Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Nový brexitový plán Mayové je odsouzen k nezdaru. Premiérka je zoufalá a pošetilá, píše tisk

Theresa Mayová v Parlamentu Velké Británie
Theresa Mayová v Parlamentu Velké Británie
Foto: UK Parliament

Britský tisk dnes po úterním pokusu premiérky Theresy Mayové získat dalšími ústupky podporu opozičních labouristů pro brexitovou dohodu nešetří výrazy jako zoufalá, pošetilá a odsouzená k nezdaru. Připomíná také, že úterní vládní návrh je posledním pokusem předsedkyně vlády docílit schválení textu, který parlament již třikrát odmítl.

List Financial Times se věnuje hněvivé reakci části konzervativců na návrh premiérky, aby členové Dolní sněmovny měli možnost závazně hlasovat o druhém brexitovém referendu. Deník The Daily Telegraph v této souvislosti píše, že Mayová po "šokující" nabídce bude čelit tlaku své Konzervativní strany na okamžitý odchod.

Reportér bulvárního deníku The Sun tvrdí, že podle jeho informací se pokus o svržení předsedkyně vlády uskuteční už dnes.

The Guardian píše, že Mayové nový návrh vzápětí po jeho zveřejnění "sestřelili" poslanci z různých politických stran a že plán, prezentovaný jako "nová brexitová dohoda", se nakonec obrátí proti premiérce samé. Server Independent úterní proslov šéfky vlády označuje za "katastrofický".

Mayová v projevu představila deset návrhů, od kterých si slibovala podporu labouristů pro svou dohodu o podmínkách odchodu Británie z EU. Hluboce rozdělený parlament ji již třikrát odmítl a kvůli tomu byl dvakrát odložen brexit, plánovaný původně na 29. března. Návrhy jsou součástí stostránkového zákona o odchodu z EU, který brexitovou dohodu včleňuje do britského práva. Text zákona vláda zveřejní dnes.

Témata:  Brexit Theresa Mayová Velká Británie EU

Související

Aktuálně se děje

20. listopadu 2024 11:28

20. listopadu 2024 11:08

15. listopadu 2024 9:34

Západ se k Číně staví pragmatičtěji než Česko, které to může ekonomicky dále oslabit

Zdroje současného mdlého výkonu české ekonomiky nelze hledat pouze za hranicemi. Byť úpadek německého průmyslu, energetická krize či válka na Ukrajině rozhodně svůj původ za hranicemi mají a českou ekonomiku přímo či zprostředkovaně poškozují. Češi si ale škodí i sami. Třeba tím, že s oblibou bývají papežštější než papež a že se neméně rádi vydávají ode zdi ke zdi.

Zdroj: Lukáš Kovanda

Další zprávy