Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Správa přerušila vyřizování žádostí o zvláštní režim EET

Placení, tržby, ilustrační foto
Placení, tržby, ilustrační foto
Foto: Pixabay

Finanční správa přerušila vyřizování žádostí podnikatelů o povolení evidovat tržby ve zvláštním režimu. Jejich zpracování obnoví až od 1. července 2022. Důvodem je schválný celkový odklad elektronické evidence tržeb (EET) až do počátku roku 2023. Podnikatelé se však nemusí obávat, že by jejich žádost nebyla vyřízena, pouze dochází k posunu jejího vyřízení, uvedla dnes v tiskové zprávě finanční správa.

Správa dále doporučuje podnikatelům, kteří mají zájem žádat o zvláštní režim a žádost zatím nepodali, aby tak učinili až po 1. červenci 2022. "U poplatníků, kteří již mají povoleno evidovat tržby ve zvláštním režimu, bude správa údajů o provozovnách zajišťována i nadále. Podaná oznámení o změně údajů o provozovnách těchto poplatníků budou standardně zpracována," uvedla správa. Dodala, že podnikatelé, kteří již mají vydané povolení pro evidování tržeb ve zvláštním režimu, nebudou novou žádost znovu podávat. Měli by však sledovat, zda stále splňují podmínky pro zvláštní režim.

O zařazení do tzv. zvláštního režimu mohou zažádat podnikatelé, kteří nejsou plátci daně z přidané hodnoty, mají nejvýše dva zaměstnance a mají roční hotovostní tržby do 600.000 korun. V rámci zvláštního režimu nemusí podnikatel být připojen k internetu a tržby v EET eviduje pomocí papírových účtenek, které dostane od finančního úřadu. "Po dobu pozastavení EET budou bloky účtenek vydávány pouze na základě žádosti poplatníka," uvedla dnes správa.

V současnosti nicméně žádný podnikatel nemusí evidovat své tržby a úřady tuto povinnost ani nekontrolují. Podnikatelé ale mohou tržby evidovat nadále dobrovolně.

EET začala platit 1. prosince 2016 pro restaurace a ubytovací zařízení. Od března 2017 je povinná pro podnikatele ve velkoobchodu a maloobchodu. Podle expertů i opozice odklad EET až do roku 2023 znamená fakticky konec tohoto projektu. Podle dostupných informací je aktuálně do EET zapojeno přes 200.000 podnikatelů, kteří dosud evidovali zhruba 16 miliard účtenek.

Témata:  EET (elektronická evidence tržeb) Finanční správa

Aktuálně se děje

23. dubna 2024 12:35

22. dubna 2024 20:08

18. dubna 2024 9:44

Cena benzínu překonala psychologickou hranic 40 Kč/l, zdražuje také nafta

Komentář Lukáše Kovandy: Benzín se v Česku opět prodává za více než 40 Kč/l. Tuto psychologickou hranici překonal – v letošním roce poprvé – předevčírem. Včera pak litr benzínu vyšel průměrně celorepublikově na 40,12 Kč/l. To je jeho nejvyšší cena od začátku loňského října. Zdražuje také nafta, byť mírněji. Zatímco benzín v posledních sedmi dnes zdražil o 35 haléřů na litr, nafta jen o sedm haléřů. Nyní stojí litr nafty 39,19 Kč/l. Nafta je tak nejdražší od první poloviny loňského listopadu.

Zdroj: Marie Dvořáková

Další zprávy

Ilustrační fotografie

Kdo investuje v Česku do kryptoměn?

Podle výzkumu globální platformy pro sběr dat statista.com uvedlo v roce 2022 vlastnictví některé digitální měny 13 % Čechů. V roce 2021, kdy nejznámější kryptoměna bitcoin dosahovala jedněch ze svých nejvýznamnějších maxim, činil podíl kryptoměnových investorů dokonce 15 %. Data také ukazují, že majitelé kryptoměn v Česku se zajímají o technologie a mají zájem na řešení inflace nebo nedostupného bydlení.