Britská "brexitová" premiérka Mayová oslaví 65. narozeniny

Po "železné lady" Margaret Thatcherové byla Theresa Mayová druhou premiérkou v dějinách Británie. Kormidlo vlády držela po tři "horké" roky, kdy se komplikovaně řešil odchod Británie z Evropské unie. V premiérské funkci i v křesle vůdce britských konzervativců vystřídala v červenci 2016 Davida Camerona, jenž odstoupil po referendu o brexitu, a 7. června 2019 toto místo přenechala později zvolenému Borisu Johnsonovi, protože se jí nepodařilo získat podporu Dolní sněmovny pro dohodu s Evropskou unií o podmínkách brexitu.

Theresa Mayová

Do svého nástupu do čela vlády byla Mayová šest let ministryní vnitra a působila v několika stínových vládách. V čele vlády se snažila prosadit dohodu o brexitu, asistovala složitým jednáním Británie s EU, vypsala předčasné volby k posílení svého mandátu při jednáních s unií o podmínkách brexitu, dvakrát požádala EU o odklad brexitu, kdy se nedařilo dospět ke shodě. Kromě toho musela řešit například kauzu kolem otravy bývalého ruského agenta Sergeje Skripala a jeho dcery Julije nervovým jedem v březnu 2018 na jihu Anglie, která vedla k diplomatické roztržce s Ruskem. Potýkala se také s migrační krizí, na jednáních EU hájila politiku své vlády, která byla proti rozdělení uprchlíků podle kvót.

Mayová se narodila 1. října 1956 jako Theresa Brasierová, rodiče záhy přesídlili do Oxfordshiru. Vystudovala geografii na Oxfordu. Tehdy poznala svého manžela Philipa, nyní investičního bankéře, a to na studentské taneční party. Děti nemají. Pár seznámila jejich společná kamarádka - studentka na výměnném pobytu Bénazír Bhuttová, pozdější pákistánská premiérka, zavražděná v roce 2007. V 70. a 80. letech pracovala ve finančnictví, například v centrální bance. V letech 1986 až 1994 byla členkou městské rady jednoho z londýnských obvodů. V roce 1997 ji zvolili do parlamentu, v letech 2002 až 2003 byla jako první žena v historii výkonnou předsedkyní Konzervativní strany.

Související:

Fokus
Aktuálně
Doporučujeme
Zobrazit: mobil | klasicky