terorismus

Ilustrační fotografie

Podle německého tisku se zemí šíří pravicový teror

Aktuality

Německem se znovu šíří pravicový teror, který útočí na demokracii, píší německá média po útocích v Hanau, při nichž zemřelo devět lidí s migračními kořeny. Zodpovědnost za ně podle tisku nese i pravicově populistická až radikální Alternativa pro Německo (AfD), protože rozsévá nenávist, paušálně útočí na některé skupiny obyvatel a znejišťuje společnost. AfD je v německém parlamentu nejsilnější opoziční stranou.

teroristické útoky na Novém Zélandu

Teroristický útok na Novém Zélandu: 49 obětí. Babiš vyjádřil soustrast pozůstalým

Aktuality

Premiér Andrej Babiš (ANO) odsoudil teroristický útok ve dvou mešitách na Novém Zélandu, který si vyžádal 49 obětí. Vyjádřil soustrast pozůstalým i všem občanům Nového Zélandu. Střelbu v mešitách odsoudili také ministři zahraničí a vnitra Tomáš Petříček a Jan Hamáček (oba ČSSD). Podobně se vyjádřili představitelé opozičních stran. Podle ministerstva zahraničí nejsou mezi oběťmi žádní čeští občané.

Ilustrační fotografie

Drahý "špás" s opačným efektem. Vyplatí se islamistům financovat teroristické útoky?

Magazín

Teroristické útoky bývají analyzovány z mnoha úhlů, jedna otázka je však dlouhodobě přehlížena – jestli teroristické útoky skutečně fungují, tj. jestli vedou k požadovaným politickým změnám. Odpověď hledal se svými studenty John A. Tures, profesor politických věd z LaGrange College prozkoumáním více než 100 případů a 90 teroristických a mírových skupin. Své výsledky publikoval na stránkách akademického serveru The Conversion.

Ilustrační foto

Teroristické útoky v Evropě skončily? Odborníci tápou nad tím, co se děje

Magazín

V Evropě poklesl počet teroristických útoků spáchaných džihádisty. Ani střelba ve Štrasburku tento zřetelně viditelný trend nezvrátila. Podle Jytte Klausenové, odbornice na islámský terorismus v Evropě, jsou důvodem vylepšená bezpečnostní opatření, a také potlačení Islámského státu v Sýrii a Iráku. Zároveň varuje, že bychom neměli být příliš optimističtí.

Ilustrační fotografie

Pojištění

Jak by se pojišťovny zachovaly v případě, kdy by se pojistník stal obětí teroristického útoku?

Terorismus řadily pojišťovny dlouhou dobu mezi výluky z plnění ať už v rámci cestovního, nebo životního pojištění. Časy se ale mění a i v tuzemsku působící pojistné ústavy svůj přístup k tomuto riziku, které se bohužel stalo realitou posledních let, upravily. Některá omezení pro vyplacení pojistného plnění ale zůstala. Jak by se vybrané pojišťovny zachovaly v případě, kdy by se pojistník, který má sjednané rizikové životní pojištění, stal obětí teroristického útoku?

Paříž, Francie

USA varuje turisty před teroristickými útoky v Evropě

Aktuality

V době blížící se letní turistické sezóny vydalo americké ministerstvo zahraničí nová cestovní upozornění platící pro celou Evropu kvůli hrozbě teroristických útoků na kontinentu. Informuje o tom deník The Washington Post.

Ilustrační fotografie

Aktuality

V Německu panuje strach. Lidé se bojí teroristických útoků

Nový alarmující průzkum ukázal, že se velká část Němců obává, že se stanou obětí teroristického útoku. Každý desátý obyvatel Německa pak terorismus vnímá jako „akutní hrozbu“ pro svou bezpečnost. Vyplývá to z materiálů, které byly zveřejněny ve zprávě Roland Rechtsreport 2017.

Ilustrační fotografie

Jsou zbraně v rukou občanů nejlepší obranou proti terorismu? Zahraniční média si všímají dění v Česku

Aktuality

České ministerstvo vnitra oznámilo, že chce ústavním zákonem povýšit právo použít legálně držené zbraně k zajištění bezpečnosti Česka. Chce tak umožnit lidem bránit se proti teroristům například při útocích, jako byly loni nákladními automobily v Nice a v Berlíně. Tento nápad zaujal i zahraniční média ve Velké Británii, Rusku nebo Spojených státech.

Evropská unie, ilustrační fotografie

Rok 2016? Hrůzná předpověď toho, co nás ještě čeká

Aktuality

Polovina letošního roku je za námi a povětšinou se zmítala ve vlnách uprchlíků a teroristických útoků. Komentátor agentury Reuters Peter Apps ale tvrdí, že vše, čím si doposud svět prošel, je dost možná teprve začátek.

Evropská unie, ilustrační fotografie

Aktuality

Evropě hrozí stovky skrytých teroristů, varuje Europol

Po nedávných teroristických útocích v Německu, Belgii a Francii vyvstala otázka, kolik dalších teroristů se skrývá na území Evropské unie. Podle evropského policejního úřadu Europol je potenciálních teroristů i několik set a převážně se jedná o navrátilce ze Sýrie. V úterý to Europol sdělil německému deníku Neue Osnabrücker Zeitung (NOZ).

Ilustrační fotografie

Němci se bojí vycházet. Čechy ale ministerstvo nevaruje

Aktuality

Za poslední týden zažilo Německo čtyři brutální útoky. Cizinci útočili ve vlaku, obchodním centru, na ulici a naposledy u hudebního festivalu. České ministerstvo zahraničí ale zatím varování před cestou k sousedům nechystá.

Ilustrační fotografie

Do Evropy míří speciální komando IS, tvrdí tajné služby. Má zabíjet

Aktuality

Francii a Belgii bezprostředně hrozí teroristické útoky. Tvrdí to belgické tajné služby. Zjistily, že přesně před týdnem Sýrii opustilo speciálně vycvičené a ozbrojené komando bojovníků Islámského státu, které míří do Evropy. Podle belgických vyšetřovatelů mají údajně teroristé několik cílů - je mezi nimi nákupní centrum nebo samotní policisté.

Ilustrační fotografie

Novinář se dostal do buňky džihádistů. Chtěli, aby se odpálil

Aktuality

Unikátní pohled do duší radikálních džihádistů v Evropě ukazuje dokument francouzského novináře. Ten se dostal i se skrytou kamerou mezi skupinu teroristů a strávil mezi nimi půl roku. Nakonec dostal úkol vystřílet noční klub a odpálit na sobě sebevražednou vestu...

Aktuálně se děje

20. listopadu 2024 11:28

20. listopadu 2024 11:08

18. listopadu 2024 10:44

Předpověď počasí na noc a úterý 19. listopadu

Přes naše území přejde od západu frontální systém, v noci teplá fronta a večer postupně fronta studená, informuje ČHMÚ.

Zdroj: Marie Dvořáková

Další zprávy

EUR

Špatná zpráva pro euro. Rostoucí ekonomické rozdíly mezi zeměmi ohrožují budoucnost eurozóny

Ekonomické rozdíly mezi zeměmi eurozóny se od jejího vzniku trendově stále zvětšují, a zvláště výrazně potom od roku 2019. Jednotná měna je přitom pro příslušnou měnovou unii přínosná jen tehdy, pokud jsou uvedené rozdíly dostatečně malé a ideálně pokud se jednotlivé země takové unie makroekonomicky sbližují. To právě ovšem není případ eurozóny, jak ve své nové studii dokumentují ekonomové Moritz Pfeifer a Gunther Schnabl z Institutu hospodářské politiky Lipské univerzity.