Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Všeho moc škodí. Pravidelný úklid ničí ženám zdraví

Úklid
Úklid
Foto: Pixabay

Studie vědců z Univerzity v Bergenu zjistila, že uklízení ničí zdraví stejně, jako 20 cigaret denně. Podle nich se ale problém týká pouze žen. Proč na muže neúčinkuje?

Vědci zkoumali plíce 6 235 žen a mužů. Zajímali se, jakým způsobem lidé uklízí, jaké používají prostředky a jak s nimi zacházejí. Zjistili, že ženy, které pravidelně uklízejí, mají mnohem nižší kapacitu plic.

Podle odborníků nehraje roli, jestli ženy uklízejí denně nebo jednou za dva týdny. Jejich kapacita plic je stejně snížená, jako kdyby po dobu několika desítek let kouřily 20 cigaret denně.

Experti tvrdí, že za to mohou právě čistící prostředky, které negativně působí na jejich zdraví. Konkrétně dráždivé látky, které po vdechnutí zasáhnou dýchací ústrojí, bez ohledu na to, jestli se jedná o tekuté přípravky nebo spreje.

Co však vědce zarazilo je fakt, že u mužů podobný problém nezaznamenali. Vykládají si to tím, že mužské plíce jsou více odolné vůči poškození, a stejně tak snáší lépe i tabákový kouř.

Odborníci proto varují před zvýšeným výskytem astmatu u žen, které doma pravidelně uklízejí. Tvrdí, že na většinu nečistot stačí obyčejná prachovka nebo utěrky z mikrovláken a teplá voda.

Témata:  Úklid ženy věda

Související

Aktuálně se děje

24. listopadu 2025 17:55

5. listopadu 2025 12:22

Velké změny v Česku: vyšší platy pro učitele, strategie ochrany krajiny a modernizace věznic

Platové tarify pedagogických pracovníků v regionálním školství a akademických pracovníků státních vysokých škol vzrostou od 1. ledna buď o pevnou částku 2 000 korun, nebo v případě 8. až 16. platové třídy o sedm procent. Příslušnou novelu nařízení vlády schválil kabinet Petra Fialy na zasedání ve středu 29. října 2025. Schválil také novou politiku krajiny nebo tři koncepční materiály Ministerstva spravedlnosti, které se týkají zásad trestní politiky v Česku, budoucnosti vězeňství a probační a mediační služby.

Zdroj: Marie Dvořáková

Další zprávy