Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Lidem v exekuci zůstane více peněz. Částka, kterou exekutor nesmí strhnout, se zvýšila

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Pixabay

Od července se zvýšila částka, kterou exekutor nesmí strhnout dlužníkovi z jeho mzdy. Lidem v exekuci nebo v insolvenci tak zůstane měsíčně více peněz než dosud. V tiskové zprávě to dnes uvedl mluvčí ministerstva spravedlnosti Vladimír Řepka. Změna se podle něj nejvíce projeví u dlužníků s vyživovací povinností, kterým měsíční srážka ze mzdy klesne nejvíce. Nově vypočtená nezabavitelná částka za měsíc červenec se uplatní poprvé za výplatní období v srpnu.

Nezabavitelná částka by se nově měla zvýšit ze dvou třetin součtu částky životního minima a částky normativních nákladů na bydlení na tři čtvrtiny součtu. Nezabavitelná částka za vyživovanou osobu má vzrůst z jedné čtvrtiny na jednu třetinu.

"Cílem návrhu bylo napravit nepříznivý stav, kdy po odečtu zákonných srážek ze mzdy nezbývá dlužníkům dostatek financí na zajištění výživy a bydlení rodiny, a docházelo tak k jejich vytlačování na hranici chudoby. Dlužníci tento problém řeší vstupem do šedé ekonomiky, kde vydělávají nepostižitelné příjmy. To se negativně odráží v míře uspokojení věřitelů dlužníka," uvedl Řepka.

Na stránkách ministerstva je podle Řepky dostupná kalkulačka splátek a metodika jejich výpočtu od 1. července pro insolvence i exekuce. "Výsledná částka, která lidem v exekuci nebo v insolvenci zůstane, závisí na výši jejich příjmů, neboť jim nezůstává pouze základní nezabavitelná částka v nové výši 7772 korun, u níž došlo ke zvýšení od začátku roku 2020 o 1164 korun, nýbrž i část ze zbývající mzdy," vysvětlil mluvčí.

"Hranice, od které se sráží zbytek mzdy bez omezení, byla zvýšena již v loňském roce a je nyní 28.496 korun pro bezdětného dlužníka. Dlužníku s dítětem a minimální mzdou (13.391 korun čistého) bude nově v oddlužení ponecháno 11.373 korun, při nepřednostní exekuci dokonce 12.382 korun," doplnil Řepka.

Témata:  exekuce dluhy Peníze

Aktuálně se děje

23. dubna 2024 19:38

Neberte si hypotéky. Brzo dostanete dotaci. Alespoň za to už bojují lobbisté

Komentář Vladimíra Pikory: Dnešní doba je plná nálepkování. Na každého se něco najde. Kdekdo je např. populista, ačkoli argumenty pro takové označení jsou obvykle na vodě. Podle mě je nálepkování falešné. Mnohdy je jen politicky motivované. Skutečný populismus je jinde. Příkladem klasického populismu, který se za populismus překvapivě neoznačuje, je návrh některých výrobců stavebního materiálu, developerů, a dokonce i bank na dotace hypoték.

Zdroj: Marie Dvořáková

Další zprávy

Ilustrační fotografie

Kdo investuje v Česku do kryptoměn?

Podle výzkumu globální platformy pro sběr dat statista.com uvedlo v roce 2022 vlastnictví některé digitální měny 13 % Čechů. V roce 2021, kdy nejznámější kryptoměna bitcoin dosahovala jedněch ze svých nejvýznamnějších maxim, činil podíl kryptoměnových investorů dokonce 15 %. Data také ukazují, že majitelé kryptoměn v Česku se zajímají o technologie a mají zájem na řešení inflace nebo nedostupného bydlení.