Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Moravská vína ohromila Kanadu: 22 medailí z největší severoamerické soutěže

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Depositphotos

Čeští a moravští vinaři dosáhli významného úspěchu na Selections Mondiales des Vins v Kanadě, největší vinařské soutěži v Severní Americe. Tato prestižní soutěž, konaná v Montrealu, přilákala letos více než 1660 vín z 30 zemí světa. Česká republika vyslala do soutěže 54 vín od 15 vinařství, která si odnesla úctyhodných 22 medailí. Mezi nimi pět vín skončilo mezi nejlepšími v prestižní TOP50.

Účast na soutěži podpořil kanadský likérový monopol, který jako první agentura v zemi projevil zájem o česká vína. Vinařům se tak naskytla jedinečná příležitost ukázat pestrost českých a moravských vín, od bio a přírodních vín až po dezertní, fortifikovaná či šumivá vína.

Největší úspěchy zaznamenala vinařství:

  • Vinařství Václav s Merlotem, který získal nejen velkou zlatou medaili, ale také ocenění Best in Show za Českou republiku,
  • Vinařství Thaya s Rulandským bílým, jež získalo stejné prestižní ocenění.

„Tento úspěch je pro nás obrovskou motivací do budoucna a dobrou zprávou nejenom pro nás, ale i ostatní tuzemské vinaře. Kvalitní Moravská a Česká vína si postupně získávají prestiž na mezinárodní scéně a my máme radost, že můžeme být součástí tohoto začátku,“ uvedl Tomáš Teplý, majitel Vinařství Václav. 

Dalšími oceněnými vinaři s velkými zlatými medailemi byli:

  • Vinařství Špalek s Rulandským šedým
    „Verdiktem kanadské poroty jsme nadšeni. Konečně jsme našli trh, který vysoce ocenil složité bílé víno, které kvasilo spontánně, leželo v dubovém sudu, má málo síry a je totálně suché,“ svěřil se Petr Ilgner, enolog Vinařství Špalek
  • Vinařství Nepraš s Ryzlinkem rýnským,
  • Vinařství Jan Stávek s dezertním vínem JUVEANO (Mistelle de Muškát moravský).

Kromě těchto ocenění si čeští a moravští vinaři odvezli dalších 17 zlatých a stříbrných medailí, mezi nimi například:

  • Vinařství Volařík za Sladkou Pálavu,
  • Vinařství Sonberk za Ryzlink rýnský Noble Rot,
  • Vinařství Gala za Pinot & Pinot Rosé Extra Brut.

Na soutěž navázal degustační den pro média, obchod a sommeliéry za účasti a podpory zemědělského diplomata pana Filipa Lameše z české ambasády. Soutěž a akci organizovala kanadská importérka vín paní Brenda Steinsky ve spolupráci s panem Gabrielem Riel-Salvatore, kanadským expertem žijícím v Praze. Kompletaci a dopravu vzorků zajistil Marek Jakub Špalek s manželkou Jitkou ze společnosti Špalek Group, která již několik let organizuje právě s paní Brendou Steinsky export vín tuzemských vinařů do Kanady. 

„Překvapil mě velký zájem o tuto soutěž. Vzhledem k tomu, že náklady na účast na této soutěži byly velmi vysoké, jsem to nečekal. O to víc jsem nadšen z neuvěřitelně bohaté sbírky medailí, kterou naši vinaři z Kanady přivážejí,“ podotkl Marek Jakub Špalek. 

Úspěch moravských vinařů na Selections Mondiales des Vins podpořil také Vinařský fond, který pravidelně finančně přispívá na účast českých vinařů na mezinárodních soutěžích.

Témata:  víno

Související

Aktuálně se děje

18. října 2024 10:13

Kdy přezout na zimní pneumatiky? 1. listopadu může být pozdě

Přezutí na zimní pneumatiky je důležitým krokem k zajištění bezpečnosti na silnicích v podzimním a zimním období. Správné pneumatiky zlepšují přilnavost, ovladatelnost a brzdnou dráhu vozidla, což může být rozhodující v kritických situacích. 

Zdroj: Marie Dvořáková

Další zprávy

Ilustrační fotografie

Reklamace potravin: Na co máte nárok a jak správně postupovat

Ačkoliv potraviny patří mezi nejčastěji nakupované zboží, reklamovány jsou jen zřídka. Důvody jsou zřejmé – jde o relativně drobné částky, ztracená účtenka znamená obtíže při prokazování nákupu nebo si spotřebitelé vyhodnotí, že plesnivá pomazánka nestojí za to, aby jeli zpět do obchodu a hádali se s pokladní. Spotřebitelé by však na reklamaci potravin neměli rezignovat, byť se pravidla, která znají například při reklamaci elektroniky, poněkud liší.