Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Správa přerušila vyřizování žádostí o zvláštní režim EET

Placení, tržby, ilustrační foto
Placení, tržby, ilustrační foto
Foto: Pixabay

Finanční správa přerušila vyřizování žádostí podnikatelů o povolení evidovat tržby ve zvláštním režimu. Jejich zpracování obnoví až od 1. července 2022. Důvodem je schválný celkový odklad elektronické evidence tržeb (EET) až do počátku roku 2023. Podnikatelé se však nemusí obávat, že by jejich žádost nebyla vyřízena, pouze dochází k posunu jejího vyřízení, uvedla dnes v tiskové zprávě finanční správa.

Správa dále doporučuje podnikatelům, kteří mají zájem žádat o zvláštní režim a žádost zatím nepodali, aby tak učinili až po 1. červenci 2022. "U poplatníků, kteří již mají povoleno evidovat tržby ve zvláštním režimu, bude správa údajů o provozovnách zajišťována i nadále. Podaná oznámení o změně údajů o provozovnách těchto poplatníků budou standardně zpracována," uvedla správa. Dodala, že podnikatelé, kteří již mají vydané povolení pro evidování tržeb ve zvláštním režimu, nebudou novou žádost znovu podávat. Měli by však sledovat, zda stále splňují podmínky pro zvláštní režim.

O zařazení do tzv. zvláštního režimu mohou zažádat podnikatelé, kteří nejsou plátci daně z přidané hodnoty, mají nejvýše dva zaměstnance a mají roční hotovostní tržby do 600.000 korun. V rámci zvláštního režimu nemusí podnikatel být připojen k internetu a tržby v EET eviduje pomocí papírových účtenek, které dostane od finančního úřadu. "Po dobu pozastavení EET budou bloky účtenek vydávány pouze na základě žádosti poplatníka," uvedla dnes správa.

V současnosti nicméně žádný podnikatel nemusí evidovat své tržby a úřady tuto povinnost ani nekontrolují. Podnikatelé ale mohou tržby evidovat nadále dobrovolně.

EET začala platit 1. prosince 2016 pro restaurace a ubytovací zařízení. Od března 2017 je povinná pro podnikatele ve velkoobchodu a maloobchodu. Podle expertů i opozice odklad EET až do roku 2023 znamená fakticky konec tohoto projektu. Podle dostupných informací je aktuálně do EET zapojeno přes 200.000 podnikatelů, kteří dosud evidovali zhruba 16 miliard účtenek.

Témata:  EET (elektronická evidence tržeb) Finanční správa

Související

Aktuálně se děje

20. listopadu 2024 11:28

20. listopadu 2024 11:08

18. listopadu 2024 10:19

Fiala slibuje platy jako v Německu do pěti let. Realita je vzdálená desítky let

Premiér Petr Fiala v Otázkách Václava Moravce několikrát uvedl, že pokud bude jeho vláda pokračovat i v příštím volebním období, budou mít Češi nakonec mzdy jako Němci nebo Rakušani. Tedy zhruba během pěti let. To je ovšem vysoce nereálné. Skutečností je naopak to, že jak Německo, tak zejména Rakousko během posledních pěti lety Česku mzdově dále utekly, jak vyplývá z dat OECD. Takže mzdy v Česku zaostávají nyní za mzdami v Rakousku a Německu ještě výrazněji než roku 2019. 

Zdroj: Lukáš Kovanda

Další zprávy

Elon Musk

Komentář

Elon Musk se včera stal nejbohatším člověkem celých dějin. Bohatne 3,4 miliardy Kč za hodinu. České důchody by pokryl na 12 let!

Jmění Elona Muska se včera po zavření burz vyhouplo na 347,8 miliardy dolarů (8,5 bilionu Kč). Takovým jměním ještě nikdy v historii žádná osoba neoplývala, alespoň tedy v nominálním dolarovém vyjádření. Musk překonal i sám sebe z doby před třemi roky, kdy, v listopadu 2021, měl jmění až 340,4 miliardy dolarů. Reálně – v očištění o inflaci – tedy na rekordu není. Protože 340,4 miliardy odpovídá v nynějších cenách 386,6 miliardy.