Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Mayová chce další hlasování o brexitové dohodě začátkem června

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Pixabay

Britská premiérka Theresa Mayová hodlá předložit brexitovou dohodu parlamentu k dalšímu hlasování v prvním červnovém týdnu. Po jejím dnešním jednání s vůdcem opozičních labouristů Jeremym Corbynem o tom podle britských médií informoval úřad Mayové. Rozhovor lídrů obou stran, které zatím marně hledají kompromis zajišťující schválení smlouvy o vystoupení z EU, označil mluvčí premiérky za "užitečný a konstruktivní".

Záměrem Mayové je vyjednat s opozicí podmínky britského odchodu z EU tak, aby v Dolní sněmovně získala podporu většiny poslanců. Premiérka chce mít podporu zajištěnu do začátku června, aby mohla v týdnu začínajícím pondělkem 3. června nechat o smlouvě znovu hlasovat.

"Je nezbytné, abychom to udělali v tomto termínu, pokud má Spojené království odejít z EU před letními parlamentními prázdninami," uvedl úřad v prohlášení vydaném po schůzce Mayové s vůdcem britské levice.

Jednání s labouristy budou podle Downing Street pokračovat ve středu se snahou najít konečný kompromis.

Mayová je podle médií ochotna přistoupit na některé labouristické požadavky a umožnit dočasné vytvoření celní unie mezi Británií a EU. K myšlence nového referenda, kterou podmiňuje svou podporu dohodě značná část labouristů, se však premiérka dosud staví odmítavě.

Dohodu o vystoupení z unie již poslanci třikrát odmítli, počet jejích odpůrců se však postupně snižoval. Pokud bude zahrnovat kompromisy s labouristy, bude proti ní zřejmě hlasovat nemalá část konzervativců Mayové.

Témata:  Theresa Mayová Brexit Velká Británie EU

Související

Aktuálně se děje

20. listopadu 2024 11:28

20. listopadu 2024 11:08

15. listopadu 2024 9:34

Západ se k Číně staví pragmatičtěji než Česko, které to může ekonomicky dále oslabit

Zdroje současného mdlého výkonu české ekonomiky nelze hledat pouze za hranicemi. Byť úpadek německého průmyslu, energetická krize či válka na Ukrajině rozhodně svůj původ za hranicemi mají a českou ekonomiku přímo či zprostředkovaně poškozují. Češi si ale škodí i sami. Třeba tím, že s oblibou bývají papežštější než papež a že se neméně rádi vydávají ode zdi ke zdi.

Zdroj: Lukáš Kovanda

Další zprávy