Důchodci kvůli navýšení důchodů přišli o tisíce korun. Bude to stát řešit?

Pravidelné zvyšování důchodů na základě valorizace sice působí jako krok správným směrem, každá mince ale má dvě strany. jelikož lidem roste důchod, dostávají se stále častěji do exekucí. A ty se nyní týkají už téměř stovky tisíc seniorů.

Ilustrační fotografie

Matematika je neúprosná. Řada lidí se vyhnula exekuci na důchod jen proto, že jejich penze nedosahovaly potřebné výše. To se ale každoročně mění, díky valorizaci.

Například v roce 2019 z důvodu dopadla exekuce nově na 5012 důchodů. Počet důchodců v exekuci tak stoupnul na více než 90 tisíc. A ačkoliv letošní statistika ještě není známa, je jisté, že číslo opět stouplo.

Exekutoři skrze ČSSZ strhávají seniorům až čtvrtinu důchodu. Jisté je, že jim musí zůstat nezabavitelné minimum, které činí 6608 korun na dlužníka a 1652 korun na vyživovanou osobu.

A to chce premiér Andrej Babiš změnit. "My ji zvýšíme na 7434 korun na dlužníka a 2478 na vyživovanou osobu. To pomůže nízkopříjmovým kategoriím, které s touto částkou nemají šanci vyžít, takže se pohybují v šedé zóně, z čehož nemá prospěch nikdo, ani věřitel, ani stát," napsal na facebooku.

Problém je v tom, že řada lidí je v exekuci neprávem. S tím neudělá nic ani vláda, ani ČSSZ. O exekučních srážkách rozhoduje nařízení soudu či exekuční příkaz exekutora nebo rozhodnutí ze správního, konkurzního či insolvenčního řízení.

Související:

Fokus
Aktuálně
Doporučujeme
Zobrazit: mobil | klasicky