Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Končí možnost písemně žádat o průkaz k volbě prezidenta mimo domovskou obec

Volby
Volby
Foto: Pixabay

Lidé, kteří nebudou moci volit prezidenta ve své domovské obci, mají poslední šanci do dnešních 16:00 písemně požádat o voličský průkaz. Umožní jim hlasovat v kterékoli volební místnosti v Česku i v zahraničí. Mohou požádat najednou jak o průkaz pro první kolo volby 13. a 14. ledna, tak pro předpokládané finále na konci ledna. Opozdilci budou moci o průkaz požádat místně příslušný obecní, případně zastupitelský úřad, ještě osobně, a to do 11. ledna také do 16:00.

Před pěti lety možnost hlasovat s voličským průkazem využily tisíce občanů, kteří o hlavě státu rozhodovali například v horských střediscích nebo v cizině. Průkaz jim úřady zašlou poštou, nebo si ho budou moci vyzvednout osobně. V případě ztráty jim úřady nebudou moci vydat duplikát kvůli zamezení dvojímu hlasování.

O průkaz lze písemně zažádat třemi různými způsoby, nově přes Portál občana. Novinku mohou využít lidé s trvalým bydlištěm v Česku a s osobní datovou schránkou, která je s Portálem občana propojena. Písemně lze požádat úřad o průkaz také přímo z datové schránky nebo písemně s úředně ověřeným podpisem. Vzory žádosti jsou k dispozici na ministerském webu.

Průkaz si mohou vyžádat rovněž Češi žijící v zahraničí, adresátem bude ale místně příslušný zastupitelský úřad. Na 110 ambasádách, kde se bude hlasovat, se pro letošní volbu hlavy státu zapsalo 14.370 krajanů. Ministerstvo zahraničí očekává, že s voličským průkazem přijdou v cizině navíc hlasovat řádově tisíce občanů.

Témata:  prezidentské volby 2023 volby

Související

Aktuálně se děje

7. října 2024 20:08

4. října 2024 8:59

Hypoindex říjen 2024: Úroky hypoték se pevně zabetonovaly. Co to znamená?

Úrokové sazby hypotečních úvěrů zůstaly v říjnu podle Swiss Life Hypoindexu téměř beze změn. Očekávání, že po letních prázdninách dojde k výraznějšímu snížení sazeb v důsledku nových poplatků za předčasné splacení a atraktivních akčních nabídek, se nenaplnila. Banky udržují sazby nad pětiprocentní hranicí, což souvisí s nedostatečným naplněním jejich očekávání ohledně výhodnějších podmínek pro klienty při předčasném splacení hypotéky.

Zdroj: Martin Hájek

Další zprávy