Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Schengen se otřásl v základech. Za terorismus v Evropě může migrace, tvrdí slovenský předseda

Evropská unie, ilustrační fotografie
Evropská unie, ilustrační fotografie
Foto: European Union

Nevidět souvislost mezi útoky ve Francii, Belgii či Německu a nezvládnutí migrace je zakrývání si očí před skutečností. Tvrdí to slovenský předseda Výboru NR SR pro obranu a bezpečnost Anton Hrnko (SNS).

"Schengen se otřásl v základech. Nemůže přece existovat uspořádána domácnost v domě, který nemá ani dveře, ani okna, kde si kdokoliv a kdykoliv přijde a pán domu nemůže rozhodovat o tom, koho dovnitř vpustí a koho ne, a návštěvníci nechtějí respektovat ani domovní řád. Dnes se divíme, že má EU problémy," řekl na Meziparlamentní konferenci o společné zahraniční a bezpečnostní politice a společné bezpečnostní a obranné politice Hrnko.

Dodal, že se musí hledat řešení, aby se občané EU opět cítili bezpečně, tak, jak si na to zvykli v předchozích desetiletích. "Zakrývání si očí před skutečnými příčinami dnešních problémů nám v tom nepomůže," tvrdíl 

Podle Hrnka se o EU často říká, že je ekonomický obr, ale politický trpaslík a vojenské embryo. "Jsem přesvědčen, že jedním z nástrojů EU, které to mohou překonat, je a i nadále musí být Společná zahraniční a bezpečnostní politika. Z EU se musí stát globální hráč a normotvorný aktér mezinárodních vztahů," tvrdí.

Vyjádřil se také k brexitu, přičemž poznamenal, že rozhodnutí občanů Velké Británie vystoupit z EU vyvolává naléhavou nutnost diskuse o budoucnosti EU jako takové. "Nelze nevidět, že negativní rozhodnutí britských občanů bylo ovlivněno i neschopností evropských institucí dodržovat vlastní normy při řešení přetrvávající migrační vlny," vysvětlil.

Témata:  terorismus uprchlíci EU

Související

Aktuálně se děje

20. listopadu 2024 11:28

20. listopadu 2024 11:08

18. listopadu 2024 10:19

Fiala slibuje platy jako v Německu do pěti let. Realita je vzdálená desítky let

Premiér Petr Fiala v Otázkách Václava Moravce několikrát uvedl, že pokud bude jeho vláda pokračovat i v příštím volebním období, budou mít Češi nakonec mzdy jako Němci nebo Rakušani. Tedy zhruba během pěti let. To je ovšem vysoce nereálné. Skutečností je naopak to, že jak Německo, tak zejména Rakousko během posledních pěti lety Česku mzdově dále utekly, jak vyplývá z dat OECD. Takže mzdy v Česku zaostávají nyní za mzdami v Rakousku a Německu ještě výrazněji než roku 2019. 

Zdroj: Lukáš Kovanda

Další zprávy