Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Finanční úřady omezí od pondělí provoz, výjezdy do obcí ruší

CZK
CZK
Foto: INCORP images

Finanční správa od pondělí omezí provoz svých úřadů, které jsou přístupné veřejnosti. Dále zruší výjezdy pracovníků do vybraných obcí kvůli daňovým přiznáním i původně ohlášené rozšíření úředních hodin finančních úřadů, které bylo plánováno na 23. března až 1. dubna.

Finanční správa o tom dnes informovala v tiskové zprávě.

"Od pondělí 16. března budou pracoviště Finanční správy přístupná pro veřejnost v rozsahu úředních hodin podatelen. Kontakt s veřejností bude probíhat v prostorách určených správcem daně," uvedla správa. Omezí se i provoz pokladen, přičemž doporučeno je zaplatit daně bezhotovostně. Přehled příslušných čísel účtů jednotlivých finančních úřadů zveřejnila na internetu.

Dále správa ruší výjezdy pracovníků do obcí i původně ohlášené rozšířené úřední hodiny finančních úřadů. Zároveň ale správa upozornila, že toto opatření bude kompenzováno chystanými opatřeními ministerstva financí. To chystá například prodloužené lhůty por odevzdaní a uhrazení daně z příjmů o tři měsíce do 1. července. První termín byl přitom původně 1. dubna.

"Dočasně bude omezen i provoz pracovišť v tzv. optimalizovaném režimu 2+2," uvedla správa. Finanční správa zavedla od počátku roku tzv.optimalizovaný režim u 33 finančních úřadů, celkem jich tak v funguje 56. Tyto úřady tak běžně poskytují služby v úřední dny pondělí a středa, tedy minimálně dva dny v týdnu, a zajišťují je alespoň dva pracovníci správy. Finanční správa má 201 územních pracovišť.

Jako součást omezení správa proto začne jednat se starosty o možném umístění schránek finančních úřadů, do kterých budou moci poplatníci vhazovat v zalepených obálkách vyplněná daňová přiznání. Ta by pak měla být v takovém případě považována za platně podaná.

"Tato rozhodnutí jsou v souladu s opatřeními, která mají minimalizovat riziko přenosu nemoci mezi občany. Snažíme se najít takový model, který v aktuální situaci umožní i nadále veřejnosti komunikovat se správcem daně," uvedla generální ředitelka Finanční správy Tatjana Richterová.

Ministerstvo financí v pondělí představí tzv. liberační balíček, jehož cílem je zmírnit podnikatelům a lidem dopady aktuální situace vyvolané šířením koronaviru a minimalizovat nutnost navštěvovat finanční úřady.

Podle návrhů budou lidé a firmy moci odevzdat daňové přiznání o tři měsíce později bez sankce, tedy do 1. července. Finanční správa nebude udělovat pokuty za pozdní odevzdání kontrolního hlášení a finanční a celní správa nebude po květnovém startu 3. a 4. vlny EET tři měsíce dávat pokuty za opožděnou registraci k EET a bude plnit jen poradní funkci.

Mezi další opatření patří plošné prominutí správního poplatku 400 Kč za podání individuální žádosti o posečkání nebo splátkování daně z důvodů souvisejících s koronavirem, a to do konce července. Generální finanční ředitelství také upraví příslušný pokyn tak, aby bylo možné individuálně prominout pokuty za nepodání kontrolního hlášení, a to bez časového omezení, pokud bude prokázána spojitost s koronavirem.

Témata:  Finanční správa Česko finance CZK Koronavirus COVID-19

Související

Aktuálně se děje

20. listopadu 2024 11:28

20. listopadu 2024 11:08

18. listopadu 2024 10:44

Předpověď počasí na noc a úterý 19. listopadu

Přes naše území přejde od západu frontální systém, v noci teplá fronta a večer postupně fronta studená, informuje ČHMÚ.

Zdroj: Marie Dvořáková

Další zprávy

Elon Musk

Komentář

Elon Musk se včera stal nejbohatším člověkem celých dějin. Bohatne 3,4 miliardy Kč za hodinu. České důchody by pokryl na 12 let!

Jmění Elona Muska se včera po zavření burz vyhouplo na 347,8 miliardy dolarů (8,5 bilionu Kč). Takovým jměním ještě nikdy v historii žádná osoba neoplývala, alespoň tedy v nominálním dolarovém vyjádření. Musk překonal i sám sebe z doby před třemi roky, kdy, v listopadu 2021, měl jmění až 340,4 miliardy dolarů. Reálně – v očištění o inflaci – tedy na rekordu není. Protože 340,4 miliardy odpovídá v nynějších cenách 386,6 miliardy.