Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Čeká nás zásadní změna nemocenské? Podívejte se, co se chystá

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Pixmac

Zhruba čtyři miliony zaměstnanců si možná polepší. Návrh, o kterém budou jednat odboráři s vládou a zaměstnavateli, počítá s tím, že by se dávky nemocenské mohly opět vyplácet i v prvních třech dnech pracovní neschopnosti. Většina koaličních stran tuto změnu vítá a podporuje.

Během prvních dvou týdnů dočasné pracovní neschopnosti nebo karantény poskytuje zaměstnavatel zaměstnanci náhradu mzdy za pracovní dny. Nepřísluší mu ale náhrada mzdy za první 3 dny, kdy nemocenskou využívá. To by se nyní mohlo změnit.

Odbory požadují zrušení bezplatné nemocenské a podle informací České televize tlačí na to, aby pacienti znovu dostávali peníze i v prvních třech dnech nemoci, jako tomu bylo do roku 2007.

"Zaměstnanci, kteří se cítí být nemocní, si berou dovolenou a místo toho, aby si odpočinuli, tak léčí své neduhy," řekl ČT24 šéf Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS) Josef Středula.

Zaměstnanci by během prvních třech dní měli dostávat 25 procent mzdy. Pokud by byl návrh schválen, zaměstnanec s průměrným příjmem 25 000 hrubého by za první tři nemoci obdržel 555 korun čistého.

Chystanou změnu podporuje ČSSD a hnutí ANO, ani lidovci ale zatím nejsou proti. "Já si nemyslím, že je fér, aby byli lidé první tři dny úplně bez peněz," řekl televizi premiér Bohuslav Sobotka.

Opozici se ale návrh nelíbí a poukazuje na to, že před zavedením tří neplacených dnů šlo ze státní kasy na nemocenskou 28 miliard. Loni to přitom byla necelá polovina.

"Za tu dobu, co to funguje, jsme vysoko překročili hranici deseti miliard úspor, aniž by se nějak zhoršil zdravotní stav obyvatelstva," tvrdí exministr financí Miroslav Kalousek.

Témata:  lidé nemocenská

Související

Aktuálně se děje

3. dubna 2025 11:32

1. dubna 2025 12:29

28. března 2025 10:03

27. března 2025 12:00

Akcie automobilkám padají poté, co Trump oznámil cla na dovoz aut do USA

Americký prezident Donald Trump oznámil, že Spojené státy uvalí 25% cla na dovoz automobilů vyrobených mimo USA, přičemž tato opatření vstoupí v platnost 2. dubna. V reakci na tuto novinku předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová vyjádřila lítost a EU její rozhodnutí důkladně prozkoumá. Trump rovněž odložil výběr cla na automobilové díly o měsíc. Tento krok způsobil pokles akcií automobilek na asijských burzách a očekává se, že výprodeje se rozšíří i na evropské a americké trhy. Uvedl to server CNBS.

Zdroj: Radovan Majer

Další zprávy