Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Putin a Mayová se sešli, poprvé od aféry kolem otravy Skripala

Vladimir Putin
Vladimir Putin
Foto: kremlin.ru

Britská premiérka Theresa Mayová a ruský prezident Vladimir Putin se dnes sešli na okraj summitu skupiny G20 v japonské Ósace. Jedná se o první jejich setkání od loňské aféry kolem otravy dvojitého agenta Sergeje Skripala v britském Salisbury, kterou Londýn přičítá ruským tajným službám. Moskva to opakovaně odmítla.

Britský list The Guardian uvedl, že Mayová a Putin si před společným jednáním potřásli rukama, ale neusmáli se.

Vztahy mezi Británii a Ruskem ochladly, když byl loni v březnu v Salisbury na jihu Anglie otráven nervově paralytickou látkou novičok bývalý dvojitý agent Sergej Skripal a jeho dcera Julija. Oba byli několik týdnů v kritickém stavu, ale nakonec se zotavili.

Skripal byl agentem ruské tajné služby GRU a v roce 2004 byl odsouzen za spolupráci s britskou rozvědkou. O šest let později se po výměně špionů usadil v Británii. Londýn z útoku na Skripalovy obvinil Rusko. Podle premiérky Mayové šlo o operaci schválenou na nejvyšších místech ruského státu. Moskva jakýkoli podíl na otravě opakovaně odmítla.

Otrava Skripala vyvolala diplomatickou krizi, během níž si Rusko a řada západních států vzájemně vypověděly desítky diplomatických pracovníků.

Mayová před summitem řekla, že Londýn bude usilovat o to, aby dva představitelé ruské vojenské rozvědky obvinění z podílu na útoku byli pohnáni k odpovědnosti.

Putin v rozhovoru s listem Financial Times krátce přes summitem G20 znovu zdůraznil, že Rusko nemá s otravou nic společného. Prohlásil přitom, že bilaterální vztahy jsou mnohem důležitější než "rozruch kolem špionů, kteří nestojí za zlámanou grešli".

Podle agentury AP se britská ministerská předsedkyně a šéf Kremlu naposledy sešli v roce 2016.

Témata:  Vladimír Putin Theresa Mayová Rusko USA Sergej Skripal

Aktuálně se děje

23. dubna 2024 19:38

Neberte si hypotéky. Brzo dostanete dotaci. Alespoň za to už bojují lobbisté

Komentář Vladimíra Pikory: Dnešní doba je plná nálepkování. Na každého se něco najde. Kdekdo je např. populista, ačkoli argumenty pro takové označení jsou obvykle na vodě. Podle mě je nálepkování falešné. Mnohdy je jen politicky motivované. Skutečný populismus je jinde. Příkladem klasického populismu, který se za populismus překvapivě neoznačuje, je návrh některých výrobců stavebního materiálu, developerů, a dokonce i bank na dotace hypoték.

Zdroj: Marie Dvořáková

Další zprávy