Česko

Ilustrační fotografie

Česká ekonomika ve druhém čtvrtletí vzrostla o 0,6 procenta

Ekonomika

Český statistický úřad (ČSÚ) upřesnil, že česká ekonomika vzrostla ve druhém čtvrtletí letošního roku meziročně o 0,6 procenta, což je více než původně odhadovaných 0,4 procenta. Mezičtvrtletní nárůst HDP zůstal na úrovni 0,3 procenta podle obou odhadů. I když tento pozitivní vývoj mírně zlepšuje obraz ekonomiky, analytici upozorňují, že ekonomické oživení zůstává pomalé a stále čelí výzvám v oblasti slabého průmyslového výkonu.

Ilustrační fotografie

České domácnosti živoří? Na hraně nejčastěji žijí důchodci a samoživitelé

Aktuality

Nerovnost v majetku v Česku je jednou z nejvyšších mezi vyspělými zeměmi, a propast mezi bohatými a chudými se neustále zvětšuje. Roste také počet domácností, které žijí na finanční hranici, což podle údajů společnosti PAQ Research nyní zahrnuje více než čtvrtinu populace. Tvrzení, že Česko je rovnostářskou zemí, se proto stává čím dál méně udržitelným.

vejce

Vajíčka značená jinak? Poláci hrozí nedostatkem, a Češi se bojí

Aktuality

Nové evropské regulace, které vstoupí v platnost od listopadu, se zaměří na změnu způsobu označování vajec. Tento krok vyvolal obavy v polské obchodní komoře ohledně možné nedostupnosti vajec, zatímco čeští producenti varují před očekávaným nárůstem nákladů. Situaci by mohly zmírnit navrhované výjimky.

Investice do zlata

Češi vlastní zlato za miliardy. S každým poklesem ceny přikupují další

Aktuality

Češi stále zvyšují své investice do zlata, ale maloobchodní poptávka po tomto drahém kovu meziročně poklesla. Navzdory tomu ekonomové nepředpokládají výrazný pokles ceny zlata pod 48 tisíc korun za unci, a to vzhledem k trvalému zájmu centrálních bank a dalších velkých hráčů na trhu. Trh se zlatem tak prochází změnami, které ovlivňují způsob, jakým Češi zlato nakupují a uchovávají.

Ilustrační fotografie

Ekonomika Komentář

Pohonné hmoty dále zlevňují, zdražit je ale může možný střet Íránu a Izraele po zabití šéfa Hamásu

Pohonné hmoty v Česku dále zlevňují, v červenci přitom byly jedny z nejnižších v EU. V příštím týdnu zlevní dále – benzín o zhruba 10 haléřů na litr a nafta o 15 haléřů na litr –, protože se do nich propíše nedávný pokles cen ropy na světových trzích a zlevňování velkoobchodně prodávaných paliv. A to i přes oslabování koruny vůči dolaru. Nicméně zlevňování by v týdnu, který bude následovat po tam nadcházejícím, mohlo ustat. A to kvůli rostoucímu napětí na Blízkém východě. Kvůli němu dnes ostatně ropa Brent zdražuje.  

Ilustrační fotografie

Český stát jde do války s hutěmi Liberty. Spíše tedy se supi z Kazachstánu

Aktuality

Ekonomický analytik Lukáš Kovanda upozorňuje naši redakci na napjatou situaci mezi českým státem a hutěmi Liberty. Česká státní pojišťovna EGAP, zastupující zájmy státu, se rozhodla jednat proti hutím, jejichž poslední kroky po vyhlášení bankrotu vyvolaly znepokojení. EGAP nyní žádá soud o omezení možnosti hutí nakládat s jejich majetkem.

Ilustrační fotografie

Poláci Čechy ve mzdách nedotáhli. V čistém mají Češi v průměru o takřka tři tisíce měsíčně více

Daně a mzdy Komentář

Značný mediální ohlas vzbudila v tomto týdnu studie poradenské společnosti Forvis Mazars, podle níž už průměrná mzda v Polsku dotáhla tu českou – a dokonce ji převyšuje. To však je pravda jen v hrubém vyjádření. Jenže lidi mnohem spíše zajímá mzda čistá. A tu mají Češi stále zřetelně vyšší. V průměru takřka o 3000 korun měsíčně. 

Ilustrační fotografie

Soužití s Ukrajinci: Jak posuzují Češi jejich přístup k práci

Ekonomika

Za víc než dva roky intenzivnějšího soužití s Ukrajinci výrazně kleslo přesvědčení Čechů o jejich dobrém přístupu k práci. Střízlivější jsou i lidské postoje k nim. Vyplývá to z reprezentativního průzkumu personální společnosti Předvýběr.CZ, pro který data sesbírala agentura Talk Online Panel.

Ilustrační fotografie

Český průmysl se zhoršuje už více než dva roky. Důvodem je toto

Ekonomika Komentář

Výrobní podmínky v tuzemském zpracovatelském průmyslu se v červnu meziměsíčně výrazně zhoršily. Zhoršují se takto každý měsíc uplynulých více než dvou let. Tuzemský průmysl se totiž stále nepřeklenul přes realitu poměrně vysokých úrokových sazeb a relativně slabého odbytu na vývozních trzích v čele s tím německým.

Ilustrační fotografie

Ekonomika Komentář

Vláda chce do vesmíru poslat českého astronauta, za 1,5 miliardy korun. Přitom říká, že veřejné finance jsou v rozvratu

Téměř po půl století Česko zřejmě vyšle do vesmíru svého člověka. Po Vladimíru Remkovi se má stát druhým Čechem v kosmu armádní stíhací pilot Aleš Svoboda. Nabídku na uskutečnění nákladné cesty dostala vláda už minulý rok. Tehdy však odmítla. Podle nynějších slov ministra dopravy Martina Kupky se více než miliardová investice mnohonásobně vrátí.

Ilustrační fotografie

Zahraniční obchod roste, průmyslu a stavebnictví se nedaří

Ekonomika

Odborník z poradenské skupiny Moore Czech Republic Petr Kymlička napsal pro MoneyMAG.cz komentář k vývoji průmyslové produkce, stavebnictví a zahraničního obchodu v dubnu 2024. Poskytuje tak aktuální pohled na klíčové ekonomické sektory a jejich dynamiku, reflektující současné trendy a výzvy v české ekonomice.

EUR

Estonsko má nově horší rating než Česko. Vůbec poprvé od roku 2010, tedy za celou dobu, po kterou platí eurem

Ekonomika Komentář

Světově významná ratingová agentura Standard  & Poor’s v pátek zhoršila rating Estonsku, ale také Litvě, Lotyšsku a Francii. Případ Estonska je však z českého pohledu zvláště pozoruhodný. Estonsko totiž představuje nejméně zadluženou zemi Evropské unie. Jako jediná v EU loni vykázala veřejný dluh nižší než 20 procent HDP, konkrétně 19,6 procenta HDP. Estonský dluh je tudíž ani ne poloviční v porovnání s tím českým. Navíc Estonsko jako jedna z mála zemí EU má nižší zadlužení než Česko hned dlouhodobě. To už se v EU dá jinak říci jen o Bulharsku a Lucembursku.

EUR

Eurozóna už Česku není elitním klubem. Padl rating Francie, Estonska, Lotyšska i Litvy. Zatímco český rating se stále zlepšuje

Finance Komentář

Máloco ukazuje současnou tak častou plytkost české veřejné diskuse zřetelněji než debata o přijetí eura. A vůbec neplatí, že vše v této diskusi již bylo řečeno! Naopak, eurozóna se od roku 2004, kdy se Česko vstupem do EU zavázalo euro přijmout, celkem zásadně proměnila – a proměňuje. A měla by se tedy vyvíjet i diskuse o euru.

Evropská unie, ilustrační fotografie

České členství v EU má své plusy i mínusy, czexit by se ale nevyplatil

Magazín

Pro Česko a jeho ekonomiku členství v EU znamená zejména to, že naše země patří k bloku zemí, který je globálním hráčem. Těžko by globálním hráčem byla ČR sama o sobě. Na tom, kam se tento blok zemí ubírá, se navíc Česko může podílet a spolurozhodovat o něm, byť je otázka, do jaké míry. Nicméně v tomto ohledu ČR jako celek členstvím v EU nepochybně získává. Vysoce nad rámec více než bilionu korun, který od vstupu do EU v čistém vyjádření získalo z unijních rozpočtů.  

Ilustrační fotografie

Průměrné stáří auta v Česku už překonalo 16 let, od covidu stárne vozový park rychleji

Ekonomika

Průměrné stáří auta už překonalo hranici 16 let. Český vozový park vykázal totiž loni v kategorii osobních aut stáří 16,21 roku a od počátku pandemie covidu stárne dvojnásobně rychleji než v přechozích letech. Ročně se zvýší stáří aut zhruba o 3,5 měsíce. Hranici 17 let by tedy auta tímto tempem překonala v roce 2026 a o tři roky později by dosáhla průměrného stáří přes 18 let

Aktuálně se děje

3. října 2024 10:48

3. října 2024 10:29

2. října 2024 11:45

Česko 2023: Populace překročila 10,9 milionu, klesl počet sňatků i narozených dětí

Populace Česka se v průběhu roku 2023 rozrostla o 73,0 tisíce obyvatel díky kladnému migračnímu saldu, čímž překročila hranici 10,9 milionu. Rok 2023 se dále vyznačoval výrazným dvanáctiprocentním poklesem počtu sňatků. Poprvé od roku 2005 se živě narodilo méně než 100 tisíc dětí (91,1 tis.). Naděje dožití při narození již druhým rokem rostla a navázala na pozitivní vývoj před pandemií onemocnění covid-19, uvádí ČSÚ.

Zdroj: Marie Dvořáková

Další zprávy

Ilustrační fotografie

Tesla zklamala investory. Co se děje u Elona Muska?

Tesla zveřejnila údaje o prodeji nových vozů a po dvou slabších čtvrtletích, kdy se nepodařilo překonat loňské prodejní výsledky, se jí podařilo trend zvrátit. Ve třetím čtvrtletí Tesla prodala přibližně 463 tisíc vozů, což představuje nárůst o 6,4 % oproti stejnému období loňského roku. Očekávání analytiků z LSEG a FactSet se však zcela nenaplnila, neboť se očekával prodej vyšší o 500 až 5 000 vozů.