Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Britská "brexitová" premiérka Mayová oslaví 65. narozeniny

Theresa Mayová
Theresa Mayová
Foto: European Union

Po "železné lady" Margaret Thatcherové byla Theresa Mayová druhou premiérkou v dějinách Británie. Kormidlo vlády držela po tři "horké" roky, kdy se komplikovaně řešil odchod Británie z Evropské unie. V premiérské funkci i v křesle vůdce britských konzervativců vystřídala v červenci 2016 Davida Camerona, jenž odstoupil po referendu o brexitu, a 7. června 2019 toto místo přenechala později zvolenému Borisu Johnsonovi, protože se jí nepodařilo získat podporu Dolní sněmovny pro dohodu s Evropskou unií o podmínkách brexitu.

Do svého nástupu do čela vlády byla Mayová šest let ministryní vnitra a působila v několika stínových vládách. V čele vlády se snažila prosadit dohodu o brexitu, asistovala složitým jednáním Británie s EU, vypsala předčasné volby k posílení svého mandátu při jednáních s unií o podmínkách brexitu, dvakrát požádala EU o odklad brexitu, kdy se nedařilo dospět ke shodě. Kromě toho musela řešit například kauzu kolem otravy bývalého ruského agenta Sergeje Skripala a jeho dcery Julije nervovým jedem v březnu 2018 na jihu Anglie, která vedla k diplomatické roztržce s Ruskem. Potýkala se také s migrační krizí, na jednáních EU hájila politiku své vlády, která byla proti rozdělení uprchlíků podle kvót.

Mayová se narodila 1. října 1956 jako Theresa Brasierová, rodiče záhy přesídlili do Oxfordshiru. Vystudovala geografii na Oxfordu. Tehdy poznala svého manžela Philipa, nyní investičního bankéře, a to na studentské taneční party. Děti nemají. Pár seznámila jejich společná kamarádka - studentka na výměnném pobytu Bénazír Bhuttová, pozdější pákistánská premiérka, zavražděná v roce 2007. V 70. a 80. letech pracovala ve finančnictví, například v centrální bance. V letech 1986 až 1994 byla členkou městské rady jednoho z londýnských obvodů. V roce 1997 ji zvolili do parlamentu, v letech 2002 až 2003 byla jako první žena v historii výkonnou předsedkyní Konzervativní strany.

Témata:  Theresa Mayová

Aktuálně se děje

14. června 2024 9:44

13. června 2024 13:35

12. června 2024 11:13

12. června 2024 10:38

Léto je zátěž pro laky karoserií, zapečený ptačí trus může způsobit poškození vrchní vrstvy laku

Pravidelné mytí karoserie je nejenom vizitkou majitele, ale také důležitým nástrojem péče o automobil. Letní měsíce navíc mohou být pro laky karoserií problém a takzvaně zapečený ptačí trus může způsobit poškození vrchní vrstvy laku. V tomto období je tedy třeba mýt vůz častěji a operativněji. Jak vybrat správnou automyčku? Každý typ má své výhody a nevýhody. Na co si dát také pozor?

Zdroj: Marie Dvořáková

Další zprávy