Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Jak ušetřit za elektřinu nebo za plyn?

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Pixabay

Určitě se k vám už dostaly tipy, jak ušetřit za elektřinu nebo za plyn. Patří mezi ně například nevypínat úplně topení a vždy topit minimálně na 16 stupňů, a zároveň si hlídat, na kolik stupňů jednotlivé místnosti vytápíte – zvýšení teploty v interiéru o pouhý jeden stupeň zvýší spotřebu energie o šest procent. Než se ale pustíte do takových řešení, zkuste si přizvat na pomoc technologie, které dokáží tuto práci udělat za vás.

Úspornější vytápění s chytrým termostatem a ventilyModely chytrých termostatů se liší, ale obecně platí, že vytápění s nimi je efektivnější a dokáže vám uspořit nemalou částku. Pomocí termostatu si můžete naprogramovat různé režimy – pro všední dny, víkendy nebo i roční období. Pokud máte vlastní kotel, pak se toto řešení doporučuje jako to nejefektivnější pro vícezónové vytápění. Hlavice mohou vydat signál ke spuštění kotle a vy si tak nastavíte teplotu v jednotlivých místnostech. Nejchytřejší modely termostatů samy určí nejvhodnější teplotu, rozpoznají, kdy jste pryč z domova a není tak potřeba vytápět, a dokáží pracovat také s předpovědí počasí. Regulace vytápění se po čase, kdy si celý systém chytrého vytápění „zvyká“ na rytmus vaší domácnosti, stává zcela automatickou, bez toho, aniž byste do ní museli zasahovat. Ideální je jejich propojení s chytrými termostatickými hlavicemi, které se nasadí na regulační ventil radiátoru. Možnost ovládat z jakéhokoliv místa kotel a radiátory zlepšuje komunikaci o teplotě v odlišných místnostech a výrazně zvyšuje úspory na vytápění. Termostatická hlavice dokonce reaguje na zapomenuté otevřené okno a v době, kdy je místnost prázdná nebo spíte, sama sníží teplotu.Chytrý telefon = chytré vytápění

Předností je, že topná tělesa lze ovládat také na dálku pomocí aplikace ve smartphonu, webového prohlížeče nebo přes hlasové asistenty (Google Assistant, Siri a Amazon Alexa). Snadno tak můžete přes internet změnit nastavení během chvíle, což se hodí například při neplánovaném dřívějším příchodu z práce či příjezdu z dovolené. „Výbornou volbou jsou produkty s technologií HomeKit, neboť k ním není potřeba pořizovat centrální jednotku – vše lze pohodlně ovládat z tabletu nebo telefonu, a to i v případě, že jde o spotřebiče různých výrobců. Aplikace navíc umožní přidávat jak další členy rodiny, tak domácnosti, což se hodí, když chcete přijet do vyhřáté chaty," popisuje Martin Protiva ze společnosti Ekonomické stavby.Rekuperace, aneb úsporné větrání

S nástupem nízkoenergetických staveb se oblíbeným řešením větrání domů stává rekuperace, neboť si díky ní můžete dopřát čerstvý vzduch bez toho, aniž byste pouštěli teplo ven okny. Řízené větrání s rekuperací tepla umožňuje odpadním vzduchem z interiéru ohřívat vzduch přiváděný z exteriéru pomocí speciálního výměníku, a to s účinností až 92 %. Kromě ušetřených nákladů je předností tohoto systému také fakt, že přiváděný vzduch je skrze filtry zbavován všech škodlivin, prachu, hmyzu a jiných nečistot z venku, a zároveň dochází k redukování vlhkosti v interiéru. „Na rekuperační systémy lze navíc získat dotaci skrze program Nová zelená úsporám. U novostaveb v pasivním provedení je jejich použití nutnou podmínkou pro získání maximální dotace ve výši až 50 % nákladů na snížení energetické náročnosti domu,” upřesňuje Protiva.

Tepelná čerpadla – budoucnost vytápění, která se vyplatí už nyníTepelná čerpadla jsou bezpochyby ekonomicky výhodná. Jejich provozní náklady jsou nízké, zařízení je bezobslužné, a na rozdíl od kotlů na tuhá paliva po úvodním nastavení již fungují zcela sama. Tepelné čerpadlo zároveň neznečišťuje své okolí žádnými zplodinami a z hlediska obnovitelné energie jde o velmi výhodný zdroj. Běžně z 1kWh dodané elektrické energie je možné získat 5 kWh tepelné energie. Účinnost je tak výrazně vyšší, než u ostatních zdrojů tepla. To sebou nese výrazné snížení provozních nákladů. Tepelná čerpadla se od sebe ale liší a je potřeba si zjistit, které je to nejvhodnější. „Do různých typů domů a různých podmínek se hodí jiné druhy tepelných čerpadel. Studie odhadují, že až 50 % osazených tepelných čerpadel je zvoleno chybně,” říká Martin Protiva z Ekonomických staveb, které jako první z velkých stavitelů zavedli masivní podporu vytápění pomocí tepelných čerpadel, a doplňuje: „Projektanti mají všeobecně málo informací. Někteří znají jen jeden typ tepelného čerpadla od jednoho výrobce. Každý výrobce je silný v některé technologii, tu ve své nabídce preferuje. Navíc se situace stále mění. Pro každý dům je tak potřeb znovu provést výpočet efektivity jednotlivých řešení. Jen přesný výpočet s aktuálními podmínkami přinese správnou volbu tepelného čerpadla.” I na tepelná čerpadla lze využít dotační program Nová zelená úsporám a navíc též kotlíkové dotace, u nichž právě probíhá poslední vlna.U všech zmíněných řešení platí, že je potřeba přihlédnout ke konkrétní situaci. Co je vhodné pro určitý typ domu a stavby nemusí být vhodné i ve vašem případě. Navíc je potřeba počítat s tím, že některé přednosti jsou vykoupeny na druhé straně handicapem, takže je potřeba zvážit všechna pro a proti a spočítat si, zda se vám investice do nových technologií včas vrátí.

Témata:  energetika zemní plyn elektřina

Související

Aktuálně se děje

7. října 2024 20:08

3. října 2024 20:27

Platy státních zaměstnanců a další změna. Porostou, potvrdila vláda

Platy státních zaměstnanců vzrostou od ledna o 1400 korun, oznámil premiér Petr Fiala (ODS) po jednání s odbory. Změna má kompenzovat pokles reálných příjmů způsobený inflací, přičemž nejvíce pomůže těm, kteří byli inflací nejvíce zasaženi.

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

Ilustrační fotografie

Investice a úspory: Jak efektivně zhodnotit finance v pozdějším věku?

Investování je klíčem k finančnímu úspěchu, ačkoliv čím dříve začínáte, tím lépe. Ale co když s investováním začínáte až po padesátce? Nezoufejte! I pozdější start může být výhodný, pokud máte jasný plán a rozumný přístup. Zjistěte, jak efektivně zhodnotit své finance a využít příležitosti, které vám trh nabízí, a to až v pokročilejším věku.