Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Nový brexitový plán Mayové je odsouzen k nezdaru. Premiérka je zoufalá a pošetilá, píše tisk

Theresa Mayová v Parlamentu Velké Británie
Theresa Mayová v Parlamentu Velké Británie
Foto: UK Parliament

Britský tisk dnes po úterním pokusu premiérky Theresy Mayové získat dalšími ústupky podporu opozičních labouristů pro brexitovou dohodu nešetří výrazy jako zoufalá, pošetilá a odsouzená k nezdaru. Připomíná také, že úterní vládní návrh je posledním pokusem předsedkyně vlády docílit schválení textu, který parlament již třikrát odmítl.

List Financial Times se věnuje hněvivé reakci části konzervativců na návrh premiérky, aby členové Dolní sněmovny měli možnost závazně hlasovat o druhém brexitovém referendu. Deník The Daily Telegraph v této souvislosti píše, že Mayová po "šokující" nabídce bude čelit tlaku své Konzervativní strany na okamžitý odchod.

Reportér bulvárního deníku The Sun tvrdí, že podle jeho informací se pokus o svržení předsedkyně vlády uskuteční už dnes.

The Guardian píše, že Mayové nový návrh vzápětí po jeho zveřejnění "sestřelili" poslanci z různých politických stran a že plán, prezentovaný jako "nová brexitová dohoda", se nakonec obrátí proti premiérce samé. Server Independent úterní proslov šéfky vlády označuje za "katastrofický".

Mayová v projevu představila deset návrhů, od kterých si slibovala podporu labouristů pro svou dohodu o podmínkách odchodu Británie z EU. Hluboce rozdělený parlament ji již třikrát odmítl a kvůli tomu byl dvakrát odložen brexit, plánovaný původně na 29. března. Návrhy jsou součástí stostránkového zákona o odchodu z EU, který brexitovou dohodu včleňuje do britského práva. Text zákona vláda zveřejní dnes.

Témata:  Brexit Theresa Mayová Velká Británie EU

Aktuálně se děje

16. dubna 2024 12:03

16. dubna 2024 10:45

12. dubna 2024 9:53

Prodejci kol v ČR mají potíže. Odbyt jde pomaleji, roste ale zájem o karbonové rámy

Čeští prodejci jízdních kol se aktuálně potýkají s problémy a mají plné sklady. Trh s cyklistikou se propadl přibližně o jednu třetinu a některé firmy musely snížit plánovanou výrobu nových kol. Nepomohla především skutečnost, že prodejcům se nepovedlo doprodat zásoby jízdních kol z roku 2022/23, a to i přes různé slevové akce.

Zdroj: Marie Dvořáková

Další zprávy