Česko

Evropská unie, ilustrační fotografie

České členství v EU má své plusy i mínusy, czexit by se ale nevyplatil

Magazín

Pro Česko a jeho ekonomiku členství v EU znamená zejména to, že naše země patří k bloku zemí, který je globálním hráčem. Těžko by globálním hráčem byla ČR sama o sobě. Na tom, kam se tento blok zemí ubírá, se navíc Česko může podílet a spolurozhodovat o něm, byť je otázka, do jaké míry. Nicméně v tomto ohledu ČR jako celek členstvím v EU nepochybně získává. Vysoce nad rámec více než bilionu korun, který od vstupu do EU v čistém vyjádření získalo z unijních rozpočtů.  

Ilustrační fotografie

Průměrné stáří auta v Česku už překonalo 16 let, od covidu stárne vozový park rychleji

Ekonomika

Průměrné stáří auta už překonalo hranici 16 let. Český vozový park vykázal totiž loni v kategorii osobních aut stáří 16,21 roku a od počátku pandemie covidu stárne dvojnásobně rychleji než v přechozích letech. Ročně se zvýší stáří aut zhruba o 3,5 měsíce. Hranici 17 let by tedy auta tímto tempem překonala v roce 2026 a o tři roky později by dosáhla průměrného stáří přes 18 let

EUR

Ekonomika Komentář

Proč v tuto chvíli nelze přijetí eura Česku doporučit

Komentář Lukáše Kovandy: V tuto chvíli nelze z ekonomického hlediska přijetí eura v ČR doporučit. Celospolečensky náklady takového kroku převyšují benefity, a dokonce se obávám, že s rostoucím náskokem. To ale neznamená, že euro je z hlediska Česka odepsané navždy.

Ilustrační fotografie

Ekonom Kovanda: Česko i letos válčícímu Rusku stále platí vysoké desítky miliard korun za ropu, naftu, ocel, plyn a další položky

Ekonomika Komentář

Evropská unie prodlouží dobu, po niž ještě povoluje dovoz ruské oceli, o čtyři roky. Ocel z Ruska se tak bude moci do zemí EU dovážet až do října 2028. Bez ruské oceli by v Česku měly vážné potíže například Škoda Auto nebo nošovická Hyundai; ty ruskou ocel upotřebí třeba v základní karosérii svých vozidel. Nepřímo se tak ovšem nadále financuje – a financovat tedy o čtyři roky dále bude – Putinova válka na Ukrajině.

Ilustrační fotografie

Většinu cizinců pobývajících v Česku tvořili Ukrajinci

Aktuality

Koncem roku 2022 dosáhl počet cizinců legálně pobývajících na našem území rekordního počtu 1 116 tisíc osob. Jejich podíl na celkové populaci tak vzrostl na 10,3 %. Přes 600 tisíc cizinců pocházelo z Ukrajiny, většinou se jednalo o válečné uprchlíky.

Ilustrační fotografie

Česká republika má rekordní počet obyvatel

Ekonomika

„Při vzniku České republiky 1. 1. 1993 měla naše země 10 325 697 obyvatel. Od té doby se počet obyvatel navýšil o 556 538 lidí na aktuální úroveň ve výši 10 882 235 lidí. Jedná se o historické maximum v rámci našich novodobých dějin,“ říká hlavní ekonom BHS Štěpán Křeček.

Ilustrační fotografie

Ekonomika

Ficova vláda v Bruselu lobuje za možnost vyvážet ruská paliva do Česka. Pokud neuspěje, za pár dní výrazně zdraží pohonné hmoty v Česku

Komentář Lukáše Kovandy: Slovenská vláda premiéra Roberta Fica v těchto dnech lobuje u Evropské komise za prodloužení výjimky, která zemi umožňuje dovoz paliv z ruské ropy a zásobování jimi slovenského, ale také českého trhu. Ve většině Evropské unie platí zákaz dovozu ruských paliv už od letošního února. Slovensko, resp. tamní petrochemický podnik Slovnaft, spadající pod maďarský MOL, má vyjednánu výjimku do letošního 5. prosince, tedy do úterý příštího týdne. Právě tu ale chce nyní Ficův kabinet prodloužit.

Ilustrační fotografie

Pokud je Česko „nemocným mužem Evropy“, pak se ale nakazilo od Německa

Ekonomika Komentář

Komentář Lukáše Kovandy: Česko je podle německého listu Die Welt „nemocným mužem Evropy“. Alespoň tedy z ekonomického hlediska. Jako jediný ze států EU se dosud makroekonomicky nezotavilo z pandemie. Právě Německo ale na tom není zase o tolik lépe a vlastně na nepříznivém stavu českého hospodářství nese zásadní podíl.

Ilustrační fotografie

Ceny v Česku padají prakticky nejvíce za 17 let. Zlevňují dovolené, potraviny, energie

Finance

Komentář Lukáše Kovandy: Česko již prakticky zkrotilo inflaci. Meziročně sice inflace v září stoupala o 6,9 procenta, ale tento výsledek je dán z drtivé většiny ještě zdražováním v loňském roce a na přelomu loňska a letoška. Od letošního ledna do září je celková inflace v ČR méně než dvouprocentní, tedy pod úrovní inflačního cíle České národní banky.

Ilustrační fotografie

Ekonomika Komentář

Německu i Česku hrozí deindustrializace. S vládou kancléře Scholze není spokojeno 80 procent Němců, na výraz „energetická přeměna“ jsou alergičtí

Komentář Lukáše Kovandy: O Německu se už opět, po letech, hovoří jako o „nemocném muži Evropy“. V ekonomických problémech je ale celý starý kontinent. Bezprostředně jej ničí zejména důsledky války na Ukrajině, včetně energetické drahoty, které výrazně snižují globální konkurenceschopnost nejen německých firem a podniků. Má to zásadní dopad už i na náladu Němců. Hned 79 procent z nich není s vládou kancléře Scholze spokojeno, vyplývá z aktuálního průzkumu ARD. Už jsou alergičtí na výraz „energetická přeměna“ a Scholzovi spolustraníci kancléři doporučují se jeho užití na veřejnost zcela vystříhat.

Ilustrační fotografie

Čeští řidiči mají s ujetím od nehody poměrně bohaté zkušenosti

Magazín

Téměř dva z deseti českých řidičů zažili situaci, při níž jim byla způsobena škoda, aniž by se pachatel nehody obtěžoval situaci řešit správným a zákonem daným způsobem. Výše škod při těchto nehodách se nejčastěji pohybuje do deseti tisíc korun, zjistilo šetření společnosti Nextbase.

T-Mobile

T-Mobile loni v Česku zvýšil čistý zisk o 13 procent

Ekonomika

Operátor T-Mobile loni v Česku zvýšil čistý zisk o 13 procent na 7,04 miliardy korun. Výnosy vzrostly meziročně téměř o pět procent na 31,2 miliardy korun. Výsledky ovlivnil vojenský konflikt na Ukrajině i zdražování vstupů. Vyplývá to z výroční zprávy společnosti.

Ilustrační fotografie

Aktuality

Vystrčil: Přímé letecké spojení ČR a Tchaj-wanu posune demokracii

Přímá letecká linka mezi Prahou a Tchaj-pejí může podle předsedy Senátu Miloše Vystrčila (ODS) posouvat demokracii jak v Česku, tak na Tchaj-wanu. Dnes to řekl novinářům na slavnostní inauguraci přímého leteckého spojení mezi Prahou a Tchaj-pejí. První letadlo dopravce China Airlines přiletělo z Tchaj-wanu dnes před sedmou hodinou ráno, opačným směrem je pravidelný odlet plánovaný na 11:05. První let směrem do Prahy byl téměř vyprodaný.

Ilustrační fotografie

Češi v květnu nadále utráceli opatrně, důvěra v ekonomiku je otřesená, uvádí analytici

Ekonomika

Přesto, že tempo meziročního poklesu maloobchodních tržeb v květnu nadále zpomalovalo, zůstávají Češi s utrácením opatrní a jejich důvěra v tuzemskou ekonomiku otřesená. Vyplývá to z vyjádření analytiků pro ČTK. V květnu tržby meziročně klesly o 6,1 procenta, měsíc předtím to bylo o 8,4 procenta. Proti dubnu se tržby v maloobchodě zvýšily o půl procenta, informoval dnes Český statistický úřad.

Ilustrační fotografie

Inflace se v červnu podle analytiků dostala pod deset procent

Ekonomika

Tempo růstu spotřebitelských cen zvolňovalo i v červnu a inflace se poprvé od ledna 2022 dostala pod deset procent. Shodují se na tom analytici, které ČTK oslovila. Na snižování inflace podle nich působí srovnávací základna loňského roku, projevuje se ale i silná koruna a nižší poptávka. V květnu byla inflace 11,1 procenta. Údaje o červnové inflaci zveřejní Český statistický úřad (ČSÚ) ve čtvrtek.

Aktuálně se děje

20. května 2024 13:04

20. května 2024 1:13

USA varují Raiffeisenbank, že mohou přijít o přístup k dolarovému systému kvůli přítomnosti v Rusku

Rakouská Raiffeisen Bank International (RBI) byla varována americkým ministerstvem financí, že její přístup do amerického finančního systému by mohl být omezen kvůli pokračující přítomnosti na ruském trhu, uvedla agentura Reuters.

Zdroj: Radovan Majer

Další zprávy