volby

Volby, ilustrační fotografie

Eurovolby odstartovaly. Češi si volí své zástupce do europarlamentu

Aktuality

Úderem druhé hodiny odpolední se otevřely volební místnosti, v nichž Češi rozhodují o svých zástupcích v Evropském parlamentu na příštích pět let. Na výběr mají ze 30 stran, hnutí a jejich koalic. Podle průzkumů mají největší šanci na úspěch strany zastoupené ve Sněmovně. Volební místnosti se uzavřou dnes ve 22:00 a otevřou se opět zítra ráno, výsledky se ale lidé zítra nedozví.

Andrej Babiš

Volby by vyhrálo ANO, lidovci jsou na dlouhodobém minimu

Aktuality

Sněmovní volby by podle aktuálního volebního modelu agentury Median vyhrálo hnutí ANO se ziskem 35,5 procenta hlasů. V dolní parlamentní komoře by tak obsadilo 87 křesel. Strany současné vládní koalice mají v součtu podporu 37,5 procenta lidí. Součet zahrnuje i lidovce, jejichž podpora v průzkumu klesla na dlouhodobé minimum dvou procent a kteří by se v případě samostatné kandidatury do dolní parlamentní komory nedostali. Ve Sněmovně by zasedli zástupci šesti politických stran a hnutí. I bez lidovců by strany nynější vládní koalice měly 92 poslaneckých mandátů.

Volby

Ve volbách by nejvíce hlasů dostalo ANO, druhá by byla ODS

Aktuality

Ve volbách do Sněmovny by v květnu vyhrálo opoziční hnutí ANO s 34,5 procenta hlasů. Jeho podpora po dubnovém mírném poklesu opět stoupla. S odstupem by následovala ODS, kterou by volilo 15 procent lidí, a drží si tak stejnou podporu jako v dubnu. Třetí by skončili Piráti, kteří by získali 10,5 procenta, a čtvrtá SPD s 8,5 procenta. Také výsledky Pirátů a SPD se za měsíc nezměnily.

Andrej Babiš

Ve volbách by nyní získalo nejvíc hlasů ANO, druhá by byla ODS

Ekonomika

Ve volbách do Sněmovny by nyní na prvním místě skončilo hnutí ANO s 34,5 procenta hlasů. S velkým odstupem by následovala ODS, kterou by volilo 15,5 procenta lidí. Vyplývá to z volebního modelu, který dnes ČTK poskytla agentura Median. SPD by získala deset procent, Piráti 8,5 procenta a STAN osm procent. Kolem pětiprocentní hranice nutné pro vstup do dolní komory by byly TOP 09, ČSSD a KDU-ČSL. Proti únoru se podpora stran zvýšila nebo stagnovala s výjimkou Pirátů, kteří si pohoršili, a sestoupili tak z předchozího třetího místa na čtvrté, zatímco SPD si polepšilo ze čtvrtého na třetí místo.

Petr Fiala (ODS)

Aktuality

Volby by nyní vyhrály strany vládní koalice před ANO

Sněmovní volby by nyní vyhrály strany vládní koalice (Spolu + PirSTAN), získaly by 41,5 procenta hlasů. Druhé hnutí ANO by mělo 32 procent. Vyplývá to z volebního modelu agentury Median, jehož výsledky má ČTK k dispozici. Do Poslanecké sněmovny by se mohla vrátit Česká strana sociálně demokratická (ČSSD), která se stejně jako TOP 09 pohybuje kolem pětiprocentní hranice volitelnosti. Kdyby strany ve volbách kandidovaly samostatně, a ne v koalicích, vyhrálo by s náskokem ANO před občanskými demokraty. Třetí by byli Piráti.

Volby

Končí možnost písemně žádat o průkaz k volbě prezidenta mimo domovskou obec

Aktuality

Lidé, kteří nebudou moci volit prezidenta ve své domovské obci, mají poslední šanci do dnešních 16:00 písemně požádat o voličský průkaz. Umožní jim hlasovat v kterékoli volební místnosti v Česku i v zahraničí. Mohou požádat najednou jak o průkaz pro první kolo volby 13. a 14. ledna, tak pro předpokládané finále na konci ledna. Opozdilci budou moci o průkaz požádat místně příslušný obecní, případně zastupitelský úřad, ještě osobně, a to do 11. ledna také do 16:00.

Volby, ilustrační fotografie

Ve volbách v říjnu by ANO dostalo 31,5 procenta, klesla podpora ODS

Aktuality

Volby v říjnu by vyhrálo hnutí ANO s 31,5 procenta hlasů, jeho podpora proti září mírně vzrostla. Zisk ODS naopak klesl na 13,5 procenta. SPD by měla 12 procent a Piráti 11 procent, ukázal volební model, který dnes ČTK poskytla agentura Median. Mezi osmi stranami a hnutími, které překonaly pětiprocentní hranici potřebnou pro vstup do Sněmovny, by v říjnu byli také sociální demokraté. U nich a také u KDU-ČSL, TOP 09 a STAN ale nelze podle Medianu spolehlivě určit, zda je jejich podpora nad touto hranicí, nebo pod ní.

Volby, ilustrační fotografie

Ve volbách v září by ANO získalo 30,5 procenta, klesla podpora SPD

Aktuality

Sněmovní volby by v září vyhrálo hnutí ANO s 30,5 procenta hlasů, ODS by měla 16 procent, SPD by dostala 11,5 procenta a Piráti 11 procent. Pořadí na prvních čtyřech místech se nezměnilo, mírně vzrostla podpora pro ANO a klesla pro SPD. Do Sněmovny by neprošli lidovci. Vyplývá to z volebního modelu, který dnes ČTK poskytla agentura Median. Podle ní u TOP 09, STAN a ČSSD nelze spolehlivě určit, zda by jejich podpora stačila na překonání pětiprocentní hranice potřebné pro vstup do Sněmovny.

Ilustrační fotografie

Aktuality

Lidé si budou vybírat prezidenta 13. a 14. ledna

První kolo voleb prezidenta bude 13. a 14. ledna příštího roku. Termín dnes oznámil předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS). Nástupce Miloše Zeman tak bude znám nejpozději o dva týdny později. Případné druhé kolo voleb bude 27. a 28. ledna.

volby 2021

Strany slibují školky i částečné úvazky, financování ale neřeší

Aktuality

Strany, koalice a hnutí, které by se mohly podle průzkumů dostat do Sněmovny, počítají ve svých volebních programech s posílením školek. Některé zmiňují i zvýhodnění částečných úvazků. Podle vědců z Institutu pro demokracii a ekonomickou analýzu (IDEA) Národohospodářského ústavu Akademie věd ČR je to výrazný posun ve srovnání s posledními volbami, kdy se tato témata opomíjela.

Andrej Babiš

VZP rozešle před volbami brožuru s Babišem. Jde o zneužití veřejných peněz, zuří opozice

Aktuality

Koalice ODS, lidovců a TOP 09 Spolu chce o brožuře o onkologické prevenci s fotografií premiéra Andreje Babiše (ANO) jednat odpoledne na sněmovním zdravotnickém výboru. Jde podle ní o zneužití veřejných peněz v předvolební kampani hnutí ANO. VZP dnes informovala, že pojišťovny začnou brožuru svým pojištěncům rozesílat ve čtvrtek. Jen největší pojišťovnu publikace stála k 15 milionům korun. Koalice Pirátů a STAN na twitteru oznámila, že se obrátí na soud s žádostí o předběžné opatření, které propagační brožuru zakáže rozesílat. Vyjádření Babiše ČTK shání.

Poslanecká sněmovna

Vítězem voleb by v srpnu bylo ANO, následovalo by Spolu a Piráti se STAN

Aktuality

Volby do Sněmovny by v srpnu podle modelu agentury Median vyhrálo hnutí ANO, které by podpořilo 27 procent voličů. Druhá by byla koalice Spolu, tvořená ODS, KDU-ČSL a TOP 09, s 21 procenty hlasů a o půl procentního bodu méně by mělo uskupení Pirátů a STAN. Do dolní parlamentní komory by se s devíti procenty hlasů ještě dostalo SPD a se šesti procenty komunisté. Těsně pod pětiprocentní hranicí vstupu do Sněmovny by skončila vládní ČSSD. Vyplynulo to z průzkumu Medianu, který jeho výsledky dnes poskytl ČTK. Obdobné výsledky voleb v srpnu před časem avizovaly i průzkumy agentur Kantar CZ a STEM.

Volby, ilustrační fotografie

Aktuality

Volby by vyhrálo ANO, druhá koalice Spolu předstihla Piráty se STAN

Sněmovní volby by v červenci podle modelu agentury Median vyhrálo hnutí ANO, které má stále 26 procent. Druhá by skončila koalice Spolu se ziskem 21,5 procenta. Oproti červnu si vyměnila pozici s koalicí Pirátů a STAN, kteří s podporou 20 procent klesli na třetí místo. Za nimi následuje SPD a hnutí Přísaha Roberta Šlachty, které je stejně jako v červnu před KSČM i ČSSD. Sociální demokraté jsou podle červencového modelu těsně pod hranicí vstupu do Sněmovny. Vyplynulo to z průzkumu agentury Median, která jeho výsledky dnes poskytla ČTK. Statistická odchylka v případě malých stran činí plus minus půl procentního bodu a u největších až 3,5 bodu.

Ilustrační fotografie

500 korun za dítě, 300 korun k důchodu. Jedna z posledních příležitostí před volbami uplatit voliče

Důchody a sociální podpora

Dnes začíná červencová schůzce poslanecké sněmovny. Poslanci budou mít jednu z posledních příležitostí si dárky za peníze daňového poplatníka naklonit voliče. Vládní poslanci to zkouší před mimořádné navýšení důchodů nad rámec valorizace, opoziční koalice SPOLU by zase, v souladu s návrhem ČSSD, ráda nad rámec valorizace ke starobnímu důchodu přidala matkám speciální bonus 500 korun měsíčně navíc za vychované dítě.

Ilustrační fotografie

Dolar oslabí, ať už volby dopadnou jakkoliv, shodují se analytici

Ekonomika

Americký dolar bude v dlouhodobém výhledu slábnout, výsledek nynějších prezidentských voleb ve Spojených státech na tom příliš nezmění. Shodují se na tom investoři a analytici, které oslovila agentura Reuters. Navzdory nedávnému růstu hodnoty dolaru vůči jiným měnám je dolarový index pořád asi devět procent pod svým březnovým maximem a směřuje k nejhoršímu ročnímu výkonu od roku 2017. Dopad na něj má očekávání, že základní úrokové sazby v USA zůstanou ještě dlouho blízko rekordních minim.

Volby, ilustrační fotografie

Největší podporu si udržuje ANO, daleko za ním je ODS a Piráti

Aktuality

Největší podporu mezi politickými stranami si nadále udržuje ANO, podle modelu Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM) by ho v únoru stejně jako v lednu volila třetina lidí. S velkým odstupem za ním následuje ODS s podporou 14 procent a Piráti s 13 procenty hlasů. Sociální demokraté by získali devět procent hlasů, komunisté osm procent a lidovci šest procent. Hnutí SPD by z voleb vyšlo s pěti procenty. Pod pětiprocentní hranicí nutnou pro vstup do Parlamentu by ze sněmovních uskupení v únoru skončily STAN a TOP 09.

Volby, ilustrační fotografie

Kdo by v lednu vyhrál volby? TOP 09 slábne

Aktuality

Sněmovní volby by v lednu podle modelu agentury STEM vyhrálo ANO s náskokem před druhými Piráty a třetí ODS. Zastoupení v dolní komoře by mělo sedm místo nynějších devíti stran, TOP 09 a STAN by do ní na rozdíl od prosincového průzkumu nepronikly. Posílilo hnutí Trikolóra, poslance by ale navzdory tomu nemělo. Výsledky průzkumu dnes obdržela ČTK.

Ilustrační fotografie

V Británii probíhají předčasné parlamentní volby. Firmy očekávají zmírnění nejistoty

Aktuality

České firmy od dnešních předčasných parlamentních voleb v Británii podle oslovených odborníků očekávají, že odblokují patovou situaci a zmírní nejistotu, která poškozuje vzájemný byznys. Britské a české firmy nemohou dlouhodobě plánovat obchod ani dodávky, protože netuší, kterým směrem se situace bude vyvíjet příští měsíce, řekla ČTK hlavní analytička Hospodářské komory Karina Kubelková.

Volby

Podpora Trikolóry stoupá. Volby by vyhrálo ANO, levice zastavila propad

Aktuality

Sněmovní volby by v říjnu vyhrálo hnutí ANO s 33,1 procenta hlasů před Piráty a ODS. Komunisté a sociální demokracie zastavili propad. Mezi čtyřmi a pěti procenty by dostala TOP 09, STAN a Trikolóra. Vyplývá to z volebního modelu agentury STEM. Pro vstup do Sněmovny potřebují strany získat pět procent, statistická chyba průzkumu je plus minus dva procentní body u menších stran a plus minus tři procentní body u větších.

Westminsterský palác

Británii čekají předčasné volby 12. prosince

Aktuality

Poslanci Dolní sněmovny britského parlamentu dnes schválili návrh zákona o uspořádání předčasných voleb, které mají ukončit brexitový pat. Uskuteční se 12. prosince. Návrh zákona musí schválit ještě Sněmovna lordů, její souhlas se ale dá podle britských médií považovat jen za formalitu.

Aktuálně se děje

22. června 2024 12:06

21. června 2024 10:11

21. června 2024 9:46

Předpověď počasí na noc a sobotu 22. června

Za zvlněnou studenou frontou, která postoupí ze střední Evropy dále k východu, se k nám začne rozšiřovat výběžek vyššího tlaku vzduchu od západu, informuje ČHMÚ.

Zdroj: Marie Dvořáková

Další zprávy