Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Volby by nyní vyhrály strany vládní koalice před ANO

Petr Fiala (ODS)
Petr Fiala (ODS)
Foto: Michael Zelinka / INCORP images

Sněmovní volby by nyní vyhrály strany vládní koalice (Spolu + PirSTAN), získaly by 41,5 procenta hlasů. Druhé hnutí ANO by mělo 32 procent. Vyplývá to z volebního modelu agentury Median, jehož výsledky má ČTK k dispozici. Do Poslanecké sněmovny by se mohla vrátit Česká strana sociálně demokratická (ČSSD), která se stejně jako TOP 09 pohybuje kolem pětiprocentní hranice volitelnosti. Kdyby strany ve volbách kandidovaly samostatně, a ne v koalicích, vyhrálo by s náskokem ANO před občanskými demokraty. Třetí by byli Piráti.

Do Sněmovny by se podle únorového průzkumu dostalo celkem sedm politických stran a hnutí. Nejvyšší voličské preference si drží hnutí ANO, kterou podle Medianu volí především důchodci a lidi ve věku nad 65 let. Následuje ODS, kterou by volilo 14,5 procenta převážně více vzdělaných lidí. Piráti mají aktuálně 11,5 procenta voličů, mezi nimiž je nejvíc mladých lidí. Čtvrté SPD, které si oproti poslednímu průzkumu pohoršilo o 2,5 procentního bodu, by získalo hlasy 9,5 procenta voličů. Starostové a nezávislí dostali sedm procent hlasů, uvádí průzkum.

"Preference hnutí ANO od minulého šetření nepatrně vzrostly. Hnutí ANO si tak nadále udržuje rostoucí trend. Mírně také posílila podpora ODS, Pirátů a STAN," komentuje Median. Pětiprocentní hranici nutnou pro vstup do Sněmovny atakují sociální demokraté. Na hranici volitelnosti se pohybuje také TOP 09. Není však jisté, že by se do dolní komory skutečně dostali. Statistická chyba průzkumu u malých stran se pohybuje kolem 1,5 procentního bodu v obou směrech. Ve volbách by propadli lidovci, komunisti, Zelení, Přísaha a Trikolora.

Voleb do Poslanecké sněmovny by se v únoru určitě zúčastnilo 64 procent respondentů. Dalších 15 procent by účast zvážilo. Volební účast v říjnových volbách roku 2021 byla 65,43 procenta.

Sběr dat pro volební model se konal od 12. února do 7. března. Průzkumu se zúčastnilo 1011 respondentů.

Témata:  volby Petr Fiala (ODS)

Aktuálně se děje

20. května 2024 13:04

20. května 2024 12:03

Předpověď počasí na noc a úterý 21. května

Z centrálního Středomoří bude do střední Evropy postupovat tlaková níže, informuje ČHMÚ.

Zdroj: Marie Dvořáková

Další zprávy