Ceny nájmů ve velkých městech loni dál rostly. Kolik dáte za průměrný byt?

Ceny nájmů bytů v Praze a dalších velkých městech v loňském roce dál rostly, dynamika růstu cen ale už není tak výrazná jako v minulých letech. Ve většině kategorií se tedy nejedná už o tisíce ale spíše o stovky korun, o které si museli podnájemníci připlatit.

Ilustrační fotografie

Například u nejžádanější dispozice 2+kk v Praze vzrostly ceny o pětistovku v průměru na 16 500 korun měsíčně. Podobně v Brně byty této kategorie podražily o stejnou částku na 13 500 korun. Vyplývá to z analýzy společnosti UlovDomov.cz, která provozuje službu Ideální nájemce.cz a spravuje portfolio bytů v celkové hodnotě 5,27 miliard korun.

„Trh s nájemním bydlením kopíruje do jisté míry ekonomickou situaci České republiky. Bytů je nedostatek, zároveň rostou platy a lidé si tak mohou dražší bydlení dovolit. Svou roli také hrají hypotéky, které jsou pro řadu potenciálních zájemců v současné době hůře dostupné,“ uvedl spoluzakladatel služby Ideální nájemce.cz Martin Březina.

Na růst cen komerčního bydlení v poslední době zareagovaly některé městské části Prahy, které rozhodly o zdražení nájemného, v některých případech až na 150 korun za metr čtvereční. „To je oproti tržnímu nájemnému stále zhruba polovina,“ říká Březina, podle kterého je ale dobrou zprávou, že tržní nájemné v Praze u některých dispozic zůstalo v loňském roce na stejné úrovni jako roce 2018. Týká se to například bytů kategorie 2+1, které vyšly, stejně jako před rokem na 17 000 měsíčně. Za stejnou cenu jako v roce 2018 pak lidé pořídili v hlavním městě také nájem kategorie 3+kk.

Brno je hned za Prahou nejdražším místem k bydlení. Zájem o nájemní byty roste v souvislosti s počtem významných firem, které ve městě podnikají, svou roli hrají i studenti vysokých škol, kteří často už nechtějí bydlet na kolejích nebo na nich nesehnali volný pokoj. Loni v Brně podražily prakticky všechny kategorie bytů, jedinou výjimkou je dispozice 3+1, která zlevnila o pětistovku na 15 000 korun měsíčně. „Oproti Praze a Brnu je stále relativně levno v Ostravě. I zde sledujeme mírný nárůst cen u většiny kategorií bytů,“ uvedl Březina.

Nejžádanější dispozicí jsou dlouhodobě byty 2+kk, jež se pohybují ve více než čtvrtině nabídek. Následují byty 1+kk, 2+1, 1+1, 3+kk a 3+1. Ostatní dispozice tvoří samostatně každá méně než deset procent z nabídek realitních kanceláří. Nejdražší jsou byty v Praze, následuje Brno a pak s menším odstupem Olomouc a Plzeň.

Související:

reklama
Fokus
Aktuálně
Doporučujeme
Zobrazit: mobil | klasicky