Úklid

Úklid

Jak na jarní úklid netoxicky

Magazín

Součástí jarní očisty organismu je i očista prostředí, ve kterém žijeme. Jarnímu úklidu se totiž přisuzuje pozitivní působení na tělo i psychiku. Své kořeny má daleko v historii a souvisí také s obdobím Velikonoc. Škaredá nebo též sazometná středa se pojí s vymetáním komínů. V tento den by se na sebe lidé neměli mračit. Na zelený čtvrtek by se zase dle lidových rčení měla jíst zelená strava, aby byl člověk zdravý. Stále častěji se však setkáváme se studiemi1, které se zabývají negativními dopady běžných čisticích prostředků na lidské zdraví. Jaké alternativy při jarním úklidu zvolit a proč, poradí odborná konzultantka BENU Lékáren PharmDr. Ivana Lánová.

Ilustrační fotografie

Profese, v nichž převažují ženy, patří mezi ty nejpodceňovanější

Magazín

Představy o jednotlivých profesích ovlivňují určité stereotypy – nevnímáme je často přes přínos pro společnost, ale platové ohodnocení nebo atraktivitu daného povolání. Jako méně prestižní jsou častěji vnímané pracovní pozice, na nichž převažují ženy. Přitom výsledky jejich práce ovlivňují kvalitu prostředí a života mnohých lidí – zejména v tzv. „pečujících“ povoláních.

Ilustrační fotografie

Magazín

Čističe WC: Prohraný boj s vodním kamenem?

Úklid záchodu patří k nejméně oblíbeným domácím pracím. Ve snaze rychle a efektivně umýt toaletní mísu nakupují spotřebitelé čisticí prostředky v různých formách. Spotřebitelský časopis dTest nezávisle otestoval celkem 18 tekutých prostředků na úklid klozetů a vedle konvenčních výrobků vyzkoušel i ty ekologické. Ne všechny fungují bez námahy. Drtivá většina přípravků nedokázala bez pomoci kartáče odstranit vodní kámen.

Ilustrační fotografie

Jak si vybrat správný vysavač. Je pravdou, že dražší bude vždy lepší?

Magazín

Trh nabízí doslova stovky modelů vysavačů. Na první pohled to vypadá, že vybrat si mezi nimi ten správný, je nadlidský úkol. Je pravdou, že dražší vysavač bude vždy lepší? Jak odhadnout, zda bude vybraný přístroj účinný? Velkou pomocí při výběru jsou dnes povinné energetické štítky.

Ilustrační fotografie

Magazín

Jak vybrat ten správný vysavač na dřevěné podlahy?

V tomto případě pro vás je nejdůležitější vlastností to, jak šetrně je provedena sací hlavice. Věnujte proto při výběru pozornost této části. Obecně jsou dřevěné podlahy, co se náchylnosti k poškození týká, mnohem citlivější než laminátové.

Ilustrační fotografie

Připravte svůj dům na Vánoce: 5 tipů na jednoduchý a efektivní úklid

Ekonomika

Doba adventu je časem, kdy se setkáváme s přáteli nad sklenkou punče, kupujeme dárky pod stromeček a chystáme se na oslavy konce roku. Součástí příprav na nejkrásnější svátky v roce je i zútulňování domácího prostředí a s tím spojený úklid. Jak zařídit, aby pro vás letošní gruntování před Vánocemi nebylo strašákem, ale spíš milou povinností? Přinášíme pět osvědčených tipů.

Ilustrační fotografie

Rady a tipy: Jak poznat kvalitní úklidovou firmu

Ekonomika

Pomoc s úklidem potřebuje občas každý, ať už pro nedostatek času, nebo zdravotní omezení. I přes to, že v českém prostředí panují stále ještě názory, že zaplatit si za úklid domácnosti je jen výsadou bohatých, úklidové služby jsou dnes dostupné všem lidem a nabízejí pravidelnou údržbu domácnosti i specializované práce. Při výběru firmy je však nutné dbát na několik zásadních věcí, jasno byste měli mít o ceně i o konkrétních činnostech, které budete požadovat. V následujícím článku vám proto přinášíme několik tipů, jak vybrat dobrou úklidovou firmu a nenaletět.

Brno

Zaměstnanci E.ON znovu uklidí Česko. O lokalitách poprvé rozhodne veřejnost

Aktuality

Energetická společnost E.ON již potřetí vyšle do terénu své zaměstnance, aby uklidili nejvíce znečištěná místa v Brně a Českých Budějovicích. Zapojí se tak do celorepublikové akce Ukliďme Česko. Vlastní úklidový den plánuje E.ON na 15. dubna za účasti zhruba 80 zaměstnanců společnosti. Lokality pro úklid vyberou vůbec poprvé přímo obyvatelé obou měst.

Ilustrační fotografie

Zákaz výkonných vysavačů? Jak správně číst energetické štítky

Ekonomika

Jednotné energetické štítky pro domácí spotřebiče, které postupně zavádí Evropská unie, si stále hledají cestu do našich domácností. Po chladničkách a myčkách nádobí došlo v září roku 2014 také na vysavače. Cílem energetických štítků je umožnit domácnostem lepší přehled o spotřebě a příkonu vysavačů a podpořit tím prodej těch energeticky úsporných, což ve výsledku pomůže snížit energetickou spotřebu našich domácností.

Kolik stojí předvánoční úklid: Vyplatí se najmout firmu?

Ekonomika

Kolik stojí předvánoční úklid: Vyplatí se najmout firmu?

Máme za sebou první adventní neděli, Vánoce klepou na dveře, pečení v plném proudu, ale co s úklidem? Je lepší ho zvládnout vlastními silami nebo se vyplatí zavolat si úklidovou firmu? Podívejte se, kolik si za úklid nechají platit.

Aktuálně se děje

19. července 2024 10:13

Všude draho, doma nejdráž? Jaké jsou ceny výrobků v řetězcových drogeriích u nás a v zahraničí

Spotřebitelská organizace dTest se po čase rozhodla opět porovnat situaci v českých a zahraničních obchodech. V centru jejího zájmu stanula drogerie, přesněji řetězce dm-drogerie markt a Rossmann, a výrobky jejich privátních značek. Srovnání ukázalo, že na totožném nákupu lze v zahraničí významně ušetřit.

Zdroj: Marie Dvořáková

Další zprávy