Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Sklizeň vinné révy bude v Evropě historicky nízká, ale kvalita hroznů vyšší

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Pixabay

Vinnou révu v Evropě letos zasáhla sucha, krupobití a choroby. Patrně se blíží historicky nízká sklizeň. Kvalita hroznů bude ale i tak vyšší, napsala agentura Bloomberg.

Produkce v Itálii, Francii a Španělsku, které jsou hlavními evropskými producenty vína, klesne oproti předchozímu roku o 18 procent na 117,3 milionu hektolitrů, odhaduje zemědělská zájmová skupina COPA-COGECA. Nejvíce utrpěla úroda ve Francii, kde se předpokládá pokles produkce o třetinu poté, co úrodu zdecimovaly jarní mrazy a letní vlhkost.

"Bez ohledu na proměnlivost a nejisté klimatické podmínky je kvalita hroznů výrazně vyšší a je dobrým příslibem pro kvalitní vína," uvedla zájmová skupina ve svém prohlášení.

Jedinou evropskou zemí, kde by se úroda mohla meziročně zvýšit, je Portugalsko. V Německu se čeká přibližně stejná sklizeň jako loni.

Témata:  vinice víno

Aktuálně se děje

13. června 2024 13:35

12. června 2024 11:13

11. června 2024 10:10

Inflace je nižší, než se čekalo, koruna oslabuje

Květnová inflace v Česku byla nižší, než se čekalo. Meziročně činila 2,6 procenta, zatímco meziměsíčně stagnovala. V meziročním vyjádření jde o znatelné zpomalení z dubnové úrovně 2,9 procenta. Trh tak nízkou květnovou inflaci nečekal, pročež koruna v reakci oslabila nad 24,70 za euro – do tohoto pásma se vrátila po necelém týdnu. 

Zdroj: Lukáš Kovanda

Další zprávy

Ilustrační fotografie

Komentář

Pomerančový džus jen pro bohaté? Cena kontraktů dosáhla historického maxima

Komentář Olívie Lacenové: Pomerančový džus, který má osvěžující chuť a je bohatý na vitamin C a řadu dalších vitaminů a minerálů, má již dlouho své místo v bohaté nabídce snídaňových nápojů. V ranních rituálech mnoha z nás však možná nastanou změny, protože cena pomerančového džusu dosáhla na burze historického maxima. Tento pozoruhodný cenový trend, způsobený špatnou úrodou, klimatickými změnami a škůdci, nutí dodavatele snižovat podíl pomerančové šťávy ve svých výrobcích nebo ji nahrazovat jiným ovocem.