Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Ceny nájmů ve velkých městech loni dál rostly. Kolik dáte za průměrný byt?

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Pixabay

Ceny nájmů bytů v Praze a dalších velkých městech v loňském roce dál rostly, dynamika růstu cen ale už není tak výrazná jako v minulých letech. Ve většině kategorií se tedy nejedná už o tisíce ale spíše o stovky korun, o které si museli podnájemníci připlatit.

Například u nejžádanější dispozice 2+kk v Praze vzrostly ceny o pětistovku v průměru na 16 500 korun měsíčně. Podobně v Brně byty této kategorie podražily o stejnou částku na 13 500 korun. Vyplývá to z analýzy společnosti UlovDomov.cz, která provozuje službu Ideální nájemce.cz a spravuje portfolio bytů v celkové hodnotě 5,27 miliard korun.

„Trh s nájemním bydlením kopíruje do jisté míry ekonomickou situaci České republiky. Bytů je nedostatek, zároveň rostou platy a lidé si tak mohou dražší bydlení dovolit. Svou roli také hrají hypotéky, které jsou pro řadu potenciálních zájemců v současné době hůře dostupné,“ uvedl spoluzakladatel služby Ideální nájemce.cz Martin Březina.

Na růst cen komerčního bydlení v poslední době zareagovaly některé městské části Prahy, které rozhodly o zdražení nájemného, v některých případech až na 150 korun za metr čtvereční. „To je oproti tržnímu nájemnému stále zhruba polovina,“ říká Březina, podle kterého je ale dobrou zprávou, že tržní nájemné v Praze u některých dispozic zůstalo v loňském roce na stejné úrovni jako roce 2018. Týká se to například bytů kategorie 2+1, které vyšly, stejně jako před rokem na 17 000 měsíčně. Za stejnou cenu jako v roce 2018 pak lidé pořídili v hlavním městě také nájem kategorie 3+kk.

Brno je hned za Prahou nejdražším místem k bydlení. Zájem o nájemní byty roste v souvislosti s počtem významných firem, které ve městě podnikají, svou roli hrají i studenti vysokých škol, kteří často už nechtějí bydlet na kolejích nebo na nich nesehnali volný pokoj. Loni v Brně podražily prakticky všechny kategorie bytů, jedinou výjimkou je dispozice 3+1, která zlevnila o pětistovku na 15 000 korun měsíčně. „Oproti Praze a Brnu je stále relativně levno v Ostravě. I zde sledujeme mírný nárůst cen u většiny kategorií bytů,“ uvedl Březina.

Nejžádanější dispozicí jsou dlouhodobě byty 2+kk, jež se pohybují ve více než čtvrtině nabídek. Následují byty 1+kk, 2+1, 1+1, 3+kk a 3+1. Ostatní dispozice tvoří samostatně každá méně než deset procent z nabídek realitních kanceláří. Nejdražší jsou byty v Praze, následuje Brno a pak s menším odstupem Olomouc a Plzeň.

Témata:  bydlení byty nájemné

Související

Aktuálně se děje

20. listopadu 2024 11:28

20. listopadu 2024 11:08

15. listopadu 2024 9:34

Západ se k Číně staví pragmatičtěji než Česko, které to může ekonomicky dále oslabit

Zdroje současného mdlého výkonu české ekonomiky nelze hledat pouze za hranicemi. Byť úpadek německého průmyslu, energetická krize či válka na Ukrajině rozhodně svůj původ za hranicemi mají a českou ekonomiku přímo či zprostředkovaně poškozují. Češi si ale škodí i sami. Třeba tím, že s oblibou bývají papežštější než papež a že se neméně rádi vydávají ode zdi ke zdi.

Zdroj: Lukáš Kovanda

Další zprávy