažívají boom

Nedávné změny na světových finančních trzích, včetně nízkých sazeb a eskalace konfliktu na Blízkém východě, vyhnaly cenu zlata opět vzhůru. Podruhé za poslední období tak překonala novou rekordní úroveň. Kromě toho zaznamenaly pozitivní cenový vývoj také průmyslové kovy. Čína se nečekaně rozhodla zavést ekonomická stimulační opatření týkající se bankovních rezerv, hypoték a trhu s nemovitostmi, což způsobilo prudký růst cen železné rudy a mědi, které dosáhly dvouměsíčního maxima.