Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Moravská vína bodují i v jižní Africe

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Pixabay

Moravským a českým vínům se na mezinárodních soutěžích nedaří pouze v Evropě nebo Americe, ale úspěchy slaví i v Africe. Z 27. ročníku největší a nejstarší soutěže vín černého kontinentu – Michelangelo International Wine & Spirits Awards 2023, konané v Jihoafrické republice, si v konkurenci více než 1500 vín z celého světa připsala 3 velké zlaté, 4 zlaté a 2 stříbrné medaile. Účast vín z České republiky podpořil finančně Vinařský fond a organizačně zajistilo Národní vinařské centrum.

Nejúspěšnějším zástupcem moravského vinařství na soutěži se stalo vinařství Karla Novotného z Milotic u Kyjova, které se může pyšnit jednou z velkých zlatých medailí a k tomu přidalo ještě jednu stříbrnou. Nejvyššího počtu cenných kovů pak zaznamenalo vinařství Žůrek se 3 zlatými a jednou stříbrnou medailí. Zbylé velké zlaté medaile si rozdělila vinařství Štěpán Maňák a Vinofol, kterému patří i druhá stříbrná medaile. 

„Závěrečný týden mého letošního července patřil již tradičně soutěži Michelangelo Awards v jižní Africe kousek od Kapského města v okrajové části města Stellenbosch. Hodnocení probíhalo ve vinařství Lourensford, kde bylo pro porotce připraveno celkem 1555 vzorků vín a také destilátů. Složení zahraničních hodnotitelů bylo velice pestré a díky tomu mohla být každá komise poskládaná z různých národností,“ přiblížil soutěž Karel Novotný ze stejnojmenného vinařství, který se účastnil hodnocení za ČR a dodal: „osobně si myslím, že Česká republika se může směle účastnit i takových výzev jako je soutěž na druhé straně zeměkoule. Naše vína jdou stále kupředu a rozhodně není důvod se obávat neúspěchu. Bylo mi ctí se Michelangelo Awards zúčastnit a doufám, že se do JAR ještě někdy podívám.“

Soutěž Michelangelo International Wine & Spirits Awards byla založena v roce 1997 s cílem nabídnout jihoafrickým výrobcům možnost nechat svá vína posoudit vysoce zkušenou a uznávanou porotou odborníků z celého světa. Od roku 2003 se soutěž stala mezinárodní i co do zúčastněných vín, otevřela se pro vína z celého světa a stala se největší vinařskou akcí v Africe. Všechny přihlášené vzorky jsou hodnoceny naslepo pětičlennými komisemi podle mezinárodně uznávaného 100bodového systému hodnocení OIV. 

Více o moravských a českých vínech zde.

Výsledky:

Vinařství Víno Ročník Medaile Štěpán Maňák Grand Sauvignon, pozdní sběr 2021 Velká zlatá Vinofol Ryzlink vlašský, výběr z cibéb 2021 Velká zlatá Vinařství Karel Novotný Biscuit Chardonnay, moravské zemské víno 2021 Velká zlatá Vinařství Žůrek Pálava, výběr z hroznů 2022 Zlatá Vinařství Žůrek Hibernal, výběr z hroznů 2022 Zlatá Vinařství Žůrek Tramín červený, výběr z hroznů 2022 Zlatá Vinofol Chardonnay, pozdní sběr 2019 Zlatá Vinařství Karel Novotný Pinot Noir Elements, moravské zemské víno 2021 Stříbrná Vinařství Žůrek Rulandské bílé, pozdní sběr 2022 Stříbrná

Témata:  víno

Související

Aktuálně se děje

20. listopadu 2024 11:28

20. listopadu 2024 11:08

15. listopadu 2024 9:34

Západ se k Číně staví pragmatičtěji než Česko, které to může ekonomicky dále oslabit

Zdroje současného mdlého výkonu české ekonomiky nelze hledat pouze za hranicemi. Byť úpadek německého průmyslu, energetická krize či válka na Ukrajině rozhodně svůj původ za hranicemi mají a českou ekonomiku přímo či zprostředkovaně poškozují. Češi si ale škodí i sami. Třeba tím, že s oblibou bývají papežštější než papež a že se neméně rádi vydávají ode zdi ke zdi.

Zdroj: Lukáš Kovanda

Další zprávy